Przewodniczący FSC w Korei Południowej: „Trudno kryptowalutom zastąpić prawny środek płatniczy”

  • Korea Południowa nalegała na ostrożność w przypadku kasowych funduszy ETF Bitcoin, traktując priorytetowo stabilność finansową i przegląd przepisów.
  • Kim Byung-hwan w polityce kryptowalut kładzie nacisk na ochronę inwestorów nad rozwój rynku.

Jako doświadczony analityk finansowy z rozległym doświadczeniem w niestabilnym świecie kryptowalut i przepisów dotyczących papierów wartościowych podzielam ostrożne stanowisko Kim Byung-hwana w sprawie zatwierdzania kasowych funduszy ETF Bitcoin dla korporacji i instytucji w Korei Południowej.

Kim Byung-hwan, kandydat na przewodniczącego Komisji Usług Finansowych (FSC), wydał ostrzeżenie dotyczące dopuszczalności inwestowania korporacji w kryptowaluty.

Podczas przesłuchania przed Komisją ds. Politycznych Zgromadzenia Narodowego w dniu 22 lipca Kim przedstawił swoje uwagi.

Dlaczego Kim jest ostrożny w stosunku do funduszy ETF BTC?

Kim Byung-hwan, który pod koniec lata przejmie obowiązki nowego przewodniczącego Komisji Usług Finansowych (FSC) od Lee Bok-hyuna, odpowiedział na zapytanie ustawodawcy Partii Demokratycznej w tej sprawie. Podczas tej wymiany zdań jasno przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie.

Ostrożnie podchodzę do kwestii udostępniania platform [kryptowalutowych] firmom i organizacjom. Biorąc pod uwagę niestabilny charakter historii rynku [kryptowaluty], rozsądne byłoby, aby istniejące regulacje przedkładały zabezpieczenia inwestorów nad ekspansję rynku.

Jako badacz śledzący zmiany regulacyjne dotyczące funduszy ETF Bitcoin [BTC], zaobserwowałem presję ze strony prawodawców na Komisję Stabilności Finansowej (FSC), aby zatwierdzała takie produkty, podobnie jak to miało miejsce w Waszyngtonie. Jednakże na podstawie mojego obecnego zrozumienia sytuacji wydaje się, że organy regulacyjne opowiadają się za bardziej ostrożnym podejściem.

Rozsądnie jest wstrzymać się z podjęciem decyzji w sprawie wprowadzenia ETF-ów BTC w Korei Południowej do czasu obserwacji efektów działań USA w tej kwestii. Świadczy to o ostrożności i rozwagi.

Dodatkowo wyraził pogląd, że aktywów wirtualnych nie należy klasyfikować jako waluty czy finansowe papiery wartościowe.

Aktywa wirtualne, które sektor prywatny może dowolnie tworzyć i emitować, nie mogą w pełni zastąpić funkcji legalnie ogłaszanego środka płatniczego przez banki centralne. Trudno jest uznać aktywa wirtualne za równoważne z walutą.

Jakie korzyści przyniesie to Korei Południowej?

Jako inwestor kryptowalutowy zauważyłem intrygującą zmianę: gdy już 19 lipca przyzwyczaiłem się do tego, że południowokoreański organ regulacyjny ds. bezpieczeństwa finansowego podjął kroki w celu ochrony użytkowników mających kontakt z dostawcami usług wirtualnych aktywów (VASP), pojawiły się godne uwagi wydarzenia. To dziwny obrót wydarzeń!

Jako badacz zajmujący się ostatnimi wydarzeniami finansowymi zaobserwowałem intrygującą różnicę między działaniami regulacyjnymi Korei Południowej a działaniami jej międzynarodowych odpowiedników. W przeciwieństwie do niektórych agresywnych środków regulacyjnych wdrożonych gdzie indziej, Korea Południowa przyjęła bardziej zróżnicowane podejście.

Ze względu na ich przekonanie, że aktywa wirtualne nie nadają się do pełnienia roli aktywów bazowych w funduszach ETF, wprowadzono zakaz notowania nowych ETF-ów i świadczenia powiązanych usług maklerskich.

Ich zdaniem decyzje dotyczące spotowych ETF-ów będą kładły duży nacisk na utrzymanie stabilności rynku finansowego i uwzględnienie możliwych konsekwencji dla instytucji finansowych.

Urzędnicy przywiązują większą wagę do środków regulacyjnych niż do wzrostu rynku. Ich priorytetem jest ochrona użytkowników i utrzymanie stabilności rynku.

Warto zauważyć, że podkreślają one potrzebę częstszych rozmów na temat regulacji, ze szczególnym uwzględnieniem procedur wprowadzania i prowadzenia działalności przez dostawców aktywów wirtualnych.

Mając to na uwadze, Kim podsumował wszystko najlepiej, mówiąc: 

Bardzo ważne jest, abyśmy położyli duży nacisk na ochronę użytkowników i zachowanie stabilności rynku. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian dokładnie przeanalizujmy istniejące przepisy regulujące wejście i prowadzenie działalności operatorów aktywów wirtualnych.

2024-07-24 02:15