Prawnicy SEC zajmujący się przeciwdziałaniem kryptowalutom ustępują po naganie ze strony sędziego federalnego

Prawnicy Michael Welsh i Joseph Watkins, znani ze swojego sprzeciwu wobec kryptowalut, zostali poproszeni o odejście z amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Po otrzymaniu nagany od Roberta Shelby’ego, sędziego federalnego w Salt Lake City, za nadużycie władzy w dobrze znanej sprawie DEBT Box, agencja regulacyjna poniosła konsekwencje.

W lipcu agencja regulacyjna złożyła pozew przeciwko DEBT Box, zarzucając przypadki wielomilionowych oszustw. Początkowo agencja zabezpieczyła tymczasowy zakaz zbliżania się wobec firmy z siedzibą w Utah. Jednak oskarżeni później odparli, oskarżając agencję o manipulowanie niektórymi kluczowymi faktami w sprawie. Prezentację dowodów SEC uznano za niewłaściwą; na przykład jego twierdzenia dotyczące transferów zagranicznych opierały się wyłącznie na filmie w serwisie YouTube.

Prawnicy SEC przeprosili po tym, jak przyznali, że ich agencja nie spełniła swoich wysokich standardów, a odpowiedzialność za to niedociągnięcie wziął na siebie szef organów wykonawczych SEC Gurbir Grewal.

Sędzia ostatecznie odrzucił wniosek SEC o zwolnienie z kar, ponieważ Komisja Papierów Wartościowych i Giełd naruszyła rzetelność procesu. W rezultacie SEC była zobowiązana do zwrotu kosztów prawnych poniesionych przez kancelarię prawną.

Według raportu Bloomberga, korzystającego z anonimowego źródła, Welshowi i Watkinsowi groziło zwolnienie z pracy przez SEC. Jednak po nietypowej decyzji sądu o ukaraniu SEC zdecydowali się zamiast tego zrezygnować.

Według Jamesa „MetaLawMana” Murphy’ego krytyka sposobu, w jaki SEC zajmuje się kwestiami związanymi z kryptowalutami, nie jest wyłącznie obowiązkiem kilku prawników. Na platformie mediów społecznościowych X argumentował, że wybranie kilku osób na kozły ofiarne nie prowadzi do prawdziwej odpowiedzialności, gdy problem jest głęboko zakorzeniony w organizacji.

Wyobraź sobie taką sytuację: prawnik pracuje dla firmy, która nie tylko toleruje takie zachowania, ale także je chroni… do czasu interwencji sędziego. Niestety, biuro głównego radcy prawnego SEC stosuje ten sam schemat. Wolałbym poczekać, aż ci prawnicy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności i też ze wstydem podać się do dymisji.

Niedawny obrót wydarzeń może potencjalnie przynieść korzyści firmie Ripple, która przygotowuje się do przedstawienia swojej reakcji na proponowaną przez SEC karę w wysokości 2 miliardów dolarów.

2024-04-22 23:34