Solana rozważa obniżkę opłaty za pierwszeństwo o 50%: Oto, co to oznacza

  • Solana proponuje nagradzanie walidatorów pełnymi opłatami priorytetowymi poprzez eliminację 50% spalania.
  • Społeczność podzieliła się co do tej propozycji, ponieważ interesy w zakresie priorytetowej inflacji wywołanej opłatami i nagród walidatora konkurują ze sobą. 

Jako badacz z doświadczeniem w ekosystemie Solana nie mam pewności co do proponowanej zmiany polegającej na pełnym nagradzaniu walidatorów opłatami za pierwszeństwo zamiast obecnego modelu spalania 50%. Reakcja społeczności jest podzielona – o uwagę walczą zachęty w postaci walidatorów i potencjalna inflacja.


Społeczność Solana [SOL] w dalszym ciągu jest podzielona w związku z sugestią, aby wyeliminować spalanie 50% opłaty za pierwszeństwo i zamiast tego wynagradzać wyłącznie weryfikatorów.

Jako inwestor kryptowalut sformułowałbym to w ten sposób: „Propozycja SIMD-0096 sugeruje, aby walidatorzy otrzymywali pełne wynagrodzenie w postaci opłat za pierwszeństwo, zamiast obecnego rozwiązania, w którym otrzymują połowę nagrody, a drugą połowę spalają”.

Jako analityk sieci Solana wyjaśniam, że dla osób nowych w systemie opłaty priorytetowe to płatności dokonywane przez użytkowników za transakcje, których priorytetem jest czas, w celu zapewnienia szybkiego przetworzenia ich transakcji. W ten sposób pomagają zapobiegać przeciążeniom sieci. Z kolei walidatorzy mogą nadać priorytet tym transakcjom i szybciej je przetwarzać, utrzymując w ten sposób wydajność sieci.

Problem z usuwaniem spalonych opłat za pierwszeństwo w wysokości 50% przez Solana

Co istotne, obecne podejście polegające na oddawaniu połowy nagród i spalaniu drugiej połowy w Solanie (SOL) zysków z opłat priorytetowych uważane jest za deflacyjne.

Jeśli propozycja zostanie zatwierdzona, walidatorzy będą uprawnieni do pobrania 100% opłat za pierwszeństwo bez spalenia, co spowoduje zwiększoną podaż Solany i potencjalną inflację cen. Przeciwnik tej propozycji wzbudził obawy.

„Inflacja Solany wkrótce wzrośnie, ponieważ walidatorzy głosują, aby płacić sobie więcej. Większy ruch w sieci SOL? Więcej tokenów znikąd trafia do walidatorów, które zrzucą na Ciebie.”

nowy mechanizm dystrybucji opłat.

Zdecydowanie zalecam odroczenie aktywacji SIMD-0096 do czasu wdrożenia mechanizmu dystrybucji opłat blokowych.

Jako badacz badający rozwój blockchainu Solana natknąłem się na obserwację Anatolija Yakavenki dotyczącą proponowanego mechanizmu. Wspomniał, że zanim mechanizm ten zacznie działać, może minąć od sześciu miesięcy do roku.

Skąd więc ta propozycja i dlaczego teraz? Możesz zapytać. 

Wydaje się, że w ramach obecnej konfiguracji 50-50 inni walidatorzy mogą uczestniczyć w tajnych transakcjach lub porozumieniach poza głównym łańcuchem.

Jako analityk finansowy badający opłaty transakcyjne Solany, według Anzy, głównego programisty Solany, zdarzają się przypadki, w których użytkownicy ponoszą koszty przekraczające minimalną opłatę wynoszącą 50%. Problem ten można rozwiązać wdrażając proponowane rozwiązanie sugerowane przez Anza.

Inny użytkownik, inżynier w Firedancer – nowej firmie zajmującej się oprogramowaniem klienckim dla Solana – zgodził się z tą propozycją, przestrzegł jednak, że może ona nie rozwiązać całkowicie „umów pobocznych”.

Pomimo tej propozycji Stakewiz w dalszym ciągu wyrażał swój sprzeciw ze względu na niewystarczające uzasadnienie poparte danymi.

Jako inwestor kryptowalutowy popieram ogólnie pomysł wyeliminowania spalania opłat priorytetowych. Nie jestem jednak zwolennikiem tej konkretnej propozycji ze względu na brak solidnego uzasadnienia opartego na danych i niemożność rozwiązania problemu rosnących opłat za pierwszeństwo.

Oczekuje się, że walidatorzy odniosą większe korzyści z proponowanego posunięcia, choć nie jest jasne, jaki wpływ na cenę Solany (SOL) będzie miała decyzja podjęta w tej propozycji.

2024-05-24 14:15