Rozprawa z kryptowalutami w Argentynie nabiera tempa po presji FATF

  • Argentyna zintensyfikowała kontrolę lokalnego sektora kryptograficznego
  • Zwalczanie produktu międzynarodowego nacisku na Argentynę, aby ograniczyła pranie pieniędzy

Jako doświadczony inwestor kryptowalutowy, żywo zainteresowany trendami na światowym rynku, uważnie monitorowałem niedawne ataki Argentyny na lokalny sektor kryptograficzny. Będąc świadkiem rozwoju podobnych scenariuszy w innych krajach pod wpływem międzynarodowych nacisków ze strony organizacji takich jak FATF, nie jestem całkowicie zaskoczony decyzją Argentyny.

Jako inwestor kryptowalutowy zauważyłem pewne niepokojące wieści napływające z Argentyny. Władze zintensyfikowały wysiłki w celu uregulowania lokalnego rynku kryptowalut i nalegają, abyśmy ujawnili wszelkie posiadane kryptowaluty, w tym Bitcoin [BTC], pod groźbą kar. Dla inwestorów takich jak ja ważne jest, aby być na bieżąco z tymi przepisami i przestrzegać ich, aby uniknąć potencjalnych konsekwencji.

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) z siedzibą za granicą wywiera znaczący wpływ na branżę kryptowalut w kraju.

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) to globalny organ międzyrządowy, będący częścią G7, którego zadaniem jest zwalczanie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Aby osiągnąć te cele, współpracuje z organizacjami takimi jak Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Kryptowaluty Argentyny

Argentyński rynek kryptowalut szybko się rozwija, odnotowując transakcje o wartości ponad 85 miliardów dolarów w roku 2023. Gwałtowny wzrost sektora można przypisać kilku czynnikom, przede wszystkim niezwykle wysokiej stopie inflacji.

Według Trading Economics, pomimo niewielkiego spadku w ostatnich miesiącach, stopa inflacji w Argentynie nadal utrzymuje się powyżej trzycyfrowej wartości. Najwyższą stopę inflacji odnotowano w kwietniu i wyniosła ona aż 292%, by w czerwcu 2024 roku spaść do 271%.

Rozprawa z kryptowalutami w Argentynie nabiera tempa po presji FATF

Argentyńczycy, podobnie jak mieszkańcy takich krajów jak Turcja, zdecydowali się inwestować w kryptowaluty, ze szczególnym upodobaniem w monety typu stablecoin, jako sposób na ochronę swoich aktywów przed wpływem inflacji.

Jako analityk zauważyłem, że sektor kryptowalut spotkał się ostatnio z dużą krytyką. Zarzuty dotyczące uchylania się od płacenia podatków i prania pieniędzy nadszarpnęły jej reputację, co skłoniło władze do podjęcia działań. W związku z tym rząd nakazał inwestorom kryptowalutowym ujawnienie swoich zasobów w przeciwnym razie grozi im kara.

Nowe podejście do kryptowalut, aby uniknąć szarej listy FATF

W środę poinformowano, że rząd rzekomo sfinalizował umowę fiskalną zapewniającą zwolnienia podatkowe dla inwestorów posiadających aktywa o wartości 100 000 dolarów lub więcej, w tym kryptowaluty.

W odpowiedzi na ogłoszenie amnestii podatkowej Roberto Silva, szef Krajowej Komisji Papierów Wartościowych, zauważył:

„Amnestia podatkowa może złagodzić presję ze strony FATF na uregulowanie argentyńskiego rynku kryptowalut.”

Według doniesień Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) ostrzegła Argentynę, że rozważy dodanie kraju do swojej szarej listy, jeśli nie podejmie kroków w celu kontrolowania swojego rynku kryptowalut. To potencjalne działanie mogłoby doprowadzić do zmniejszenia inwestycji zagranicznych i zaszkodzić reputacji Argentyny wśród cenionych organizacji finansowych, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Na podstawie raportu Silvy rząd pracuje obecnie nad wprowadzeniem poprawek mających na celu usprawnienie przepisów dotyczących prania pieniędzy i raportowania.

Jedno podejście polega na wymaganiu od każdego dostawcy usług kryptowalut i ich użytkowników rejestracji w Krajowej Komisji Papierów Wartościowych.

Jedna z największych giełd kryptowalut w kraju, Lemon Cash (w dalszej części znana tylko jako Lemon Cash), niedawno unowocześniła swoją platformę, umożliwiając użytkownikom proaktywne deklarowanie swoich aktywów cyfrowych. Nie jest jeszcze jasne, czy inne platformy handlowe przyjmą podobne podejście.

2024-07-20 12:08