Spowolnienie Solany: Exec ujawnia, co blokuje sieć

  • Solana stanęła w obliczu gwałtownego wzrostu liczby nieudanych transakcji, co wzbudziło obawy dotyczące jej aktywności sieciowej.
  • Eksperci podkreślili, że protokół będący podstawą Solany pozostaje bardzo skuteczny.

Ostatnio w sieci Solana [SOL] doszło do wielu nieudanych transakcji, co spowodowało obawy użytkowników co do jej zdolności do zarządzania zwiększonym obciążeniem sieci. Kwestia ta wywołała dyskusje wśród społeczności na temat potencjalnej roli Solany jako ważnego rozwiązania blockchain w przyszłości.

W niedawnym poście na X (wcześniej Twitterze) Austin Federa, szef ds. komunikacji w Solana Labs, przedstawił wgląd w przyczyny dużego ruchu w sieci.

Główni programiści z firm Anza, Firedancer, Jito i innych kluczowych współpracowników poświęcają długie godziny (i mało śpią), aby wzmocnić infrastrukturę sieciową Solany w odpowiedzi na niezrównaną aktywność sieciową, której obecnie doświadcza.

Co spowodowało to zatory?

Podczas wielu rozmów i sporów na temat tego, dlaczego jest tak duży ruch, wszyscy są zgodni co do jednego: istniejący system oprogramowania nie jest w stanie obsłużyć dużej liczby użytkowników.

Podejmując próby poradzenia sobie z tą kwestią, ważne jest, aby rozważyć pierwotną przyczynę: co w ogóle doprowadziło do powstania tej trudnej sytuacji?

W odpowiedzi na to Federa dodała:

Mówiąc prościej, zauważyliśmy, że implementacja QUIC w kliencie walidatora Agave ma dobrze znane ograniczenia lub problemy. Planowaliśmy rozwiązać ten problem w przyszłości.

Mówiąc prościej, chociaż Solana wykorzystuje protokół QUIC do komunikacji sieciowej, obecnie zidentyfikowano niedociągnięcia i usterki w tej konkretnej implementacji. Problemy te nie muszą oznaczać, że podstawowy projekt Solany ma jakiekolwiek zasadnicze wady.

Oczyszczając atmosferę wokół QUIC, Richard Patel, programista w Firedancer Solana, dodał:

„QUIC nie jest z natury podatny na ataki DDoS (nadal jest do niczego).”

W obronie SOL Matt Sorg, kierownik ds. technologii i produktu w firmie Solana, w swoim poście na blogu zauważył:

„Protokół Solany jest niezwykle wydajny i ma dużo miejsca na rozbudowę pod względem skalowalności. Wyzwanie, przed którym stoisz, nie wpływa na samo przetwarzanie transakcji i nie zdarzają się żadne nieudane transakcje.”

Dodając do kłótni Mert Mumtaz, dyrektor generalny Helius Lab, opracował:

„Obecny problem Solany nie jest wadą projektową, ale błędem wdrożeniowym.”

Czy Solana przetrwa próbę czasu?

Chociaż liczba nieudanych transakcji spadła, nadal istnieją obawy, że sieć może nie być w stanie poradzić sobie ze skokami obciążenia.

Wypowiadając się na ten temat, Anatolij Jakowenko, współzałożyciel Solana Labs, zauważył:

„Problemy z przeciążeniem są bardziej frustrujące niż całkowite awarie działania. W przypadku awarii można szybko zidentyfikować i rozwiązać problem, instalując łatkę. Jednak w przypadku zatorów należy przejść przez całe wydanie i testowanie procesu, co sprawia, że ​​szybka wysyłka jest niemożliwa.”

W tym trudnym okresie wartość SOL spadła o 6,16% w ciągu jednego dnia, co sugeruje znaczny popyt rynkowy na sprzedaż.

Pomimo strachu, niepewności i wątpliwości (FUD) krążących w niektórych kręgach, analiza mediów społecznościowych przeprowadzona przez Santiment pokazuje, że ponad połowa (54%) zwolenników Solany ma pozytywne, bycze nastawienie do SOL.

Zwolennicy twierdzą, że niższe koszty transakcji Solany i krótszy czas przetwarzania niż Ethereum dają jej przewagę w dłuższej perspektywie, czyniąc ją konkurencyjnym konkurentem na rynku.

2024-04-11 09:11