Dni zerowego przepływu ETF-ów Bitcoin spot – wszystko, co musisz wiedzieć

    Bitcoin spot ETF odnotowuje zerowy przepływ netto.
    Zasoby GBTC w dalszym ciągu maleją.

Od czasu pomyślnej autoryzacji i debiutu spotowego funduszu ETF Bitcoin [BTC] aktywa Bitcoin firmy Grayscale odnotowały spadek wartości. Po raz pierwszy od jego powstania wiele platform nie zgłosiło żadnych nowych inwestycji po uruchomieniu ETF.

Działanie Bitcoina przez Grayscale zmniejsza się o połowę

Spojrzenie na instytucje, które niedawno uzyskały aprobatę dla funduszy ETF Bitcoin, wykazało, że Grayscale ma obecnie największą wartość rynkową w Bitcoinie.

Jednak po dokładniejszej analizie danych okazało się, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy Grayscale przetrzymywał mniej Bitcoinów niż wcześniej.

Według danych Coinglass na początku stycznia Grayscale posiadał około 619 000 Bitcoinów. Jednak ich obecne zasoby Bitcoinów szacuje się obecnie na około 310 000 Bitcoinów.

Dni zerowego przepływu ETF-ów Bitcoin spot – wszystko, co musisz wiedzieć

Zamiast zakładać od zera nowy fundusz ETF Bitcoin, istniejący fundusz Bitcoin Trust (GBTC) firmy Grayscale został przekształcony w fundusz ETF.

Chociaż zasoby Grayscale spadły, nadal istnieje znacząca aktywność handlowa w formie transferów ETF. Jednakże w przypadku niektórych konkretnych platform ETF zajmujących się transakcjami kasowymi w ostatnim czasie nie zaobserwowano żadnych wpływów ani wypływów.

Z funduszy ETF typu Spot Bitcoin wynikają kolejne odpływy

Na podstawie danych z Coinglass, w ostatnich dniach fundusz ETF typu spot Bitcoin odnotował ciągłe wypłaty. W szczególności 15 kwietnia wypłacono 26,7 miliona dolarów, a 16 kwietnia 58 milionów dolarów.

W marcu zaobserwowaliśmy w danych serię pięciu kolejnych dni z ujemnymi przepływami pieniężnymi. Nie jest to niezwykłe zjawisko; wtedy wydarzyło się najwięcej zarejestrowanych zdarzeń.

Spośród amerykańskich kasowych ETF-ów ETF na Bitcoin tylko IBIT BlackRock i GBTC Grayscale przyciągnęły w tym tygodniu inwestycje.

Dni zerowego przepływu ETF-ów Bitcoin spot – wszystko, co musisz wiedzieć

Przepływy zerowe dominują w przepływach ETF

W dniach 15 i 16 kwietnia miały miejsce znaczne wypłaty z Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na łączną kwotę 266,5 miliona dolarów. Wycofania te oznaczały kolejne wypływy z ETF.

Zamiast tego IBIT doświadczył charakterystycznego wzorca wpływów pieniężnych. 15 kwietnia wpływy wyniosły około 76,23 miliona dolarów, a 16 kwietnia prawie 26 milionów dolarów.

Co istotne, do tej pory nie miały miejsca żadne transfery z innych systemów. Jednak zdaniem Jamesa Seyffarta nie oznacza to koniecznie, że produkt jest wadliwy.

Przeczytaj prognozę cen Bitcoina [BTC] na lata 2024-25

W swoim poście na blogu zauważył, że większość amerykańskich funduszy ETF zazwyczaj nie dodaje codziennie żadnych nowych inwestycji, co jest częstym zjawiskiem w przypadku funduszy ETF na określonym rynku.

W chwili pisania tego tekstu cena Bitcoina wynosiła około 63 170 dolarów, co stanowi spadek o ponad 1%.

Dni zerowego przepływu ETF-ów Bitcoin spot – wszystko, co musisz wiedzieć

2024-04-18 01:11