Nowy dramat Saoirse Ronan i Paula Wellera o II wojnie światowej Blitz został okrzyknięty „niezwykle poruszającym” i „emocjonalnym”

Jako osoba, która dorastała, obserwując zmagania i triumfy zwykłych ludzi w czasie wojny, pięknie ukazane na ekranie, muszę powiedzieć, że Blitz Steve’a McQueena to arcydzieło, które naprawdę do mnie przemawia. Rola Rity w wykonaniu Saoirse Ronan w tym porywającym dramacie poruszyła moje serce w sposób, w jaki niewiele filmów potrafi to zrobić.


Nowy dramat o II wojnie światowej „Blitz” z Saoirse Ronan i Paulem Wellerem w rolach głównych został doceniony za głęboko wzruszający i silny emocjonalnie.

W tym urzekającym nowym filmie główna aktorka Saoirse, lat 30, grająca Ritę, swoim efektownym występem poruszyła emocjonalne struny widzów.

Mówiąc prościej, film „Blitz” dostępny w Apple TV+, którego reżyserem jest zdobywca Oscara Steve McQueen, opowiada historię londyńskich mieszkańców podczas nalotów, które miały miejsce podczas ogólnoświatowego konfliktu.

Blitz” to porywająca opowieść, której akcja rozgrywa się we wrześniu 1940 roku i skupia się na życiu kilku mieszkańców Londynu pośród nalotów i bombardowań Londynu podczas II wojny światowej.

W tym urzekającym filmie niektórym bohaterom udało się uchwycić cenionego ducha Blitzu, ale w słodko-gorzki sposób.

Podczas gdy inni bawią się walcowaniem beczek, grupa przestępców zamiast tego rabuje dobytek zmarłego, w szczególności jego biżuterię.

Główny temat McQueena kręci się wokół trzyosobowej rodziny mieszkającej na East Endzie. Samotna matka, Rita, mieszka ze swoim dziewięcioletnim synem Georgem, który debiutuje aktorsko imponującym występem, oraz ojcem Geraldem, którego gra muzyk Paul Weller, co jest jego pierwszym aktorskim występem na ekranie.

Wydaje się, że McQueen, który pochodził z rodziny mającej korzenie na Karaibach, wywarł głęboki wpływ na ułożenie tej opowieści w oparciu o samotną fotografię z czasów II wojny światowej, przedstawiającą młodego Afroamerykanina ewakuowanego.

Tematy rasy i rasizmu są istotne, ale w swej istocie jest to klasyczna opowieść pełna przygód. Fabuła koncentruje się wokół pełnego temperamentu młodego chłopca, który jest głęboko zdenerwowany, gdy jego kochająca matka czuje się zmuszona odesłać go w bezpieczne miejsce, a jego zbyt optymistyczny opis wsi nie przekonuje go. Bez ogródek wyraża swoją niechęć do zapachu krów i koni.

Chwilę później wyskakuje z pociągu, zabiera go w bezpieczne miejsce i rozpoczyna pełną wyzwań podróż powrotną do domu.

Blitz opowiada o podróży powrotnej, która zgodnie z oczekiwaniami, dla dramatyzmu, jest pełna niebezpieczeństw.

Jednak McQueen w pomysłowy sposób zmienia nasze założenia, co przypomina Dzieci kolei (1970), gdy George wsiada do innego pociągu i nawiązuje przyjaźń z trzema chłopcami, którzy również podjęli ten sam czyn – ale smutne wydarzenia nagle kończą naszą podnoszącą na duchu podróż.

W narracji, którą śledzę, nie mogę nie zauważyć zamierzonych podobieństw do Olivera Twista, szczególnie gdy postać George’a zostaje przedstawiona kobiecie przypominającej Nancy, która przedstawia swoją odpowiedniczkę w zbrodni, granej przez Stephena Grahama w roli Billa Sikesa i Kathy Burke jako jego niesmaczna wspólniczka.

Można założyć, że ich gang złodziei ma podstawy w rzeczywistości.

Przez cały film McQueen zręcznie splata fakty z fikcją. 

Dokładnie przedstawiono szczegółowe odtworzenie następstw zamachu bombowego na Cafe de Paris (wydarzenie, które miało miejsce w marcu 1941 r.). Co więcej, londyńczycy głośno i głośno domagali się pozwolenia na szukanie schronienia na stacjach metra, co doprowadziło mnie gładko do omówienia Paula „Going Underground” Wellera.

W trafnym i odważnym wyborze obsady postać często nazywana „Modfatherem” trafnie portretuje dziadka z East Endu w czasie wojny. Co ciekawe, wygląda zupełnie jak ojciec, którego Ronan mógł znać w przeszłości.

Ona też jest wspaniała, jak zawsze, jako matka, która traci siły ze zmartwień. 

Jednakże wiarygodność tej historii zależy od Heffernana, który dzięki swojej młodzieńczej sile bez trudu radzi sobie z tą odpowiedzialnością.

McQueen skutecznie oddaje i dokładnie przedstawia wyjątkowy chaos i cierpienie londyńskiej nalotu.

Film rozpoczyna się spektakularnie, gdy strażak traci przytomność przez niekontrolowany wąż, a później następuje znakomicie zaaranżowana scena zalania stacji metra.

Blitz w kinach od 1 listopada.

2024-11-08 14:03