Recenzja Paddington w Peru:  Trzecia przygoda Puchatka nie jest wąsem w stosunku do poprzedniczki, ale mimo to popycha łódź na brzeg – aż do Amazonki! pisze BRIAN VINER

Jako wieloletni entuzjasta wszystkiego, co kapryśne i zachwycające, muszę powiedzieć, że nowa przygoda z Paddingtonem po raz kolejny oczarowała mnie do głębi. Dorastając wśród tych opowieści, zawsze z radością powracam do świata kochających marmoladę niedźwiedzi i ich ekscentrycznych ludzkich przyjaciół.


Z niedawnej ankiety wynika, że ​​Kubuś Puchatek wyczerpał swoje zapasy miodu. Teraz wydaje się, że niedźwiedź, który kiedyś lubił miód, zaczął jeść kanapki z marmoladą, co uczyniło go ukochanym fikcyjnym niedźwiedziem jedzącym kanapki w Wielkiej Brytanii. Tymczasem Paddington przebywający obecnie w Peru może tylko zwiększyć swoją rosnącą sławę dzięki temu nowemu projektowi.

Mimo że nie jest tak czarująco zabawny jak Paddington 2 z 2017 roku, ta długo oczekiwana trzecia podróż nie zawodzi, jeśli chodzi o wysiłki, które wykraczają poza nią. W rzeczywistości zabiera nas na przejażdżkę – i ta przejażdżka zabiera nas nawet w dół rzeki Amazonki. Wygląda na to, że współscenarzysta Mark Burton w subtelny sposób nawiązał do filmów takich jak Afrykańska królowa, serial Indiana Jones, Dźwięki muzyki i 2001: Odyseja kosmiczna w zabawny sposób.

Oprócz napisania nadchodzącego i wspaniałego „Wallace i Gromit: Vengeance Most Fowl”, Burton umieścił także liczne odniesienia do ponadczasowych filmów.

32 Windsor Gardens, Paddington (znowu pięknie mówi Ben Whishaw) znajduje list informujący go, że jego ukochana ciocia Lucy, mieszkająca w domu spokojnej starości dla niedźwiedzi w swoim rodzinnym Peru, źle się czuje i pragnie, aby złożył mu wizytę.

Z prawnego punktu widzenia leży to w jego prawach. Chociaż w fotobudce miał miejsce incydent przypominający reklamę Hamleta z 1987 roku, w której Gregor Fisher wcielił się w rolę „Łysego mężczyzny”, Paddington posiada obecnie cenny brytyjski paszport. Dlatego mimo, że woli marmoladę, świat jest przed nim otwarty jak ostryga.

Bohaterka grana przez Emily Mortimer, pani Brown, proponuje całej rodzinie wyprawę do Ameryki Południowej. Ponieważ córka Judy przygotowuje się do studiów na uniwersytecie, a syn Jonathan jest oddanym graczem i rzadko wychodzi ze swojego pokoju, zaczyna cierpieć z powodu rosnącego poczucia samotności z powodu opuszczania domu przez dzieci.

Rozwiązaniem może okazać się wizyta w Peru, a biorąc pod uwagę, że jego przełożony w firmie ubezpieczeniowej zachęca pana Browna (Hugh Bonneville), aby podejmował większe ryzyko, postanawia się zgodzić. Towarzyszy im oczywiście mądra i doświadczona gospodyni, pani Bird (Julie Walters).

Jednak wszystkich czeka szok. Dom emerytowanych niedźwiedzi prowadzony jest przez zakonnice, których uśmiechnięta matka przełożona (Olivia Colman) mówi im, że ciocia Lucy zniknęła. 

W świecie kina niemal niezmienną zasadą jest to, że kiedy Colman rozświetla ekran swoim promiennym uśmiechem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ukrywa coś niezbyt cnotliwego. Uchwyciliśmy ten schemat w filmie Wicked Little Letters (2023). Nie zdradzę jednak żadnych tajemnic!

Brownowie i Paddington dowiadują się, że ciocia Lucy zapuściła się do amazońskiego lasu deszczowego w poszukiwaniu tajemniczego miejsca znanego jako El Dorado. Na początku nasz zdezorientowany przyjaciel-miś wyobraża sobie restaurację o tej samej nazwie w Londynie.

Jednak niedługo potem rzeczywiście trafiają na pokład rzecznej łodzi, a kapitan Hunter Cabot (w tej roli humorystycznie Antonio Banderas) proponuje im przepłynąć w górę rzeki. Niestety jego intencje nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Widzisz, Cabot jest nękany przez duchy swoich przodków, którzy mieli obsesję na punkcie złota, co zaszczepiło w nim nienasyconą chciwość. To nie zniknięcie ciotki Lucy skłania go do odnalezienia El Dorado.

Młodszym widzom może być trudno zrozumieć znaczną część filmu, ale ostatnio byłem świadkiem kina wypełnionego dziećmi, które bawiły się filmem i wydawały się w pełni zaangażowane od początku do końca. Nawet dzieci zdają się doceniać eskapady Paddingtona, gdy znajduje się on w trudnych sytuacjach.

Wystarczy zrozumieć, że wierzono, że bogactwo Inków jest chronione przez istoty duchowe zamieszkujące dżunglę, bez zagłębiania się w zawiłości starożytnego systemu zaufania Inków w lesie.

Dorośli mogą odkryć, że część pierwotnego uroku i radości z gry znika, gdy Paddington zostaje zabrany z Londynu, oddzielając go od grupy lokalnych przyjaciół, takich jak pan Gruber (Jim Broadbent). Te postacie, takie jak pan Gruber, mają krótkie wprowadzenie na początku, ale nie pojawiają się ponownie dużo później w historii.

I odwrotnie, spędzenie godziny i 43 minut z Paddingtonem jest zawsze zachwycające, podobnie jak ten film, podobnie jak jego poprzednie dwie części, płynnie łączy w sobie przechwytywanie ruchu, obrazy generowane komputerowo i akcję na żywo. Nie brakuje w nim przyjemnych momentów.

Reżyser występujący pod pseudonimem Dougal Wilson po raz pierwszy wkracza w świat filmów fabularnych. Jednak wcześniej wyreżyserował kilka uznanych reklam świątecznych Johna Lewisa. Być może z tego powodu producenci wybrali go do pracy nad innym cenionym brytyjskim tworem – uroczym peruwiańskim niedźwiedziem o dzikim spojrzeniu.

Paddington w Peru zostanie otwarty w piątek.

2024-11-04 01:48