Skutki halvingu Bitcoina: handel kryptowalutami spada w maju o 20%.

    Wolumen handlu kryptowalutami osiągnął drugi miesięczny najniższy poziom po halvingu BTC
    Instrumenty pochodne zdominowały rynek kryptowalut na poziomie +70% z powodu spekulacji na temat ETH ETF.

Jako analityk z doświadczeniem na rynkach finansowych i doświadczeniem w handlu kryptowalutami uważam obecny stan rynku kryptowalut za intrygujący. Niedawny spadek wolumenu obrotu drugi miesiąc z rzędu po halvingu Bitcoina przypomina typowe letnie zastoje w tradycyjnych finansach. Godny uwagi jest jednak znaczny wzrost dominacji na rynku instrumentów pochodnych, stanowiącej obecnie ponad 70% całego rynku kryptowalut.


Wydaje się, że na rynkach kryptowalut panuje typowy zastój finansowy związany z latem.

Jak wynika z najnowszego raportu CCData, jako badacz badający rynki kryptowalut, zaobserwowałem znaczny spadek aktywności handlowej w maju. To drugi miesiąc z rzędu, w którym zaobserwowaliśmy zmniejszone wolumeny obrotu na głównych giełdach.

Część raportu przytaczała rynek „ograniczony” do trendu i brzmiała: 

W maju całkowity wolumen obrotu spotami i instrumentami pochodnymi na giełdach scentralizowanych spadł o 20,1%, osiągając 5,27 biliona dolarów. Tendencję spadkową można przypisać stabilnym cenom głównych aktywów cyfrowych po marcowym halvingu Bitcoina.

Tendencja spadkowa wolumenu handlu kryptowalutami

Skutki halvingu Bitcoina: handel kryptowalutami spada w maju o 20%.

Jako inwestor kryptowalutowy zauważyłem, że wolumen obrotu w segmencie rynku kasowego na giełdach scentralizowanych spadł w maju, zmniejszając się o 21,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Oznacza to, że całkowity wolumen obrotu wynosi 1,57 biliona dolarów, czyli mniej niż imponujący wynik w kwietniu wynoszący 2 biliony dolarów.

Według poszczególnych sesji handlowych, w maju Binance odnotował najwyższy wolumen transakcji na rynku kasowym, wynoszący 545 bilionów dolarów. Tuż za Binance plasują się, w kolejności od największego do najmniejszego wolumenu, Bybit, OKX, Coinbase i Gate.io.

Jednak każda giełda odnotowała kluczowe spadki wolumenów obrotu w maju w porównaniu z kwietniem. 

Jako inwestor kryptowalutowy zaobserwowałem, że Binance odnotował najbardziej imponujący wzrost od początku roku na rynku kasowym, zwiększając swój udział w rynku do imponujących 34,6%.

Jako badacz badający trendy udziału w rynku giełd kryptowalut zaobserwowałem, że Bybit, Bitget i XT.com odnotowały znaczny wzrost w danym przedziale czasowym. Z drugiej strony Coinbase był świadkiem minimalnego spadku dominacji na rynku. Warto zauważyć, że Upbit, OKX i MEXC Global odnotowały najbardziej znaczący spadek udziału w rynku.

Dominacja na rynku instrumentów pochodnych wzrosła do 70%

Zgodnie z ustaleniami raportu większość funduszy kryptowalutowych ulokowana została w sektorze instrumentów pochodnych.

„Rynek instrumentów pochodnych stanowi obecnie 70,1% całego rynku kryptowalut (w porównaniu z 69,5% w kwietniu).”.

Skutki halvingu Bitcoina: handel kryptowalutami spada w maju o 20%.

Choć rynki instrumentów pochodnych odnotowały znaczny wzrost wpływów, łączne wolumeny obrotu pozostały stosunkowo niskie, co odzwierciedlało tendencję obserwowaną na rynku kasowym. Według raportu,…

Jako inwestor kryptowalutowy zaobserwowałem, że wolumen obrotu instrumentami pochodnymi odnotował w maju spadek o 19,4%, osiągając łącznie 3,69 biliona dolarów. To drugi miesiąc z rzędu, w którym odnotowujemy spadek miesięcznego wolumenu obrotu instrumentami pochodnymi.

Jako inwestor kryptowalutowy zauważyłem, że w przeciwieństwie do tradycyjnych rynków finansowych, gdzie lato często wiąże się z powolną aktywnością handlową, niskie wolumeny na rynku kryptowalut mogą wynikać z trendów historycznych następujących po halvingu Bitcoina.

Z mojej analizy wynika, że ​​w spokojnych warunkach rynkowych inwestorzy pozostali optymistami, o czym świadczy wzrost stóp finansowania i znaczny wzrost aktywności w zakresie handlu opcjami na Ethereum [ETH] na amerykańskich funduszach Ethereum Exchange-Traded Funds (ETF), napędzany spekulacjami.

Na czterech zbadanych giełdach średnie stopy finansowania stale spadają, osiągając średnio 3,23%. Jednak od 23 maja nastąpiła zmiana, gdy inwestorzy nabrali optymizmu po nieoczekiwanej zmianie stanowiska SEC w sprawie zastosowań funduszy ETF Spot Ethereum, co spowodowało ponowny wzrost stóp finansowania.

2024-06-06 14:15