Coinbase, XRP, Uniswap v. SEC – W jaki sposób ruch giełdy jest „krytyczny” dla kryptowalut

  • Bitwa prawna Coinbase z SEC uwydatnia napięcie między platformami kryptowalutowymi a organami regulacyjnymi
  • Brak zgody co do „umów inwestycyjnych” kształtuje zasady transakcji kryptowalutowych

Po brutalnym krachu na rynku kryptowalut uwagę zwróciła Coinbase, znana na całym świecie giełda kryptowalut. W odpowiedzi na trwający spór prawny z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), 12 kwietnia Coinbase złożyła „apelację” do sądu federalnego.

Rosnący spór między platformami kryptograficznymi a organami regulacyjnymi jest szczególnie widoczny w debacie na temat tego, jak należy kategoryzować i zarządzać aktywami cyfrowymi.

W miarę postępu sporu prawnego pojawia się intrygujące pytanie: w jaki sposób ten tymczasowy apel może wpłynąć na szerszy rynek kryptowalut?

Kontrola SEC przeciwko Coinbase

Paul Grewal, czołowy prawnik i dyrektor prawny Coinbase (CLO), omówił niedawno kluczowy punkt ich ciągłego sporu z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) na swojej platformie X (wcześniej znanej jako Twitter). On wskazał,

Dziś Coinbase złożyła wniosek do sądu o pozwolenie na przyspieszenie procesu odwoławczego w naszej toczącej się sprawie z SEC. Sedno sporu opiera się na tej istotnej kwestii: czy „umowa inwestycyjna” wymaga formalnej umowy – nasze stanowisko jest twierdzące, ale SEC jest innego zdania.

Ta różnica zdań ma kluczowe znaczenie dla określenia zakresu regulacyjnego niektórych transakcji Coinbase.

Coinbase twierdzi, że zastosowanie przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) testu Howeya do kryptowalut pozostawia niejasną definicję papieru wartościowego. Jeśli jednak ten argument zostanie przyjęty, może to prowadzić do ostatecznej odpowiedzi dla branży w postaci potencjalnej decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

W swojej ostatniej decyzji sędzia Katherine Polk Failla z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w południowym dystrykcie Nowego Jorku podważyła argument Coinbase przeciwko Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Nie odrzuciła większości roszczeń SEC wobec Coinbase, zamiast tego uznała je za „prawdopodobne”. Orzeczenie to stanowi poważną przeszkodę dla Coinbase, ponieważ stara się ona przestrzegać przepisów dotyczących wymiany kryptowalut pod kontrolą SEC.

Nadużycie władzy przez SEC

Zdaniem Grewala jednak

„Posunięcie SEC przeciwko nam i innym firmom zajmującym się aktywami cyfrowymi przekracza uprawnienia legislacyjne przyznane jej przez Kongres, rzucając nieuzasadniony cień na amerykański postęp w technologii aktywów cyfrowych.”

Co więcej, sędzia okręgowy USA Robert Shelby podjął niedawno znaczące działania, ukarając Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w sprawie dotyczącej DEBT Box. Uczynił to w oparciu o liczne przypadki „nieszczerego zachowania” i orzeczenie, że SEC nadużyła swojej władzy.

Najnowsze działania SEC przeciwko platformom kryptowalutowym, takim jak Ripple i Uniswap Labs, wpisują się w toczące się walki prawne w tej przestrzeni. Wraz z niedawnym dostarczeniem zawiadomienia Wells do Uniswap Labs, niektórzy obserwatorzy kwestionują, czy SEC próbuje rozprawić się z kryptowalutami jako całością. Rozwój ten pozostawia wielu członków społeczności kryptograficznej zastanawiających się nad potencjalnymi konsekwencjami dla rynku.

2024-04-13 22:15