Giant VC Andreessen Horowitz dołącza do szumu AI w ramach gigantycznej zbiórki pieniędzy

Według „Financial Times” gigantowi kapitału wysokiego ryzyka Andreessen Horowitzowi udało się zebrać w ramach ostatniej rundy finansowania imponujące 7,2 miliarda dolarów, z czego znaczną część przeznaczono na inwestycje w start-upy zajmujące się sztuczną inteligencją.

Około 60% tej ogromnej kwoty (3,75 miliarda dolarów) przeznaczono na czwarty „fundusz wzrostu” Andreessena Horowitza. Ten konkretny fundusz specjalizuje się w inwestowaniu w spółki znajdujące się w fazie znacznego wzrostu, zwanej często ich „punktem zwrotnym”. Aby dać pewien kontekst, Andreessen Horwitz zebrał wcześniej 5,5 miliarda dolarów na swój trzeci fundusz wzrostu.

W szczególności ponad 2 miliardy dolarów zostaną przeznaczone na finansowanie infrastruktury i aplikacji AI.

W przeciwieństwie do emocji wywołanych sztuczną inteligencją, jak wynika z danych Pitchbook, w pierwszym kwartale 2024 r. odnotowano znaczny spadek liczby transakcji związanych z kapitałem wysokiego ryzyka. Firmy venture capital zainwestowały około 36,6 miliarda dolarów w około 2900 spółek, co stanowi spadek o 30% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Branża VC otrzymała poważny cios ze względu na rosnące stopy procentowe.

Andreasen Horowitz nie dodał w tej chwili więcej środków do inwestycji w kryptowaluty. W maju 2022 roku firma venture capital z Menlo Park w Kalifornii ogłosiła utworzenie dużego funduszu o wartości 4,5 miliarda dolarów poświęconego kryptowalutom w okresie bessy. Zamierzali wspierać ruch „Web3”. Jednak nie wykorzystali jeszcze większości środków ze względu na znaczne spadki cen kryptowalut, które miały miejsce w 2023 roku.

Andresseen Horowitz wspiera kilka znaczących firm zajmujących się kryptowalutami, między innymi Coinbase, Uniswap i OpenSea.

W lutym tego roku EigenLayer, startup zajmujący się kryptowalutami skupiający się na retakingu, otrzymał od Andreessena Horowitza inwestycję o wartości 100 milionów dolarów.

2024-04-16 22:13