Oto „Największy problem Ethereum z L2” – dyrektor generalny Polygon

  • Blast i Base zwiększyły konkurencję w przestrzeni Ethereum L2.
  • Dyrektor generalny Polygon uważa, że ​​konkurencja L2 jest zła dla Ethereum.

Wcześniej znaczący wpływ miała przestrzeń warstwy 2 (L2) Ethereum, która obejmuje projekty takie jak Arbitrum [ARB] i Optimism [OP].

Jednak pojawienie się rozwiązań L2 firmy Coinbase, Base i Blast, zintensyfikowało poziom konkurencji. Obecnie Optimism zajmuje czwarte miejsce pod względem całkowitej zablokowanej wartości (TVL).

Blast i Base znajdują się na drugim i trzecim miejscu, z odpowiednio 1,67 miliarda dolarów i 1,45 miliarda dolarów w TVL.

Rozwiązania L2, których celem jest poprawa skalowalności Ethereum, borykają się obecnie z intensywną konkurencją. Jak stwierdził Marc Boiron, dyrektor generalny Polygon (MATIC), ta zacięta rywalizacja w ramach L2 stanowi poważne wyzwanie dla Ethereum.

Boiron stwierdził;

„Głównym wyzwaniem dla Ethereum jest to, że różne rozwiązania warstwy 2 stale konkurują ze sobą w sieci Ethereum, zamiast skupiać się na rozszerzaniu zasięgu Ethereum i konkurencji poza nią.”

Problem fragmentacji Ethereum

Rozwiązania L2, zaproponowane przez Vitalika Buterina jako sposób na sprostanie wyzwaniom związanym ze skalowaniem Ethereum, nieumyślnie spowodowały fragmentaryzację płynności w każdej instancji L2.

Boiron uważa, że ​​problem wykracza poza konkurencję między użytkownikami a programistami; duża konkurencja w przestrzeni pogłębia problem przegrzania.

W oparciu o informacje od CoinShares, firmy specjalizującej się w zarządzaniu aktywami cyfrowymi, rozwiązanie problemu fragmentacji Ethereum może poprawić doświadczenia użytkowników, wyrównać płynność i ułatwić transfery „bez mostków” pomiędzy różnymi platformami.

niektóre platformy drugiego języka (L2) wybrały interoperacyjne rozwiązania zbiorcze, aby rozwiązać te problemy. Na przykład Polygon wykorzystuje warstwę agregacji (AggLayer), podczas gdy Arbitrum oferuje Orbit, a Optimism opiera się na Superchainie jako dźwigni.

Pomimo interoperacyjnych protokołów raport CoinShares wskazuje, że istnieje utrzymujące się wyzwanie wynikające z różnych metod technicznych.

„Interoperacyjność nadal stanowi problem, głównie fragmentacja płynności i koordynacja społeczna.”

Alternatywna perspektywa utrzymuje, że warstwa agregacji może skutecznie rozwiązać problem fragmentacji płynności.

2024-04-09 02:15