Spadek halvingu Bitcoina – aktualizacja „pierwsza raz w historii” pozostawia górników ostrożnych

    Szybkość Bitcoina gwałtownie wzrosła od czasu halvingu
    Spadek ceny BTC niekorzystnie wpłynął również na rentowność wydobycia

Jako badacz z dużym doświadczeniem w branży kryptowalut, uważnie obserwowałem ostatni rozwój wydobycia Bitcoinów (BTC) po ostatnim halvingu. Gwałtowny wzrost szybkości hashowania był rzeczywiście oczekiwanym rezultatem, ale konsekwencje dla górników były poważniejsze, niż oczekiwano.


Nie jest niespodzianką, że koszty wydobycia Bitcoina [BTC] znacznie wzrosły po zeszłotygodniowym halvingu, co stwarza wyzwania dla branży zmagającej się z malejącą rentownością.

Jak stwierdził Julio Moreno, dyrektor ds. badań w CryptoQuant, po raz pierwszy w historii moc obliczeniowa potrzebna codziennie do wydobycia pojedynczego Bitcoina przekroczyła jeden exahash na sekundę (EH/s).

Spadek halvingu Bitcoina – aktualizacja „pierwsza raz w historii” pozostawia górników ostrożnych

Halving zwiększa wydatki górników

Nagrody za wydobycie ze stałych bloków, znaczącego źródła dochodu górników, są zmniejszane w procesie zwanym halvingiem. Ostatnia obniżka obniżyła zachęty z 6,25 Bitcoinów do 3,125 Bitcoinów za blok. Mówiąc prościej, po każdym halvingu górnicy muszą zainwestować dwa razy więcej, aby utrzymać poprzedni poziom zysków.

Po halvingu AMBCrypto we współpracy z danymi Glassnode dokładnie zbadało to zjawisko. Codziennie przed wydarzeniem generowano średnio około 900 Bitcoinów. Jednak po halvingu produkcja nowych Bitcoinów spadła i obecnie waha się od 400 do 500 dziennie.

W tym samym czasie moc obliczeniowa wymagana do generowania nowych bloków dla łańcucha bloków Bitcoin, znana jako współczynnik mieszania, znacznie wzrosła, osiągając szczyt na poziomie 721 eksahaszy na sekundę (EH/s) na początku tygodnia.

Spadek halvingu Bitcoina – aktualizacja „pierwsza raz w historii” pozostawia górników ostrożnych

Spadek ceny Bitcoina ma swoje znaczenie

Jako inwestor kryptowalutowy ostatnio stanąłem przed pewnymi wyzwaniami. Rozczarowujące wyniki Bitcoina na wykresach cenowych nie pomogły. Po krótkim wzroście zwyżkowych nastrojów, Bitcoin zmienił się na gorsze i w momencie sporządzania raportu spadł o 1,63%, jak wskazał CoinMarketCap.

Jako inwestor kryptowalutowy zauważyłem, że ze względu na niedawne pogorszenie koniunktury na rynku cena hash – kluczowy wskaźnik odzwierciedlający rentowność wydobycia Bitcoinów – spadła o alarmujące 72% w ciągu zaledwie tygodnia.

Spadek halvingu Bitcoina – aktualizacja „pierwsza raz w historii” pozostawia górników ostrożnych

Czy opłaty przyjdą na ratunek?

Jako badacz badający krajobraz górnictwa kryptowalut zauważyłem, że nagrody blokowe stają się coraz mniej opłacalne dla górników. Nie należy jednak zapominać o potencjale opłat transakcyjnych jako alternatywnego źródła przychodów.

Jako badacz trendów w kryptowalutach natknąłem się na intrygujące odkrycie dotyczące protokołu Run i zdarzenia halvingu Bitcoina. Jak wcześniej informowało AMBCrypto, protokół ten spowodował dramatyczny wzrost opłat transakcyjnych po halvingu. Te podwyższone opłaty stanowiły około trzech czwartych całkowitych zarobków górników tego dnia.

2024-04-27 19:03