Nowy „najwyższy poziom” Bitcoina na rynku paliw budzi obawy – szczegóły

  • Wskaźnik dźwigni Bitcoina osiągnął najwyższy poziom od dwóch lat, podsycając obawy przed nadmierną dźwignią
  • Na wykresach cen BTC zyskał na wartości w ciągu ostatniego tygodnia o 10,21%

Jako doświadczony badacz z wieloletnim doświadczeniem w niestabilnym świecie kryptowalut, widziałem sporo euforii rynkowej i późniejszych korekt. Niedawny wzrost ceny Bitcoina do najwyższego poziomu w historii nie był wyjątkiem. Chociaż obserwowanie tak znaczących zysków zawsze jest ekscytujące, wzrostu wskaźnika dźwigni nigdy nie należy lekceważyć.

W ciągu ostatniego tygodnia Bitcoin osiągnął nowy rekord wszechczasów (ATH) na wykresach cen, osiągając rekordowy poziom 77 270 dolarów. To oczekiwane osiągnięcie wywołało falę ekscytacji na rynku, co doprowadziło do szerokiego wzrostu dźwigni handlowej.

Inny rodzaj „haju”

Według analizy IntoTheBlock wskaźnik dźwigni BTC osiągnął ostatnio najwyższy poziom od dwóch lat.

Nowy „najwyższy poziom” Bitcoina na rynku paliw budzi obawy – szczegóły

W oparciu o najnowsze ustalenia, otwarte zainteresowanie swapami wieczystymi Bitcoin w porównaniu z jego całkowitą wartością rynkową wzrosła do poziomu nienotowanego od upadku FTX w 2022 r.

Wyrażając to w prostszy sposób: Kiedy stwierdzamy, że dźwignia finansowa Bitcoina (BTC) osiągnęła najwyższy poziom od dwóch lat, oznacza to, że więcej traderów handluje BTC przy użyciu pożyczonych środków niż w ciągu ostatnich dwóch lat. Współczynnik ten oblicza się poprzez porównanie otwartego zainteresowania z kapitalizacją rynkową kryptowaluty.

Z mojej perspektywy jako analityka wyższy wskaźnik dźwigni sugeruje, że inwestorzy są coraz bardziej pewni kierunku wahań cen Bitcoina. Ta pewność często zwiększa zmienność, szczególnie gdy dźwignia finansowa jest znaczna. Mówiąc prościej, nawet niewielkie zmiany cen mogą spowodować likwidację, zwiększając w ten sposób wahania rynkowe.

Warto zaznaczyć, że w 2021 roku, kiedy wskaźnik dźwigni znacznie wzrósł, doprowadziło to do procesu zwanego delewarowaniem, który w dalszej kolejności spowodował dostosowanie lub korektę rynku. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że nawet niewielkie zmiany mogą wywołać większą liczbę wyprzedaży, co prowadzi do większych spadków na rynku.

W prostszym tłumaczeniu wzrost wskaźnika dźwigni może sygnalizować zbliżającą się korektę lub dostosowanie rynku w kierunku bardziej zrównoważonych i stabilnych warunków.

Nowy „najwyższy poziom” Bitcoina na rynku paliw budzi obawy – szczegóły

Możliwość kontynuacji wzrostów wydawała się wzmocniona spadkiem wskaźnika Złotego Krzyża NVT.

Pojawienie się złotego krzyża jest powszechnie postrzegane jako pozytywny znak dla rynku. Jeżeli jednak Złoty Krzyż NVT będzie spadał, sugeruje to, że obecny wzrost cen może wynikać raczej z inwestycji spekulacyjnych niż z solidnego wykorzystania sieci. W związku z tym istnieje możliwość, że wartość aktywa może być zawyżona w stosunku do jego działalności sieciowej.

Nowy „najwyższy poziom” Bitcoina na rynku paliw budzi obawy – szczegóły

Dodatkowym dowodem na to zjawisko jest spadek liczby aktywnych adresów. Tak naprawdę, po osiągnięciu rekordowego poziomu 901 tys., liczba aktywnych adresów spadła do 835 tys., jak podaje IntoTheBlock.

Spadek liczby aktywnych adresów oznacza mniejsze wykorzystanie i udział w sieci.

Co to oznacza dla wykresów cen BTC

Nadmierna dźwignia zwykle powoduje, że rynek jest bardziej wrażliwy na zmiany cen.

Jeżeli wielu inwestorów na rynku pożyczyło zbyt dużo pieniędzy (nadmiernie lewarowano), wówczas nawet niewielkie obniżki cen mogą wywołać serię wymuszonych sprzedaży (likwidacji). Ta reakcja łańcuchowa może spowodować szybką sprzedaż i znaczne wahania na rynku (duża zmienność). W takich warunkach wartość Bitcoina może spaść i znaleźć stabilność w okolicach 73 600 dolarów.

2024-11-10 06:15