Czy halving Bitcoina to „sprzedaż wydarzenia informacyjnego, które jest już wycenione?”

  • Dyrektor wykonawczy Krakena postrzega halving jako symboliczny z punktu widzenia wpływu na podaż i wykorzystanie
  • Niektórzy obserwatorzy rynku spodziewają się krótkoterminowego spadku

Po wielkich emocjach czwarty halving Bitcoina (BTC) dobiegł końca. Warto zauważyć, że cykl Bitcoina w 2024 r. był wyjątkowy, ponieważ tuż przed halvingiem BTC osiągnął nową cenę szczytową na poziomie 73 700 dolarów.

Według Thomasa Perfumo, szefa strategii w firmie Kraken, nadchodzące wydarzenie halvingu bitcoina ma charakterystyczne i symboliczne cechy i wykracza poza to, że jest to czwarty przypadek tego procesu. W niedawnym wywiadzie Perfumo podzielił się swoimi spostrzeżeniami na ten temat.

Moim zdaniem spośród wszystkich znaczących momentów w przeszłości i przyszłości Bitcoina ten wyróżnia się jako najbardziej symboliczny. Dzieje się tak dlatego, że w tym czasie osoby zaniepokojone inflacją, wysokimi stopami procentowymi i ogólną sytuacją ekonomiczną postrzegały Bitcoin jako kuszącą alternatywną walutę.

Dodając do wyjątkowego wpływu czwartego halvingu na harmonogram dostaw Bitcoina, zauważył:

„Kiedy nastąpi halving Bitcoina, wydobyte zostanie około 94% całkowitego Bitcoina, jaki kiedykolwiek będzie można wyprodukować. W związku z tym oczekuje się, że stopa inflacji w podaży krążącego Bitcoina wyniesie poniżej 1%.”

Perspektywy cen BTC w perspektywie krótkoterminowej

Po zmniejszeniu podaży kryptowaluty poprzez zmniejszenie o połowę wiele rynków spodziewa się wzrostu presji sprzedaży. W osobnej rozmowie z CNBC Dan Dolev, dyrektor zarządzający Mizuho Securities, nazwał to zdarzenie wydarzeniem „sprzedaj wiadomości”. Mówiąc prościej, inwestorzy mogą zdecydować się na sprzedaż swoich udziałów po halvingu, co doprowadzi do zwiększonej presji sprzedaży na rynku.

Powołując się na ogromny rozgłos wokół halvingu w 2024 r. w porównaniu z poprzednimi cyklami, powiedział:

„Bitcoin prawdopodobnie osiągnął swoją obecną wartość w oparciu o istniejące czynniki rynkowe. Nadchodzące wydarzenie może spowodować, że niektórzy inwestorzy sprzedają swoje udziały, co doprowadzi do potencjalnych spadków cen.”

Mniej więcej na początku kwietnia założyciel BitMEX przedstawił prognozy w podobnym tonie, przypisując potencjalne problemy z płynnością w okolicach halvingu Bitcoina sezonowi podatkowemu w USA.

Niestabilność polityczna w niektórych regionach, np. na Bliskim Wschodzie, może pogorszyć pesymistyczne perspektywy. W rzeczywistości niedawne incydenty z udziałem Izraela i Iranu mogą prowadzić do wzmożonych napięć.

W takim przypadku krótkoterminowa presja sprzedaży może spowodować, że cena Bitcoina spadnie poniżej kluczowych poziomów wsparcia po halvingu. Jednak ze względu na nieodłączną zmienność Bitcoina, pomimo halvingu, może on nadal oscylować pomiędzy poprzednimi poziomami wsparcia i oporu.

2024-04-20 06:15