Runy Bitcoina przejmują kontrolę? Poznajemy 3 najważniejsze kamienie milowe od momentu premiery

  • Runy zostały zaprojektowane jako nowy sposób bicia wymiennych tokenów w sieci Bitcoin.
  • Od czasu jego premiery utworzono 10 739 tokenów Run.

Jako osobę uważnie śledzącą scenę kryptowalut zaintrygował mnie niedawny wzrost zainteresowania Runami, nowym sposobem tworzenia wymiennych tokenów bezpośrednio w sieci Bitcoin. Od swojej premiery 20 kwietnia Runes szturmem podbiło sieć Bitcoin, a 23 kwietnia liczba codziennych transakcji osiągnęła najwyższy poziom w historii wynoszący 802 977.


23 kwietnia wykorzystanie Run w transakcjach Bitcoin [BTC] osiągnęło szczyt, na podstawie statystyk Runes Alpha.

Tego dnia sfinalizowano 802 977 transakcji z użyciem Run.

Zaobserwowałem, że w naszym systemie odbyło się dotychczas ogółem 52 365 transakcji na Runach. Daje to imponującą liczbę 2 560 005 transakcji od debiutu 20 kwietnia, po czwartym halvingu Bitcoina.

Runy zajmują miejsce w sieci Bitcoin

Na podstawie danych z panelu Dune Analytics przygotowanego przez Crypto Koryo, Runes odnotował największą aktywność transakcyjną w sieci Bitcoin począwszy od 20 kwietnia.

Po ujawnieniu protokołu Runes przetwarzano za jego pośrednictwem około pięć na dziesięć transakcji w sieci Bitcoin. Jednocześnie transakcje oznaczające wymianę Bitcoinów stanowiły nieco poniżej czterdziestu dwóch procent wszystkich dziennych transakcji.

Zaobserwowałem, że liczby porządkowe i inne tokeny BRC-20 stanowiły jedynie 0,7% całkowitej liczby transakcji przetworzonych przez sieć warstwy pierwszej.

23 kwietnia znaczny wzrost codziennych transakcji Runes za pomocą Bitcoinów doprowadził do 78% całkowitej liczby transakcji w sieci Bitcoin tego dnia.

Z ustaleń Dune Analytics wynika, że ​​tego dnia odbyło się więcej transakcji z udziałem Run w porównaniu do transakcji sprzedaży Bitcoinów w sieci, co stanowi różnicę na poziomie 45%.

Runy Bitcoina przejmują kontrolę? Poznajemy 3 najważniejsze kamienie milowe od momentu premiery

Niedawno zaobserwowałem znaczący trend rozwijający się w sieci Bitcoin. 20 kwietnia transakcje runami stanowiły około pięciu na dziesięć opłat, co stanowiło aż 57%. Ten wzrost opłat spowodował, że całkowite koszty transakcji sieci osiągnęły najwyższy w historii poziom, przekraczając 80 milionów dolarów.

Zaobserwowałem, że opłaty transakcyjne w sieci osiągnęły tego konkretnego dnia bezprecedensową wysokość 128 dolarów, przekraczając poprzedni szczyt wynoszący 30 dolarów podczas początkowego wzrostu zainteresowania liczbami porządkowymi.

Zauważyłem ostatnio znaczny wzrost opłat za transakcje w sieci Bitcoin, co prowadzi do znacznego wzrostu przychodów górników. Co zaskakujące, wzrost ten nastąpił nawet wtedy, gdy inflacyjne nagrody dla górników zostały obniżone o połowę po ostatnim halvingu.

Według danych IntoTheBlock w dniu halvingu przychody górników przekroczyły 100 milionów dolarów.

Runy Bitcoina przejmują kontrolę? Poznajemy 3 najważniejsze kamienie milowe od momentu premiery

Tego dnia, 20 kwietnia, tylko 38% całkowitych opłat sieciowych przypadało na transakcje sprzedaży Bitcoinów w porównaniu z innymi rodzajami transakcji.

Spadek liczby nowych trawień

Jako obserwator mogę wyjaśnić, że zgodnie z Protokołem Run istnieją trzy różne typy transakcji: wytrawianie, bicie monet i transfer. Jeśli chodzi o akwafortę, użytkownicy mają możliwość ustanawiania nowych żetonów Run w oparciu o wcześniej określone warunki.

Korzystając z funkcji blockchain zwanej mennicą, użytkownicy mają możliwość tworzenia nowych tokenów w oparciu o wcześniej istniejące projekty. Te świeżo utworzone tokeny można następnie przenieść do różnych portfeli cyfrowych w celu przechowywania lub wymiany z innymi użytkownikami.

Zauważyłem ostatnio intrygujący trend w przypadku Run: podczas gdy liczba codziennych transakcji rośnie, tworzenie nowych rycin maleje od czasu halvingu. 20 kwietnia liczba wytrawionych żetonów Run wyniosła 2647.

Chociaż liczba utworzonych nowych Run znacznie spadła i na dzień 23 kwietnia wyprodukowano ich zaledwie niecałe 1000, dane z Runes Alpha pokazują, że od początku istnienia Runes Alpha wygenerowano łącznie 10 739 Run.

Nowy sposób działania

Natknąłem się na intrygujące osiągnięcie w świecie Bitcoin: Protokół Runes. To innowacyjne dzieło, powołane do życia przez Caseya Rodricksa, znanego jako twórca Bitcoin Ordinals, reprezentuje świeże podejście do generowania tokenów zamiennych bezpośrednio na samym łańcuchu bloków Bitcoin. W istocie jest to po prostu inny sposób powiedzenia, że ​​korzystając z tego nowego standardu, możemy wydawać zamienne tokeny bezpośrednio na istniejącą infrastrukturę Bitcoin.

W marcu 2023 roku anonimowy programista Domo wprowadził standard tokena BRC-20, umożliwiający po raz pierwszy tworzenie wymiennych tokenów w sieci Bitcoin.

Popyt na te aktywa wzrósł, powodując, że do czerwca tego samego roku ich łączna wartość przekroczyła miliard dolarów. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania pojawiły się problemy z przeciążeniem sieci dla Bitcoin.

Utworzono dużą liczbę niewydanych wyników transakcji (UTXO), co zatykało sieć.

Wspominaliśmy już, że 3 grudnia liczba wyprodukowanych tokenów BRC-20 przekroczyła 450 000.

Nagromadziło się ponad 267 000 transakcji Bitcoinami, które godzinami czekały na potwierdzenie i doprowadziły do ​​znacznych korków w sieci.

Ostatnio zauważyłem problem z pulą pamięci sieci. Napływ transakcji oczekujących spowodował, że rozmiar puli pamięci wzrósł do 1,54 GB. Niestety, przekroczyło to zamierzoną pojemność pamięci wynoszącą zaledwie 300 MB.

Jak to działa?

Protokół Runes zawiera system niewydanych transakcji wyjściowych Bitcoina (UTXO) i wykorzystuje polecenie OP_RETURN w swoich transakcjach sieciowych.

Kiedy tworzony jest nowy token Runy, jest on dołączany do określonego UTXO.

Jako obserwator mogę wyjaśnić, że w ramach transakcji Bitcoin szczegóły związane z tokenem cyfrowym, takie jak jego etykieta, podzielność, emblemat, warunki bicia i ilość, są kodowane przy użyciu operatora OP_RETURN w niewydanym wyjściu transakcji (UTXO).

Dzieje się tak, aby UTXO zostało oznaczone jako jednostka niosąca Runy.

Inicjując transakcję mającą na celu transfer tokena Rune, zasadniczo wysyłasz niewydane dane wyjściowe transakcji (UTXO) zawierające zakodowane informacje o tokenie.

Mówiąc prościej, transakcja określa liczbę tokenów Run, które mają zostać przesłane z istniejącego UTXO i generuje nowe UTXO dla pozostałego salda i nowo uzyskanych tokenów.

Konstrukcja run minimalizuje wymagania dotyczące szczegółowych informacji o umowie tokena w sieci Bitcoin, redukując w ten sposób niepotrzebne dane i łagodząc potencjalne przeciążenie sieci.

2024-04-25 16:08