Paradoks Bitcoina w pierwszym kwartale: ceny rosną o 69%, ale to nie wszystkie dobre wiadomości, ponieważ…

    Cena BTC wzrosła o 69% w pierwszym kwartale.
    Jednak w tym samym okresie aktywność blockchaina spadła.

Jak wynika z niedawnego badania przeprowadzonego przez Messari, w pierwszym kwartale zauważalny był spadek aktywności sieci Bitcoin (BTC), nawet gdy wartość monet kryptowalutowych wzrosła.

Według raportu dostawcy danych on-chain za pierwszy kwartał 2024 r., w ciągu ostatnich trzech miesięcy nastąpił spadek zainteresowania lub zapotrzebowania na sieć Bitcoin.

Około 895 000 unikalnych adresów przeprowadzało co najmniej jedną transakcję dziennie na blockchainie w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Liczba ta jest o 5% niższa niż 937 000 aktywnych adresów dziennie zgłoszonych w czwartym kwartale 2023 r. dla sieci Bitcoin.

W analizowanym kwartale spadek liczby aktywnych adresów na blockchainie spowodował, że przetwarzanych było mniej transakcji. Jak podaje Messari, wolumen transakcji spadł dziennie o około 15,3%.

Komentując, co mogło być odpowiedzialne za spadek aktywności sieci, Messari powiedział:

Na podstawie modyfikacji wydaje się, że spadek liczby transakcji może wynikać z mniejszej liczby działań dokonywanych przez konta automatyczne lub zaawansowanych użytkowników, którzy często dokonują transakcji i znacząco przyczyniają się do aktywności platformy.

Ponieważ w analizowanym kwartale w sieci odbyło się mniej transakcji, spadła także średnia opłata uzyskiwana od każdej transakcji. Całkowite opłaty generowane przez sieć Bitcoin spadły w tym okresie o znaczące 42%.

Niektóre wygrywają ze swoją nazwą

W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku wartość Bitcoina znacznie wzrosła. Cena monety wzrosła do 69% od punktu początkowego w Nowy Rok, osiągając pod koniec marca 71 310 dolarów. W tym kwartale odnotowano także nowy rekord wartości Bitcoina.

Messari stwierdził, że zatwierdzone spotowe ETF-y na Bitcoin, które stały się dostępne w styczniu, znacząco przyczyniły się do obserwowanego wzrostu cen. Tylko w pierwszym kwartale tych 11 dostawców funduszy ETF odnotowało łączny napływ 12,04 miliarda dolarów.

Kwartał ten charakteryzował się także wzrostem wielkości bloków w związku z działalnością inskrypcyjną.

Przeczytaj prognozę cen Bitcoina [BTC] na lata 2024–25

Według Messariego:

Niedawno, 2 marca 2024 r., firma Marathon wydobyła blok o rozmiarze 3,99 MB. Następnie 30 marca 2024 r. firma F2Pool wydobyła blok o rozmiarze 3,97 MB.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo sieci Bitcoin, hashrate wzrósł o 19% między poprzednim a bieżącym kwartałem. Obecnie hashrate wynosi około 688,8973Eh/s, co oznacza wzrost o 16% od początku kwietnia, jak wskazują statystyki BitInfoCharts.

Sorry. No data so far.

2024-04-10 03:03