Nigeryjski „kryptomiliarder” aresztowany pod zarzutem oszustwa i finansowania terroryzmu

  • Samozwańczy „kryptomiliarder” został aresztowany w Nigerii.
  • Linusowi Williamsowi postawiono zarzuty oszustwa i terroryzmu.

Jako doświadczony inwestor kryptowalutowy i osoba, która od lat uważnie śledzi nigeryjską scenę kryptowalut, uważam, że niedawne aresztowanie Linusa Williamsa, samozwańczego „kryptomiliardera”, jest zarówno szokujące, jak i niepokojące.

Jako inwestor kryptowalut uważnie śledzę rozwój sytuacji na nigeryjskiej scenie kryptowalut i z radością dzielę się informacją, że po szeroko zakrojonym dochodzeniu władze Nigerii ogłosiły aresztowanie osoby podającej się za miliardera kryptowalut .

Jako analityk ds. przestępczości finansowej zidentyfikowałem Linusa Williamsa jako osobę zainteresowaną ze względu na jego udział w kilku nielegalnych działaniach dotyczących kryptowalut. W szczególności powiązano go z przypadkami oszukańczych transakcji, podejrzeń finansowania terroryzmu i nieprzestrzegania wymogów prawnych związanych z tymi zasobami cyfrowymi.

Kryptomiliarder oskarżony o terroryzm

Donosząc o aresztowaniu specjalista ds. public relations sił zbrojnych Muyiwa Adejobi potwierdził w X, że:

FCID (NPF-NCCC) bada obecnie zarzuty postawione BLORD GROUP, BLORD REAL ESTATE LTD, BLORD JETPAYE LIMITED i BILLPOINT TECHNOLOGY.

Stwierdził,

„Oskarżonym postawiono zarzuty za różne przestępstwa, takie jak oszustwa związane z kryptowalutami, ułatwianie oszustw internetowych, udział w oszustwach komputerowych, finansowanie terroryzmu i lekceważenie wytycznych regulacyjnych.”

Z wiarygodnych źródeł wynika, że ​​Linus Williams wykorzystywał swoją firmę, Blord Group of Companies, do finansowania działalności terrorystycznej i angażowania się w oszukańcze praktyki.

Przestępstwa kryptowalutowe w Nigerii

Jako inwestor kryptowalutowy zauważyłem na przestrzeni lat niepokojący trend. Nigeria niestety zyskała reputację wylęgarni cyberprzestępczości, a znaczna część tych nielegalnych działań koncentruje się wokół kryptowalut.

Według ustaleń Chainalytic, w latach 2018–2023 w Nigerii nastąpił znaczny wzrost działalności przestępczej związanej z kryptowalutami. Całkowita wartość tych przestępstw osiągnęła zdumiewającą kwotę 39,6 miliarda dolarów w 2022 r., a następnie 24,2 miliarda dolarów w 2023 r.

Nigeryjski „kryptomiliarder” aresztowany pod zarzutem oszustwa i finansowania terroryzmu

Hushpupi został skazany na 11 lat więzienia przez amerykański sąd rejonowy po skazaniu go za prowadzenie programów oszustw cybernetycznych, które obejmowały finansowanie szkół oraz oszustwa związane z firmową pocztą elektroniczną.

Pan Woodberry przyznał się do winy za oszustwo drogą elektroniczną i zrzekł się 8 milionów dolarów pochodzących z nieuczciwie zdobytych zysków i wystawnego mienia, które powstały w wyniku tego przestępstwa.

Wraz z rosnącym wykorzystaniem i sławą kryptowalut oszuści i przestępcy wykorzystali okazję do sprzeniewierzenia środków od niczego niepodejrzewających osób.

Złe przepisy sprzyjające przestępczości?

Co istotne, Williams, który określa siebie jako kryptomiliardera, prowadził wystawny tryb życia bez żadnych publicznie uznanych źródeł dochodu.

Zgodnie z ustaleniami raportu znaczące osobistości z nigeryjskiego sektora kryptowalut nie zidentyfikowały go jako tradera ani inwestora.

Wiele plotek głosi, że Linus był aktywnie zaangażowany w platformy handlu kryptowalutami, na których można było nabyć USDT (Tether). Ponadto twierdzi się, że kupił Bitcoin (BTC) za pomocą lokalnej waluty.

W Nigerii prowadzenie takiej działalności jest niezgodne z prawem. Główne giełdy kryptowalut nie obsługują handlu parami kryptowalut z nigeryjską Nairą.

2024-07-17 17:12