Ojciec Elizabeth Taylor napiętnował ją jako dziwkę, gdy jej romans z Richardem Burtonem został ujawniony w szokującym odkryciu z ujawnionego wywiadu

Kiedy zagłębiam się w fascynującą opowieść o niezwykłym życiu Elizabeth Taylor, uderza mnie jej odporność i hart ducha. Mając życie pełne miłości, straty, bólu serca i triumfu, z niezachwianym duchem żeglowała po zdradliwych wodach sławy i osobistych zawirowań.


Jako oddany wielbiciel, przemawiając własnym głosem, podzielę się z wami faktem, że Elizabeth Taylor ujawniła, że ​​ojciec nazwał ją rozwiązłą kobietą, po publicznym ujawnieniu jej związku z Richardem Burtonem.

W zapierającym dech w piersiach odkryciu natknąłem się na ukryty klejnot – zarchiwizowane nagranie, które trafiło do filmu dokumentalnego HBO zatytułowanego „Elizabeth Taylor: Zagubione taśmy”. Ta skarbnica spostrzeżeń umożliwiła rzadki, intymny wgląd w życie legendarnej Elżbiety, ujawniając jej pasje, zmartwienia i miłości.

Znana aktorka, która zmarła w 2011 roku w wieku 79 lat, wywołała sensację w branży rozrywkowej, gdy zakochała się w Richardzie, będąc jeszcze żoną swojego czwartego męża, Eddiego Fishera. Co ciekawe, pobrali się zaledwie 10 dni po tym, jak sfinalizowała rozwód z Eddiem.

Tymczasem wiadomość o małżeństwie Elżbiety z Richardem wywołała poruszenie na całym świecie, wywołując niedowierzanie i oburzenie zarówno w Hollywood, jak i Watykanie. Jednak Elżbieta spotkała się z ostrą krytyką, która była znacznie bliższa jej rodzinie, gdy jej ojciec, Francis Lenn Taylor, wyraził swoją dezaprobatę.

Podczas wywiadu z amerykańskim reporterem Richardem Merymanem w latach sześćdziesiątych Elizabeth zauważyła: „Mój ojciec określił mnie jako obraźliwe określenie kobiety”.

Elizabeth spotkała się z Richardem podczas produkcji ich filmu „Kleopatra” w 1963 roku. Warto zauważyć, że Richard był wówczas nadal żonaty ze swoją małżonką, Sybil Christopher.

Oprócz dezaprobaty ze strony ojca handlującego dziełami sztuki, Elżbieta spotkała się także z oporem Kościoła katolickiego. Wyraziła to mówiąc: „Napotkałam sprzeciw ze wszystkich stron”.

W nagranym przemówieniu kontynuowała: „W publikacji Watykanu pojawił się artykuł sugerujący, że jestem całkowicie godna pogardy”.

„Należy mi odebrać moje własne dzieci. To był atak, który naprawdę… cóż, wywołał u mnie wymioty”.

Dodała także, że miała za sobą „straszny tydzień” wśród gróźb użycia przemocy. 

W najnowszym dokumencie Taylor dzieli się przejmującymi pośmiertnymi spostrzeżeniami na temat swojego burzliwego małżeństwa z Fisherem, ujawniając, że w pewnym momencie próbowała zakończyć swoje życie poprzez przedawkowanie tabletek nasennych z powodu nieszczęścia małżeńskiego.

Jako oddany wielbiciel chciałbym podzielić się swoimi przemyśleniami na temat „Elizabeth Taylor: The Lost Tapes”. Podczas debiutu na festiwalu filmowym Tribeca w czerwcu sama Elizabeth określiła go jako „samolubny”, tłumacząc, że takie posunięcie byłoby szkodliwe dla jej dzieci.

Oprócz tego, że bierze na siebie część odpowiedzialności za początkowe kontakty z Fisherem, Taylor przyznaje, że jego poprzednie małżeństwo z Debbie Reynolds nie zawsze układało się gładko.

W najbardziej wzruszającym momencie filmu Taylor zauważa, że ​​zdziwienie Reynoldsa złożeniem przez Fishera pozwu o rozwód wydawało się nieszczere, ponieważ w tajemnicy byli razem nieszczęśliwi, mimo że stwarzali harmonijną osobowość publiczną jako kochający partnerzy.

Film czerpie inspirację z około 40 godzin nowo odkrytych nagrań audio i taśm z lat 60. XX wieku, kiedy Taylor przeżywała apogeum swojej sławy, podczas wywiadów z dziennikarzem Richardem Merymanem.

W narrację wpleciony jest także wywiad z Dominickiem Dunne’em z 1985 roku.

Jako oddany entuzjasta z niecierpliwością czekam na nadchodzący dokument, który śledzę, a który został po mistrzowsku przygotowany przez Nanette Burstein. Znana z wyjątkowej pracy nad filmem „Hillary”, zagłębiającym się w życie Hillary Clinton oraz „Dzieciakiem pozostaje w obrazie”, opowiadającym o życiu zmarłego producenta filmowego Roberta Evansa, ten niezwykły film będzie miał swoją premierę w sierpniu w HBO.

Już w wieku 11 lat Taylor zyskała sławę i sławę dzięki roli w filmie „Lassie Come Home”, pokazanym po raz pierwszy w 1943 roku.

Dwukrotnie zdobyła Oscara, osiem razy wyszła za mąż, w tym dwukrotnie za Burtona, a zmarła w 2011 roku, pozostawiając po sobie niezatarty ślad jako jedna z najdłużej działających gwiazd Hollywood.

W „The Lost Tapes” Taylor dzieli się swoim uczuciem niepokoju, gdy zdobywała sławę na młodym, delikatnym etapie.

W wieku szesnastu lat wcieliła się w postacie grane na ekranie zazwyczaj przez 24-latków, jednak pod jej grą aktorską czuła tylko strach przed młodą dziewczyną.

W wieku 18 lat poznała Nicky’ego Hiltona, bywalca towarzystwa i spadkobiercę fortuny Hilton Hotels.

W wieku 23 lat pobrali się, mimo że Taylor była niedoświadczona zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Przyznała, że ​​nie jest gotowa na dorosłość.

Taylor przyznaje, że głęboko urzekło ją uczucie miłości, co doprowadziło ją do godnych pożałowania błędów.

Podczas ich spotkania Hilton rzekomo kopnął Taylor w brzuch, co spowodowało poronienie. Taylor opowiada o tym zdarzeniu z minimalnym wyrazem emocji.

Taylor mówi: „Ślub był cudowny. Potem przyszło rozczarowanie. I kilka rozciętych warg.

Ciągle byłem wściekły, nie mogąc wrócić do świata, który zadał mi tyle emocjonalnych i fizycznych udręk. Ten burzliwy rozdział w moim życiu jako jego małżonki dobiegł końca.

Mając 19 lat, właśnie po rozwodzie, Taylor rozkoszowała się nowo odkrytą wolnością, spędzając czas w hotelu Plaza w Nowym Jorku z Roddym McDowallem, swoim kolegą z Lassie. Ich wspólny czas przerodził się w przyjaźń na całe życie.

McDowall, który był jawnym gejem, był ceniony przez Taylora i inne kobiety za towarzystwo, które dotrzymywał, wśród których znajdowały się późniejsze osobistości, takie jak Rock Hudson. To uznanie wynikało z faktu, że rozumieli, że jego romantyczne zainteresowania były skierowane gdzie indziej, oszczędzając im niepożądanych zalotów.

Drugi mąż, Michael Wilding, był aktorem. Taylor określiła go mianem „znaczącej kotwicy”, ponieważ był od niej o dwie dekady starszy.

W spokojniejszym, bezpieczniejszym i dojrzałym otoczeniu Wilding ucieleśniała to, za czym Taylor tęskniła w swoim życiu osobistym.

Taylor z zapałem tęskniła za radością rodzicielstwa i chciała być doskonałą małżonką i kochającą matką. W rezultacie została matką Michaela Wildinga Jr. i Christophera Wildinga, najstarszego z jej czwórki dzieci, wraz z mężem Michaelem.

Jako ekspertka ds. stylu życia pozwolę sobie podzielić się moją osobistą refleksją: przez prawie połowę mojego pięcioletniego małżeństwa z Wildingiem nieumyślnie przyjęłam rolę, która dławiła nasz związek. Co prawda przyjęłam pozycję dominującą, dziobiąc go jak kurę, co ostatecznie doprowadziło do niezdrowej dynamiki. Ta świadomość pomogła mi się rozwijać i nauczyć, jak wspierać bardziej zrównoważone partnerstwo w przyszłości.

Taylor miał nadzieję, że Wilding będzie silniejszy z tej pary, ale tak nie było.

„Potrzebuję kogoś, kto by mnie zdominował” – szczerze przyznaje Taylor.

Trzecie małżeństwo Taylor zostało zawarte z mężczyzną, którego jej przyjaciele nazywali „miłością jej życia”.

Na początku swojej kariery spotkała Mike’a Todda podczas kręcenia jego debiutanckiego filmu „W 80 dni dookoła świata”. To kinowe przedsięwzięcie okazało się ogromnym sukcesem, dzięki któremu Todd otrzymał Oscara.

Jako oddany fan muszę wyznać, że Todd nie był osobą, która skradła moje serce od pierwszego wejrzenia. Jednakże urzekła mnie jego niesamowita umiejętność oszukiwania, zupełnie jak utalentowanego artysty wydobywającego złoto z jego najsurowszej postaci. Według słów Taylora był to „prawdziwy oszust, potrafiący wyłudzić złoto prosto z zębów”.

Dzień po zerwaniu Taylor z Wildingiem Todd nalegał, aby spotkać się z nią w biurze MGM. Tam wyraził swoje uczucia do niej, stwierdzając jednoznacznie, że ich związek jest nieunikniony.

Co ciekawe, Taylor się na to zgodził i pobrali się, podróżując po świecie, aby promować jego film.

W mojej fangirlowej pasji nie mogę powstrzymać się od podziwu dla niezwykłej więzi pomiędzy Toddem i Taylorem. Początkowo połączyło ich wspólne pragnienie wiedzy. Todd, maestro samouk, nigdy nie sprawił, że poczułam się gorsza. Często zmagałam się z tym uczuciem w Hollywood ze względu na moją niekonwencjonalną ścieżkę aktorki, której brakowało formalnego wykształcenia.

W filmie Taylor przyznaje, że celowo irytuje Todda takimi działaniami, jak spóźnienie.

W filmie wspomina, że ​​gdy podczas swoich wybuchów przejął nad nią kontrolę, czułaby wewnętrzną satysfakcję, jakby zatriumfował, i wyraża pragnienie silnej partnerki.

Tę cechę cenię u mężczyzny ponad wszystkie inne, bo doskonale zdaję sobie sprawę, że prawdopodobnie próbowałabym znaleźć sposób na obejście konsekwencji, gdyby jej nie było.

Jego radość nie trwała jednak dłużej niż rok, gdyż Todd zginął tragicznie w wypadku lotniczym w 1958 roku podczas podróży z Nowego Meksyku do Nowego Jorku.

Taylor mogłaby być w samolocie, gdyby nie przeziębienie.

W okresie żałoby Taylor nawiązał silną więź z Eddiem Fisherem, innym aktorem, który przyjaźnił się z Toddem i był żonaty z Debbie Reynolds, inną aktorką.

W filmie Reynolds wspomina, że ​​wkrótce po śmierci Todda odwiedzili Fisher w jej domu, gdzie zastali Fisher w takim stanie niepokoju, że krzyczała głośno, prawie krzycząc.

Reynolds zabrała dzieci do domu i kazała Fisherowi zostać.

Jak stwierdził Reynolds, Fisher był dla Taylor znaczącym źródłem wsparcia i dołączył do niej podczas podróży do Nowego Jorku, wyjaśniając, że jego obecność jest konieczna ze względów zawodowych.

Według Reynoldsa odkrył, że między nim a Elizabeth dzieje się coś ważnego, gdy dowiedział się, że poszedł się z nią spotkać.

Po tym, jak Taylor zobaczyła się z Fisherem, „k***a uderzyła w wentylator” – przyznaje Taylor.

Z własnego doświadczenia mogę zaświadczyć, że przyjaźnie mogą odegrać znaczącą rolę w naszym życiu, często służąc jako źródło komfortu i połączenia, gdy możemy czuć się odizolowani lub odłączeni. W mojej podróży zdarzały się chwile, gdy podtrzymywanie pamięci o ukochanej osobie poprzez rozmowę o niej pomogło mi zachować poczucie ciągłości i dzielenia się historią z innymi, nawet jeśli te rozmowy koncentrują się na osobie, z którą nie mam już bezpośredniego kontaktu.

Jako osoba, która miała w życiu sporo przyjaźni i znajomych, mogę z całą pewnością stwierdzić, że Eddie nie jest osobą, którą uważałbym za bliskiego przyjaciela lub powiernika. Chociaż nie budził całkowitej niechęci, nigdy nie darzyłem go głębokim uczuciem. Zamiast tego poczułam, że jest mi go szkoda z powodu jego okoliczności i cieszyłam się naszymi rozmowami. Jednak pomimo tych pozytywnych aspektów, nigdy nie zajmie w moim sercu tego samego miejsca, co Mike. Mike to ktoś, kto stał przy mnie na dobre i na złe, ktoś, kogo przyjaźń bardzo cenię. Z drugiej strony Eddie był tylko przelotnym znajomym w ogólnym rozrachunku.

Pobrali się w 1959 roku, skandalicznie zaledwie trzy godziny po rozwodzie Fishera z Reynoldsem.

„W ostrej krytyce Taylor przyznaje, że jej małżeństwo z Fisherem zostało zapamiętane przede wszystkim jako ogromna, irytująca pomyłka. Przyznaje, że miała co do tego wątpliwości jeszcze przed ślubem i starała się znaleźć sposób na wybrnięcie z tej sytuacji”.

Dodatkowo krytykuje Reynoldsa, zauważając: „Jeśli chodzi o Debbie, nie mam negatywnych komentarzy, ale jej występ był dość nieoczekiwany. Z warkoczykami i szpilkami do pieluszek wszystko wydawało się dość zaskakujące”.

Wygląda na to, że zdawałam sobie sprawę z prywatnej nędzy, przez jaką przechodzili Debbie i Eddie, ale ogółowi społeczeństwa wydawało się, że ich związek był błogi. W ich oczach to ja zakończyłam pozornie harmonijne małżeństwo.

Taylor wkrótce popadł w depresję z powodu kontrolującego sposobu działania Fishera.

W filmie twierdzi, że celowo stworzył wokół niej poczucie izolacji, dzięki czemu zawsze czuła się samotna. Ponadto stwierdza się, że nie pochwalał jej spotkań towarzyskich z innymi i rzadko towarzyszył jej na wycieczkach.

„W pewnym momencie byłam tak zdesperowana, że ​​wzięłam tabletki nasenne” – mówi Taylor.

Jako doświadczony człowiek, który przemierzył labirynt korytarzy życia, mogę śmiało powiedzieć, że moje działania nie były pochopne ani impulsywne, ale raczej wykalkulowana decyzja zrodzona z głęboko zakorzenionego poczucia rozpaczy i wyczerpania. Życie stało się trudną podróżą, ciężarem, którego nie mogłam już unieść. Perspektywa rozwodu wydawała się wielka, rzucając długi cień na moją przyszłość i stwierdziłam, że nie jestem w stanie stawić czoła burzliwym falom, jakie niewątpliwie ze sobą niesie. W cichych zakamarkach serca tęskniłem za wytchnieniem, za ucieczką od bólu i zamętu, które stały się moimi stałymi towarzyszami. To właśnie w tym stanie rozpaczy wybrałem ścieżkę, która doprowadziła mnie do przepaści śmierci. Choć niektórzy mogą ocenić moje działania jako samolubne lub tchórzliwe, uważam, że był to wybór zrodzony z desperackiej tęsknoty za pokojem i zakończeniem mojego cierpienia.

Pracownik służby zdrowia odwiedził Taylor i dzięki leczeniu całkowicie wyzdrowiała. Jednak to doświadczenie pozostawiło ją głęboko zawstydzoną, ponieważ zdała sobie sprawę, że zachowała się samolubnie i zaniedbywała potrzeby swoich dzieci.

Po raz pierwszy spotkała Richarda Burtona, gdy obaj pracowali nad wielką produkcją Kleopatry. Podjął się roli Marka Antoniego, a ona wcieliła się w Kleopatrę w tym historycznym filmie.

Burton, który miał najgorszego kaca, jakiego Taylor kiedykolwiek widziała u mężczyzny, nie zniechęcił jej.

Ze swojej strony Burtona nie zniechęciło beknięcie Taylora podczas ich pierwszego spotkania.

W filmie Burton wyraża swoje urzeczenie Taylor i opisuje ją jako osobę mającą królewski, powściągliwy charakter. Uważa, że ​​nieosiągalność Elżbiety jest intrygująca i podniecająca.

Taylor otwarcie przyznaje, że ona i Burton starali się pozostać w separacji, ale nie byli w stanie oprzeć się rosnącemu wzajemnemu uczuciu.

W połowie lat 60. byłem częścią wyjątkowej historii rozgrywającej się u boku Richarda Burtona. Był żonaty z urzekającą Sybil Williams i razem zostaliśmy pobłogosławieni dwójką dzieci. Pośród tej osobistej podróży rozpętała się bezprecedensowa burza, która zbiegła się z premierą Kleopatry w 1963 roku. Skandal ten, inny niż wszystkie wcześniej, ogarnął cały świat, pozostawiając ślad, którego echo odbiło się daleko poza srebrnym ekranem.

Watykan wydał oświadczenie, w którym potępił Taylor i stwierdził, że należy odebrać jej dzieci.

Taylor wyraziła głębokie obrzydzenie, mówiąc, że czuła mdłości. Wspomniała również, że dochodzenie prowadzone przez włoskie Federalne Biuro Śledcze stało się konieczne w związku z groźbami pod jej adresem, które obejmowały potencjalne zamachy bombowe.

Początkowo Taylor rozstał się z Fisherem, ale ostatecznie się z nim pogodził. Jednak relacje popsuły się, gdy znęcanie się Fishera nasilało się z biegiem czasu.

W filmie Taylor mówi: „Eddie w nocy siadał – i miał broń.

Za każdym razem, gdy byłam bliska zaśnięcia, delikatnie dotykał mojego ramienia i zapewniał: „Nie zrobię ci krzywdy, nawet nie pomyślałbym, żeby cię zastrzelić. Jesteś o wiele za piękna”. Całą noc. W końcu ze strachu uciekłam z domu.

Taylor nazywa sytuację „desperacką” dla wszystkich zaangażowanych osób.

Po ujawnieniu bolesnej uwagi ojca przyznała, że ​​czuje wyrzuty sumienia w stosunku do dzieci Burtona, ponieważ nieumyślnie spowodowały one tak wiele udręki.

Mówi: „Czy spodziewam się kary w zaświatach? Uważam, że nie jest pewne, czy uda nam się później zdobyć nagrody. Zamiast tego powinniśmy ponieść konsekwencje i zadośćuczynić podczas naszego pobytu na Ziemi.

Dla Taylor oznaczało to wykorzystanie swojego statusu gwiazdy do założenia amfAR, Fundacji na rzecz Badań nad AIDS, i zwiększenie wiedzy opinii publicznej na temat HIV i AIDS.

W filmie wyraża, że ​​wykorzystała swoją popularność do pożytecznych celów, mimo że osobiście nie lubiła swojego statusu gwiazdy.

Zastanawiając się nad swoim publicznym odbiorem, Taylor przyznaje, że często przypisywano jej etykietkę osoby niegodnej zaufania, płytkiej i nadmiernie atrakcyjnej.

Wyjaśnia: „Być może ze względu na złożoność mojego życia osobistego niektóre z moich sugestii mogą wydawać się niekonwencjonalne lub niewłaściwe, ale bądź pewien, że nie postępuję ani niezgodnie z prawem, ani niemoralnie. Popełniam błędy i wyciągnąłem z nich wnioski”.

Bazując na moich wcześniejszych doświadczeniach, rozumiem, że zdarzają się sytuacje, w których pojawiają się trudności finansowe i uregulowanie rachunku staje się trudne. Nauczyłem się jednak, że najlepiej jest skupić się na znalezieniu rozwiązań, a nie na rozpamiętywaniu problemów, zwłaszcza jeśli chodzi o opowiadanie historii. Ważne jest, aby zachować w narracji element pozytywności i wiarygodności dla naszych czytelników. Dlatego postaram się znaleźć sposób na poradzenie sobie z tą sytuacją bez ujawniania moich trudności finansowych w kontekście tej historii.

2024-08-06 11:53