Bitcoin (BTC) przyćmiewa złoto, Peter Brandt dzieli się niezwykłym ujęciem

W toczącej się debacie pomiędzy Bitcoinem (BTC) a złotem wyłoniła się nowa perspektywa, gdy swoją analizę przedstawił znany trader Peter Brandt. W aplikacji X Brandt wyświetlił wykres pokazujący wyższość Bitcoina nad złotem pod względem cen w ciągu ostatniego roku.

Rywalizacja Bitcoina ze złotem

Złoto było przez wiele stuleci niezbędnym aktywem chroniącym przed inflacją, ale jego rola jako narzędzia zachowania wartości jest obecnie przedmiotem dyskusji w związku z pojawieniem się Bitcoina.

Złoto ma tendencję do powolnego wzrostu, ale Bitcoin wykazał wyjątkowy wzrost ze znacznie większymi wzrostami niż złoto w tym samym okresie. Stosunek Bitcoina do Złota, reprezentujący ilość złota potrzebną do zakupu jednego Bitcoina, stale rósł przez ostatni rok.

Według niektórych osób Bitcoin nie ma już znaczenia, a złoto przejmuje kontrolę. Perspektywa ta może jednak zależeć od rozpatrywanego przedziału czasowego. Obecnie roczny trend złota nie wygląda korzystnie i nie wyglądał tak od czasu wprowadzenia Bitcoina. (Parafraza tweeta Petera Schiffa)

— Peter Brandt (@PeterLBrandt) 9 kwietnia 2024 r.

W momencie objęcia stanowiska przez Petera Brandta cena złota wynosiła około 29,91 dolarów, po wzroście z około 20 dolarów na początku roku. Oznacza to, że do zakupu tej samej wartości Bitcoina wymagana jest obecnie większa ilość złota. Używając tej metryki, Brandt postawił wątpliwie retoryczne pytanie: czy to możliwe, że Bitcoin spotkał swój upadek i króluje złoto, jak twierdzą niektórzy zwolennicy złota?

Nowy urok Bitcoina

Nie należy lekceważyć znaczenia złota, ale Bitcoin oferuje wyjątkowe korzyści technologiczne i finansowe, które czynią go atrakcyjną opcją inwestycyjną. W przeciwieństwie do złota, którego podaż jest nieskończona, maksymalna podaż Bitcoina wynosi zaledwie 21 milionów jednostek.

Podczas wydobycia złota nie ma żadnych ograniczeń, ale jeśli chodzi o Bitcoin, gotowe wydanie następuje codziennie, gdy zbliżamy się do zaplanowanego halvingu pod koniec stycznia.

Fikcyjne cechy deflacyjne i duże sumy pieniędzy wpływające do funduszy ETF Bitcoin po cenach spot współdziałają, aby podnieść koszt tego aktywa na niespotykany dotąd poziom.

Obecnie wartość Bitcoina wynosi 70 040 dolarów, co stanowi spadek o 1,33% w ciągu ostatniego dnia. Dla kontrastu, złoto jest obecnie warte 2354,16 dolarów, co oznacza spadek o 0,7% w tym samym okresie.

2024-04-10 12:22