Watykan odpowiada na kontrowersje wokół ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Watykan odpowiada na kontrowersje wokół ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Jako ekspert ds. stylu życia z dużym doświadczeniem w zakresie wrażliwości kulturowej i religijnej jestem głęboko zaniepokojony kontrowersjami wokół ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Chociaż całym sercem popieram wolność artystyczną i ekspresję twórczą, rozumiem również znaczenie szanowania przekonań i uczuć innych.

Uroczyste otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., podczas którego zaprezentowano wystawne świętowanie dziedzictwa historycznego Francji nad Sekwaną, nie spodobało się wszystkim, którzy oglądali tę imprezę – nawet w Watykanie.

W niedzielę 4 sierpnia Watykan wydał oświadczenie, w którym skrytykował niektóre elementy ceremonii. W szczególności papież Franciszek wyraził rozczarowanie występem z udziałem drag queens i innych osób, który niektórym obserwatorom wydawał się lekceważącą imitacją „Ostatniej wieczerzy” Leonarda Da Vinci.

Mówi się, że scena przedstawiona na tym obrazie jest ostatnim posiłkiem, jaki Jezus Chrystus spożył ze swoimi uczniami przed swoim schwytaniem i ukrzyżowaniem. Organizatorzy igrzysk oświadczyli jednak, że nie mają zamiaru odwoływać się do dobrze znanego dzieła sztuki, mimo że spotkało się ono z krytyką ze strony kilku znanych konserwatywnych chrześcijan.

„W weekend byłem głęboko zasmucony niektórymi aspektami ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, jako wyznawca szanujący wszystkie wiary. Podobnie jak wielu innych, nie mogę powstrzymać się od wyrażenia konsternacji z powodu braku szacunku okazanego licznym chrześcijanom i wyznawcom innych religii, moje odczucia są podobne do tych wyrażanych w ostatnich dniach”.

Gwiazdy reagują na kontrowersje wokół ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Na bardzo szanowanym zgromadzeniu, na którym wszyscy jednoczą się w oparciu o wspólne wartości, niewłaściwe jest opowiadanie dowcipów lub satyr, które lekceważą przekonania religijne wielu osób. Chociaż wolność słowa jest kluczowa i nie jest tutaj kwestionowana, ma ona granice, jeśli chodzi o okazywanie uwagi i szacunku innym.

Watykan odpowiada na kontrowersje wokół ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Oświadczenie to nadeszło ponad tydzień po ceremonii otwarcia i długo po tym, jak organizatorzy olimpijscy i dyrektor imprezy zaprzeczyli jakiemukolwiek powiązaniu z „Ostatnią Wieczerzą”.

Na niedawnej konferencji prasowej Anne Descamps z zespołu Paryż 2024 stwierdziła, że ​​ich intencją nigdy nie było okazywanie braku szacunku jakiejkolwiek grupie religijnej podczas ceremonii; zamiast tego mieli na celu promowanie harmonii i tolerancji w społeczności. Uważają, że udało im się osiągnąć ten cel, jeśli jednak ktoś poczuł się urażony, składają najgłębsze przeprosiny.

Każdy medal zdobyty przez drużynę USA na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r

Dyrektor artystyczny Thomas Jolly powiedział, że obraz stanowi powrót do uroczystych korzeni igrzysk olimpijskich.

Mówiąc najprościej, Jolly podzieliła się z francuską stacją telewizyjną BFM informacją, że na stole pokazano Dionizosa, znanego jako grecki bóg uroczystości i wina. To umiejscowienie jest znaczące, ponieważ scena nosi tytuł „Święto”, a Dionizos pasuje do tego tematu, ponieważ jest bogiem. Co więcej, Dionizos jest kojarzony z winem, cennym aspektem Francji, a także jest ojcem Séquany, bogini Sekwany. Intencją tego przedstawienia jest przedstawienie wielkiego pogańskiego święta, łącząc je z bogami Olimpu i igrzyskami olimpijskimi.

„W mojej twórczości nie znajdziesz nigdy chęci wyszydzenia czy oczernienia kogokolwiek. Chciałem ceremonii, która jednoczy ludzi i jedna, ale także ceremonii, która potwierdzi nasze republikańskie wartości, takie jak wolność, równość i braterstwo” – dodał.

2024-08-05 06:52