Wydawcy BIS publikują nowy raport dotyczący Stablecoin po ogłoszeniu Ripple

Instytut Stabilności Finansowej (FSI) przy Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) opublikował niedawno badanie skupiające się na rosnącej popularności monet typu stablecoin.

W artykule wskazano kilka potencjalnych zagrożeń dla użytkowników monet stabilnych, między innymi możliwość usunięcia powiązania. Żadna moneta stablecoin nie utrzymuje konsekwentnie swojej wartości na poziomie instrumentu bazowego. Właściciele monet Stablecoin muszą wierzyć w zdolność emitenta do ułatwiania szybkich wypłat. Organy regulacyjne na całym świecie zidentyfikowały liczne zagrożenia, jakie monety typu stablecoin mogą stanowić dla bezpieczeństwa finansowego.

Organy regulacyjne na całym świecie są w trakcie tworzenia wytycznych mających na celu zarządzanie rosnącym wykorzystaniem stablecoinów, które są rodzajami kryptowalut powiązanymi z tradycyjnymi walutami. Nazwy nadane tym zasobom cyfrowym mogą się różnić w zależności od konkretnego systemu regulacyjnego (np. tokeny pieniądza elektronicznego, tokeny dolarowe, monety powiązane z fiducjarami, monety stablecoin, tokeny płatnicze itp.).

Mówiąc prościej, monety typu stablecoin mogą być tworzone i zarządzane zarówno przez tradycyjne banki, jak i nowe firmy kryptograficzne po uzyskaniu niezbędnej autoryzacji. W niektórych regionach dostawcy monet stabilnych wymagają utrzymywania wystarczających rezerw w celu zapewnienia płynności.

Mówiąc prościej, badanie wykazało, że chociaż istnieją pewne podobieństwa, zasady regulujące monety typu stablecoin różnią się znacznie w zależności od organów regulacyjnych.

Według wiadomości U.Today Paul Grewal, czołowy prawnik w Coinbase, zaapelował do amerykańskich ustawodawców o przyjęcie ustawy, która będzie nadzorować regulację stablecoinów.

Wartość rynku stablecoinów wynosi obecnie ponad 150 miliardów dolarów, a Tether jest głównym źródłem tej kwoty. Nie tak dawno temu Ripple, firma blockchain z siedzibą w San Francisco, ujawniła swoje plany wejścia również na ten kwitnący rynek.

2024-04-09 19:51