Największe brytyjskie banki testują tokenizowane depozyty

Według raportu Bloomberga niektóre czołowe brytyjskie firmy piekarnicze, w tym Barclays, wzięły udział w próbie mającej na celu zbadanie możliwości wykorzystania depozytów tokenizowanych. (Lub: w niedawnym artykule Bloomberga wspomniano, że Barclays i inne znane brytyjskie korporacje piekarnicze wzięły udział w eksperymencie skupiającym się na technologii depozytów tokenizowanych.)

W lutym tego roku rozpoczął się proces, w którym biorą udział nie tylko oskarżeni, ale także Mastercard i Visa, dwie największe światowe korporacje obsługujące karty kredytowe.

Technologia ta nie jest jeszcze całkowicie gotowa do użytku komercyjnego, ponieważ powiązany projekt badawczy może trwać nawet trzy lata. Oczekuje się, że wstępne ustalenia z bieżącego badania pojawią się późnym latem.

Mówiąc najprościej, tokenizacja zyskuje na popularności w Wielkiej Brytanii. Niedawno wspierana przez rząd organizacja technologiczna opublikowała raport, w którym wzywa lokalne przedsiębiorstwa do zbadania tej innowacyjnej technologii, która może zwiększyć wydajność sektora bankowego. Wcześniej zalecali również, aby organy regulacyjne ustaliły ostateczne wytyczne dotyczące tokenizacji.

W tym miesiącu Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), który reprezentuje wiele banków centralnych na świecie, wprowadził projekt o nazwie Agora. Celem Agory jest połączenie banków centralnych i komercyjnych przy wykorzystaniu wspólnej infrastruktury. Bank Japonii i Bank Francji to tylko niektórzy z jego pierwszych współpracowników.

Głównym celem Agory jest rozwiązanie głównych problemów związanych z płatnościami transgranicznymi.

W prezentowanym przez BIS Innovation Hub 2024 Agora nie jest jedynym projektem; innym jest Project Aurum, koncentrujący się na aspektach prywatności detalicznych walut cyfrowych banku centralnego.

Obecnie perspektywa „Britcoina”, czyli cyfrowej wersji funta brytyjskiego, pozostaje niejasna w oparciu o najnowsze wiadomości. Bank Anglii wszczął dochodzenia w sprawie tej cyfrowej waluty już w 2021 r.

2024-04-16 09:11