Czy Bitcoin spadnie o kolejne 40%? „Nic oprócz powietrza” – twierdzi analityk

  • Niedawny spadek cen Bitcoina doprowadził do znacznych likwidacji rynku.
  • Słabe wyniki spotowych funduszy ETF z Hongkongu i Stanów Zjednoczonych podkreślają problemy rynkowe.

Jako doświadczony analityk finansowy z dużym doświadczeniem na rynku kryptowalut, byłem na własne oczy świadkiem niestabilnej natury Bitcoina [BTC] i jego zdolności do testowania nawet najbardziej odpornych inwestorów. Niedawny spadek cen poniżej 58 000 dolarów sprawił, że wiele osób kwestionuje kondycję tej hossy.


W obliczu intensywnych zawirowań na rynku Bitcoin (BTC) spadł poniżej progu 58 000 dolarów. Prognozy analityków sugerują obecnie możliwy spadek cen o około 30-40% podczas tego trendu rynkowego.

Znaczący spadek wartości, jakiego może doświadczyć ta kryptowaluta, może spowodować jej powrót do cen ostatnio obserwowanych podczas poprzednich hossy, wzbudzając strach i skłaniając uczestników rynku do planowania inwestycji.

Bitcoin kosztuje blisko 55 tys. dolarów

Jako badacz badający rynek kryptowalut zaobserwowałem, że zachowanie Bitcoina w ciągu ostatniego tygodnia nie było idealne. Wartość tej waluty cyfrowej spadła o 10%, co spowodowało, że jej cena transakcyjna oscylowała wokół progu 55 000 dolarów.

Na podstawie analizy eksperta Scotta Melkera Bitcoin przełamał znaczące progi wsparcia, które od tego czasu przekształciły się w bariery rozwoju, potencjalnie powodując dodatkowe spadki. Melker wydał ostrzeżenie.

„Tylko powietrze, aż do około 52 000 dolarów na wykresie”.

Sugerowało to, że Bitcoin może stanąć w obliczu swobodnego spadku, jeśli nie utrzyma obecnych poziomów wsparcia.

Perspektywa techniczna również oferuje ponure perspektywy.

Melker zauważył, że według wskaźnika względnej siły (RSI), który jest często używany do określenia, kiedy dany składnik aktywów jest wykupiony lub wyprzedany, dane aktywo nie weszło jeszcze w strefę wyprzedania.

Odchylenie wskazuje na słaby popyt na zakupy, co uwiarygadnia hipotezę, że ceny będą nadal spadać.

Jako badacz badający rynek Bitcoina zauważyłem intrygujący wzór w jego zachowaniu cenowym, który jest zgodny z tym konkretnym stanem. Na wykresach Bitcoin wykazuje trwały trend spadkowy charakteryzujący się stopniowo niższymi szczytami i dołkami. Ten wzór wskazuje na silny wpływ niedźwiedzi, co sugeruje, że na rynku panuje trwała presja spadkowa.

Według Melkera trwający spadek to tylko ułamek tego, co ma nadejść, zauważając:

„Jak dotąd nastąpiła korekta na poziomie 23%, co jest minimalne jak na hossę i zgodne z poprzednimi korektami podczas tej tendencji wzrostowej. Jednakże bardziej znaczące spadki, takie jak cofnięcia o 30–40% odnotowane w hossy, które miały miejsce w przeszłości, jeszcze się nie zmaterializowały.”

Szersze implikacje rynkowe

Oprócz natychmiastowych działań cenowych szersze wskaźniki rynkowe ujawniają podstawowe wyzwania.

Według ostatnich danych firmy Santiment zajmującej się analizą blockchain, zauważalny jest spadek liczby aktywnych adresów Bitcoin w ciągu dnia.

Liczba użytkowników spadła z około 17,1 miliona w marcu do około 14,7 miliona do 1 maja, co sugeruje spadek zaangażowania i atrakcyjności użytkowników.

Social Dominance powtórzyło to nastawienie, wykazując 20% spadek.

Spadek wartości Bitcoina nie tylko wpłynął na wcześniej wspomniane wskaźniki rynkowe, ale także spowodował, że wielu traderów sprzedało swoje pozycje z powodu wezwań do uzupełnienia depozytu, co spowodowało znaczne turbulencje na rynku.

Z raportu Coinglass wynika, że ​​w ciągu ostatnich 24 godzin około 60 795 traderów stanęło w obliczu likwidacji, w wyniku czego ze swoich pozycji wycofano łącznie 205,12 miliona dolarów.

Jako analityk śledzę rozwój sytuacji wokół niedawnego notowania spotowych funduszy ETF w Hongkongu. Niestety, ich słabe wyniki na rynku zwiększyły istniejące wyzwania.

W dniu debiutu te fundusze ETF odnotowały stosunkowo niski wolumen obrotu wynoszący zaledwie 11 milionów dolarów, czyli znacznie mniej niż znaczne wolumeny zgłoszone przez ich amerykańskie odpowiedniki w momencie ich wprowadzenia na rynek w styczniu.

Jak wynika z analizy AMBCrypto opartej na danych SoSo Value, w ciągu ostatnich pięciu dni można było zaobserwować wyraźną tendencję do wycofywania przez inwestorów środków z amerykańskich funduszy ETF typu spot, przy czym we wtorek zaobserwowano znaczne wycofanie w wysokości 161 mln dolarów.

Przeczytaj prognozę cen Bitcoina [BTC] na lata 2024–2025

Inna interpretacja: Oczekiwana ciągłość dotychczasowej polityki stóp procentowych Rezerwy Federalnej USA na nadchodzącej sesji FOMC, spowodowana zaskakującym poziomem inflacji, spowodowała wycofywanie się inwestorów z bardziej ryzykownych aktywów.

To spowodowało dodatkową presję na i tak już napiętym rynku.

2024-05-02 23:36