Założyciel Celsjusza Mashinsky przyznaje się do oszustwa kryptowalutowego przed amerykańskim sądem

  • Alex Mashinsky przyznaje się do oszustwa i zgadza się zwrócić 48 milionów dolarów wpływów.
  • Celsius ogłosił upadłość w 2022 r., a po wejściu na rynek w 2023 r. zajął się wydobywaniem Bitcoinów.

Jako analityk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży finansowej muszę powiedzieć, że rozwój ten nie jest niczym zaskakującym, biorąc pod uwagę burzliwą historię kryptowaluty i jej częste powiązania z oszukańczymi działaniami. Przyznanie się Alexa Mashinsky’ego, założyciela Celsjusza Network, dobitnie przypomina o ryzyku związanym z nieregulowanymi rynkami i pilną potrzebą bardziej rygorystycznego nadzoru.

W nieoczekiwanym obrocie wydarzeń Alex Mashinsky, twórca upadłej platformy pożyczkowej Celsjusza Network, przyznał się do dwóch zarzutów oszustwa w Stanach Zjednoczonych.

Pierwotnie Mashinsky stanął w obliczu oskarżeń dotyczących siedmiu przestępstw, takich jak oszustwa, oszukańcze praktyki i manipulacja cenami tokenów kryptowalut. Zarzuty twierdzą, że oszukał użytkowników Celsjusza, podając fałszywe informacje i sztucznie zwiększając wartość cyfrowych monet swojej firmy.

Rzeczywiście, zgodnie z przewidywaniami, przyznanie się przez niego do winy oznacza kluczowy moment w przedłużającym się sporze prawnym dotyczącym upadku Celsjusza Network.

Założyciel kryptowaluty Celsjusza przyznaje się do winy

Podczas godzinnej rozprawy przed sądem federalnym na Manhattanie Mashinsky zwrócił uwagę na tę samą kwestię sędziemu Johnowi Koeltlowi.

„Wiem, że to, co zrobiłem, było złe, i chcę zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby to naprawić.”

dodał, 

„Przyjmuję pełną odpowiedzialność za swoje czyny”. 

Alex Mashinsky ma spłacić 48 milionów dolarów

Zgodnie z umową z amerykańskimi prokuratorami Mashinsky zgodził się spłacić łącznie 48 milionów dolarów uzyskanych nielegalnie, jak podała biuro prokuratora USA w południowym dystrykcie Nowego Jorku.

Zamiast tego Mashinsky zgodził się nie kwestionować wyroku, jeśli wynosił on 30 lat lub mniej, co stanowi maksymalną karę w ramach dwóch postawionych mu zarzutów o oszustwo.

Innymi słowy, prokuratorzy federalni ujawnili, że Mashinsky zarobił dodatkowe 42 miliony dolarów, sprzedając dla osobistych korzyści unikalne tokeny Cel swojej firmy Celsjusza.

Obecnie wyrok Mashinsky’ego ma zapaść przed sędzią Koeltlem na 8 kwietnia 2025 roku.

Oferując dodatkowe szczegóły na ten temat, Damian Williams, prokurator amerykański na Manhattanie, skomentował w publicznym oświadczeniu, wyjaśniając…

Sprzedając swój osobisty CEL po cenach znacznie wyższych od rynkowych, Mashinsky zgromadził fortunę wartą dziesiątki milionów. Niestety, kiedy firma upadła, to klienci pozostali w posiadaniu aktywów, które ostatecznie okazały się bezwartościowe.

Założona w 2017 roku firma Celsjusza ogłosiła upadłość w lipcu 2022 roku w wyniku zwiększonej liczby żądań klientów o wycofaniu środków, spowodowanych spadkiem wartości rynku kryptowalut.

Po załamaniu na rynku kryptowalut w 2022 r. wielu firmom, takim jak FTX, groziło bankructwo, a Mashinsky został oskarżony o rzekome oszukańcze działania.

2024-12-05 15:35