Simone Biles chce „sprawiedliwości” dla Jordana Chilesa w obliczu kontrowersji związanych z medalami

Jako zagorzały fan, który był świadkiem hartu i wytrwałości tych niezwykłych sportowców, całym sercem popieram Simone Biles w jej dążeniu do sprawiedliwości dla Jordan Chiles. Igrzyska olimpijskie są świadectwem ludzkiego ducha i determinacji, jednak niedawny obrót wydarzeń wokół brązowego medalu Chile zszarganił ten ideał.


Simone Biles chce „sprawiedliwości” dla swojego kolegi z drużyny USA, Jordana Chilesa.

Na początku tego miesiąca brązowy medal Chile w finale ćwiczeń na parkiecie kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. został odebrany w wyniku dochodzenia prowadzonego przez rumuński komitet olimpijski. Następnie medal przyznano Rumunce Ana Barbosu, dzięki czemu awansowała na trzecie miejsce, a Chile w klasyfikacji generalnej uplasowało się na piątym miejscu.

W niedawnym wywiadzie dla magazynu People (26 sierpnia) Simone Biles, która zdobyła srebrny medal w finale kobiet, wyraziła swoje zdecydowane wsparcie dla swoich koleżanek z drużyny.

Biles stwierdził: „Uważamy, że nie podjęli właściwych kroków, aby podjąć tę decyzję. Dlatego walczymy o sprawiedliwość dla Jordanii i nadal będziemy ją wspierać i wzmacniać”.

Jedenastokrotna medalistka olimpijska ujawniła także, że stara się utrzymać morale w Chile podczas toczącej się debaty wokół kontrowersji wokół finału na parkiecie.

27-letnia Biles podzieliła się: „Rozmawialiśmy przez FaceTime i wysyłaliśmy SMS-y, tak naprawdę jesteśmy tylko przyjaciółmi. Któregoś razu z nią rozmawiałam i powiedziałam coś w stylu: «Jordan, ważne jest, abyś doświadczył tych emocji».

„Biles zauważyła, że ​​była świadkiem działań swojej koleżanki z drużyny USA. To niefortunne, ponieważ taki incydent jest bezprecedensowy i jest to naprawdę niefortunne, ale w idealnym przypadku wszyscy trzej sportowcy otrzymaliby medal. Niestety w gimnastyce tylko jedna osoba może zostać nagrodzona medal.”

23-letnia Chile zajęła piąte miejsce podczas zawodów 5 sierpnia, ale wspięła się na trzecie miejsce po zatwierdzeniu dochodzenia Team USA w sprawie trudności jednego z jej ruchów. Jednak następnego dnia Zespół Rumunii również złożył dochodzenie, twierdząc, że wniosek Stanów Zjednoczonych o ponowne rozpatrzenie sprawy został złożony cztery sekundy po terminie wyznaczonym sędziom. Ostatecznie Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) stanął po stronie Rumunii w ich sporze.

Chiles po raz pierwszy wypowiadał się publicznie na temat realokacji medalu w oświadczeniu opublikowanym na Instagramie 15 sierpnia. „Jestem głęboko poruszony wyrazem miłości, jaki otrzymałem w ciągu ostatnich kilku dni” – stwierdził Chiles. „Jestem naprawdę wdzięczny mojej rodzinie, kolegom z drużyny, mentorom, fanom, drużynie USA Gymnastics oraz Komitetowi Olimpijskiemu i Paraolimpijskiemu Stanów Zjednoczonych za ich niezachwiane wsparcie w tym trudnym okresie”.

W środku radości z moich osiągnięć olimpijskich otrzymałam rozdzierającą serce informację, że odebrano mi brązowy medal. Mimo to zaufałem sprawie przedstawionej przez USAG, która dostarczyła solidnego dowodu na to, że moja punktacja była zgodna ze wszystkimi zasadami. Niestety, apel ten nie przyniósł dla mnie pozytywnego rozstrzygnięcia. To właśnie przekazał Chiles.

Zawodniczka zaniemówiła po „niesprawiedliwym” werdykcie, który ogólnie był dla niej ciosem.

Komitet Olimpijski i Paraolimpijski Stanów Zjednoczonych (USOPC) zamierza odwołać się od decyzji MKOl.

11 sierpnia organizacja oświadczyła Associated Press, że mocno podtrzymuje przekonanie, że Jordania zasłużenie zdobyła brązowy medal, a punktacja Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej (FIG) oraz CAS [Sądu Arbitrażowego ds. Sport] proces odwoławczy. Początkowy błąd został popełniony podczas punktacji FIG, natomiast drugi błąd miał miejsce podczas odwołania CAS, w przypadku którego USOPC nie otrzymało wystarczającej ilości czasu lub odpowiedniego powiadomienia, aby skutecznie zaskarżyć decyzję.

2024-08-28 16:53