Ziemia będzie miała kolejny księżyc na swojej orbicie — co to oznacza

Jako doświadczony entuzjasta kosmosu, który od lat obserwuje kosmos, muszę przyznać, że to nadchodzące wydarzenie wzbudziło moje zainteresowanie bardziej niż kiedykolwiek. Perspektywa zobaczenia tymczasowego miniksiężyca, a może nawet wielu miniksiężyców, jeśli mamy szczęście, to szansa, która pojawia się zdecydowanie zbyt rzadko.


W 57 dni dookoła świata.

Oczekuje się, że pod koniec września na orbitę naszej planety wciągnie się Księżyc w nowiu. Jednak to niezwykłe wydarzenie będzie trwało tylko przez krótki czas.

Ciało niebieskie, które obecnie zaszczyca nas swoją obecnością, nie jest waszym codziennym księżycem; w rzeczywistości jest to asteroida o nazwie 2024 PT5. Ta kosmiczna skała została po raz pierwszy wykryta 7 sierpnia przez należący do NASA system Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System (ATLAS), który ma ostrzegać nas o potencjalnych uderzeniach asteroid. W przeciwieństwie do naszego długoterminowego księżycowego towarzysza, który okrąża naszą planetę od około 4 miliardów lat, oczekuje się, że ten przelatujący obiekt wykona tylko jedną orbitę wokół Ziemi. Jego podróż rozpoczęła się 29 września i przewiduje się, że rozstanie się z ziemskim przyciąganiem grawitacyjnym 25 listopada.

Badacze Carlos de la Fuente Marcos i Raúl de la Fuente Marcos opisali wydarzenie w czasopiśmie Research Notes of the AAS, stwierdzając, że nasza planeta często przechwytuje asteroidy z grupy obiektów bliskich Ziemi (NEO) i przenosi je na orbitę, skutecznie obracając te asteroidy w tymczasowe satelity lub miniksiężyce.

Niektórzy twierdzą, że biorąc pod uwagę jej niewielkie wymiary (około 33 stóp średnicy) i ograniczony czas przebywania na orbicie okołoziemskiej, asteroida ta może nie w pełni spełniać kryteria klasyfikacji jako miniksiężyc.

Ilekroć zostanie znalezione ciało niebieskie przypominające orbitę Ziemi, zawsze istnieje możliwość, że mogą to być śmieci kosmiczne, Raúl wyjaśnił „New York Times”. Dał jednak do zrozumienia, że ​​2024 PT5 jest obiektem całkowicie naturalnym.

Jak można rzucić okiem na zjawisko pozaziemskie? Niestety dla obserwatorów nieba, niewielkie rozmiary 2024 PT5 mogą utrudniać obserwacje, ale jej odkrycie pozostaje fascynujące, ponieważ jest to rzadki przypadek, gdy Ziemia tymczasowo zyskała dodatkowe księżyce.

W latach 1981 i 2022 asteroida o nazwie 2022 NX1, podobnie jak inna o nazwie 2024 PT5 w 2024 r., wykonała szybkie okrążenie wokół Ziemi. Co ciekawe, naukowcy wskazali, że trajektoria 2024 PT5 jest podobna do trajektorii 2022 NX1, jak odnotowali w swoim dzienniku.

2024-09-18 21:47