Recenzja Wallace & Gromit: Kolejny triumf czystej brytyjskiej głupoty połączonej z czystym brytyjskim geniuszem, pisze BRIAN VINER

Jako wieloletni fan Wallace & Gromit mogę zaświadczyć, że ich najnowsza przygoda, Vengeance Most Fowl, to arcydzieło, które zwaliło mnie z nóg! Minęły prawie dwie dekady, odkąd „Klątwa królika-łałaka” zagościła na naszych ekranach, a ta nowa część jest świadectwem niezachwianego geniuszu Nicka Parka CBE.


Minęło około dwadzieścia lat od premiery pierwszego pełnometrażowego filmu Wallace’a i Gromita „Klątwa królika-wilkołaka”, który ukazał się w 2005 roku.

Brawo! Kibicujmy, krzyczmy „Hurra!” a nawet zrób obrót lub dwa, jeśli masz na to ochotę… bo w końcu, po bardzo długim oczekiwaniu, nadchodzi drugi! To kolejny wspaniały przykład czystego brytyjskiego dowcipu zmieszanego z czystą brytyjską pomysłowością.

W dzisiejszym świecie, w którym samo prowadzenie telewizyjnego reality show może zapewnić ci tytuł skarbu narodowego, Nick Park CBE naprawdę ucieleśnia ten tytuł w autentyczny sposób. Co więcej, wraz z utworzeniem i kierowaniem Vengeance Most Fowl, twórcą Wallace’a, niezdarnego wynalazcy z obsesją na punkcie sera i jego wiernego psa Gromita, przekroczył on swoje własne niezwykłe osiągnięcia.

Ten film oferuje niesamowitą odskocznię, która prawie na pewno pozbędzie się zmartwień na około 79 minut.

Park, niezmiennie skromny facet, niewątpliwie spróbuje skierować pochwały w stronę scenarzysty Marka Burtona i wszystkich genialnych animatorów poklatkowych w Aardman, studiu w Bristolu, gdzie „gliniane stopy” nie sugerują wady charakteru, ale miesiąc ciężkiej pracy praca. Oni też się wyróżnili.

W roli, którą wcześniej pełnił Peter Sallis i która jest do niego uderzająco podobna, Wallace znów jest jego znaną postacią, mieszkającą na West Wallaby Street z Gromitem pośród szeregu dziwacznych urządzeń inspirowanych Heathem Robinsonem, zaprojektowanych głównie po to, by każdego dnia budzić go ze snu. dzień.

Nadal jest uznawany za bohatera obywatelskiego po tym, jak pokrzyżował zły plan przebiegłego kryminalisty (i pingwina) Feathersa McGrawa w nagrodzonym Oscarem filmie krótkometrażowym The Wrong Trousers (1993), w którym zapobiegł kradzieży cennego diamentu.

Jako oddany wielbiciel z radością dzielę się informacją, że Feathers, nasz ptasi przyjaciel, jest bezpiecznie ukryty w zagrodzie zoo, wykazując swoje naturalne ptasie zachowanie. Nie zadowala go jednak tylko obserwacja świata; obmyśla przebiegły plan zemsty na Wallace’u i jeszcze raz macha klejnotem, wykorzystując swój przebiegły dowcip, aby go przechytrzyć.

W odpowiednim czasie Feathers wykorzystuje okazję, aby rozwiązać dwa problemy na raz. Wallace stworzył robota ogrodowego o imieniu Norbot (głos Reece Shearsmith), ogrodniczego „inteligentnego gnoma”. Aby poradzić sobie z rosnącymi kosztami wynalazków, ten mechaniczny krasnolud jest wynajmowany sąsiadom, zyskując popularność podczas podróżowania furgonetką „Gnome Improvements”.

Jednakże Feathers posiada szereg złośliwych zdolności, w tym hakowanie komputerów. Znajduje sposób na przekształcenie zawsze pogodnego Norbota w złą istotę.

Nic dziwnego, że po raz kolejny przebiegły pingwin zdołał wyrwać się z więzienia, tym razem przebierając się za kurczaka, zakładając na głowę czerwoną gumową rękawiczkę.

Ponieważ Norbot spowodował zniszczenia w lokalnych ogrodach w całym mieście, reputacja Wallace’a ucierpiała. W rzeczywistości został publicznie zidentyfikowany i skrytykowany w telewizji podczas „Up North News” (prowadzonego przez „Anton Deck”). W rezultacie, gdy znika diament, on staje się głównym podejrzanym.

Na szczęście dla mnie pozornie tępy starszy inspektor Mackintosh, którego możecie znać z „Klątwy królika-łajdaka” granego przez Petera Kaya, ma bystrego i inteligentnego partnera, PC Mukherjee, granego przez Lauren Patel. Tymczasem mój wierny towarzysz Gromit wkracza, aby uratować sytuację i chronić dobre imię mojego nieszczęsnego przyjaciela. Odkładając na bok moją obecną lekturę „Własny pokój” Virginii Woolf, przygotowuję się na każdą przygodę, która mnie czeka.

Wszystko kończy się pościgiem łodzią po kanałach przez granicę Yorkshire i Lancashire, co jest jedną z najzabawniejszych scen akcji, jakie widziałem od lat, porównywalną z epickim pościgiem kolejowym w The Wrong Trousers. 

Jako zapalony Lancastrianin nie mogę powstrzymać się od wyrażenia zachwytu, jak „No Parkin’” rozbawił mnie do łez! Dla innych mieszkańców północy humor jest niewątpliwie przyjemny. Ale to nie koniec; ten film jest przeznaczony także dla osób znających się na kinie, z zachwycającą gamą dowcipnych odniesień, które łaskoczą naszych zbiorowych miłośników kina. Od ukłonów po filmy o Bondzie i Włoską robotę, aż po zabawne echo Afrykańskiej królowej – to kinowa skarbnica dla wtajemniczonych!

Czasami pomysłowość Parka, Burtona i całej armii animatorów zapiera dech w piersiach.

Jako zagorzały wielbiciel muszę przyznać, że Vengeance Most Fowl autorstwa Aardman Studios jest po prostu genialny! To arcydzieło, które bezbłędnie trafia w gust młodych widzów, którzy mogą nie pojąć sprytnych malapropizmów Wallace’a w stylu „potrzeba jest teściową wynalazku”. Jednak rezonuje z nami, dorosłymi, na tak wielu poziomach, co czyni go wspaniałym przeżyciem dla wszystkich grup wiekowych!

Umiejętnie łączy współczesną dziedzinę wyrafinowanej informatyki i wielokulturowości z antycznym urokiem, tworząc zachwycającą mieszankę, która jest zarówno orzeźwiająca, jak i zachęcająca!

Wallace & Gromit: Vengeance Most Fowl będzie można oglądać w BBC1 i BBC iPlayer w te Święta Bożego Narodzenia.

2024-10-28 04:04