Steve Hanke nazywa właścicieli kryptowalut psychopatami, powołując się na nowe badania

Jako doświadczony ekonomista z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem byłem świadkiem pojawiania się i znikania finansowych mód i trendów. Jednak niedawne zjawisko kryptowalut wprawiło mnie zarówno zaintrygowanego, jak i nieco zakłopotanego. Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Toronto sugerujące, że posiadacze kryptowalut częściej niż ogół populacji wykazują cechy psychopatyczne, wzbudziły moje zainteresowanie nie tylko jako ekonomisty, ale także socjologa.

Jako analityk podzielam zdanie profesora Steve’a H. Hanke’a, wybitnego ekonomisty pracującego na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W niedawnej krytyce subtelnie zakwestionował rygor analityczny i naukowy wykazywany przez posiadaczy kryptowalut, sugerując, że ich zrozumienie może nie pokrywać się z poglądami szerszej populacji.

Ekonomista i wybitny krytyk kryptowalut, przytaczając niedawno opublikowane badania kanadyjskie, nazwał psychopatami inwestorów kryptowalut.

Badania wykazały, że właściciele kryptowalut to psychopaci; Hanke zgadza się

Publicznie Hanke zgodził się z ustaleniami badaczy, ale prywatnie udostępnił link kierujący do badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Toronto.

Hanke przedstawił krótki przegląd swoich ustaleń, które sugerują, że osoby posiadające kryptowalutę zwykle wykazują mniej analitycznego i naukowego rozumowania oraz wykazują większe prawdopodobieństwo wykazywania cech związanych z psychopatią w porównaniu ze średnią populacją.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Toronto wskazuje, że osoby posiadające kryptowaluty zwykle wykazują obniżony poziom logicznego, analitycznego i naukowego rozumowania oraz mogą mieć większe prawdopodobieństwo wykazywania cech związanych z psychopatią w porównaniu do przeciętnej populacji.

— Steve Hanke (@steve_hanke) 26 sierpnia 2024 r

Początkowa część raportu skupia się na wyjaśnieniu, czym jest kryptowaluta – zasadniczo jest to cyfrowo zabezpieczony aktyw, szeroko stosowany jako metoda wymiany i inwestycji, znany z anonimowych transakcji, nieregulowanych rynków i zmienności cen. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie aktywami kryptograficznymi wśród traderów i szerszej społeczności, a także jego znaczący wpływ na rynki finansowe i politykę pieniężną, badacze postanowili zbadać cechy polityczne, emocjonalne i społeczne osób, które dużo inwestują w kryptowaluty i przechowują je przez dłuższy czas. wydłużone okresy.

Dwa lata temu badacze przeprowadzili ankietę z udziałem ponad 2000 dorosłych Amerykanów, aby zbadać potencjalne powiązania między posiadaniem kryptowaluty a indywidualnymi poglądami politycznymi, cechami psychologicznymi i pochodzeniem społecznym.

Jako badacz zagłębiający się w dziedzinę kryptowalut odkryłem intrygującą korelację. Wydaje się, że osoby posiadające kryptowaluty skłaniają się ku wierze w teorie spiskowe. Co więcej, osoby te wykazują cechy związane z tym, co często określa się jako „Mroczną Tetradę” – zestawem cech osobowości, w tym narcyzmem, makiawelizmem, psychopatią i sadyzmem.

Założyciel Dogecoina sprzeciwia się tym badaniom

Mniej więcej na początku lipca jeden z twórców znanej kryptowaluty memowej Dogecoin, Billy Markus (często nazywany Shibetoshi Nakamoto na platformie X), wyraził swój sprzeciw wobec artykułu opublikowanego przez The Independent, w którym omówiono pewne powiązane badania. W szczególności Markus wyraził swoją krytykę w stosunku do tego konkretnego badania.

Oprócz cech „Dark Tetrad” Markus zauważył u inwestorów w kryptowaluty, podkreślił inny kluczowy wniosek z raportu: właściciele kryptowalut zwykle nie ufają tradycyjnym mediom i skłaniają się ku alternatywnym serwisom informacyjnym. Zamiast tego często polegają na pobocznych źródłach mediów społecznościowych, jeśli chodzi o swoje wiadomości. Według The Independent czynnik ten jest najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem tego, czy ktoś posiada kryptowaluty, czy nie.

2024-08-27 14:36