Jako kinofil mający słabość do filmów biograficznych, które zagłębiają się w życie kultowych osobistości, muszę powiedzieć, że ta lista to po prostu muzyczna odyseja! Każdy film oferuje wyjątkowe spojrzenie na życie i czasy tych niezwykłych postaci, od ekstrawaganckiego talentu Freddiego Mercury’ego po królewską śmiałość Elvisa Presleya.
Wygląda na to, że muzyczne biografie pojawiają się wszędzie, od nadchodzącego filmu Jeremy’ego Allena White’a o Bruce’u Springsteenu po Timothée Chalamet prezentujący jego śpiew w stylu Boba Dylana w „A Complete Unknown”.
Te filmy nie są najnowszym osiągnięciem. Filmy skupiające się na życiu legend muzyki od lat fascynują widzów. Na przykład „Córka górnika”, wydana w latach 80. XX w., kronika życia legendy country Loretty Lynn, oraz „Walk the Line”, film biograficzny o Johnnym Cashu z 2005 r., to tylko dwa przykłady tego długotrwałego trendu.
James Mangold, twórczy umysł odpowiedzialny za takie filmy jak „Walk the Line” i nadchodzący projekt z Timothée Chalametem, określa „A Complete Unknown” jako oderwanie się od konwencjonalnych muzycznych struktur biograficznych.
Mówiąc prościej, Mangold (60 l.) oświadczył na początku tego roku magazynowi „Rolling Stone”, że nie chce przedstawiać Boba Dylana jako jednowymiarowej postaci z łatwo zrozumiałą cechą, która sprawi, że ludzie powiedzą: „Ach, teraz go rozumiem. ” Uważa, że po poznaniu Dylana nie da się go w pełni zrozumieć. W rezultacie jego rola jako dramaturga stanie się wyzwaniem, jeśli nie zastosuje tego rodzaju uproszczeń i przyznaje, że w filmie „Walk the Line” rzeczywiście w pewnym stopniu uprościł Dylana, ale to podejście jest inne.
Następnie powiedział: „Historia życia Johnny’ego Casha jest głęboko zakorzeniona w jego wychowaniu, tragicznej stracie brata, ciężarze wstydu, jaki dźwigał, i uzależnieniu podsycanym bólem z dzieciństwa. Wszystko to idealnie do siebie pasuje. Co więcej , jego muzyka często kręci się wokół tematów zamknięcia i ciemności, co idealnie pasuje do psychologicznych spostrzeżeń na jego temat. Ta złożoność nie byłaby tak oczywista, gdyby dotyczyła Boba.
Film biograficzny muzyczny skupia się przede wszystkim na konkretnej postaci, ale według Mangolda może równie dobrze obracać się wokół szeregu postaci. Jednak najważniejsze jest to, że narracja wywołuje u widza silne emocje.
Intrygującym aspektem wartym rozważenia jest nieuchwytna cecha talentu i tajemnica, kto posiada go w sposób naturalny. Zamiast próbować samodzielnie rozwiązać to pytanie, które moim zdaniem przekracza ludzkie pojęcie, wolę zbadać, jak wpływa na nas spotkanie kogoś z niezwykłym darem artystycznym. Jak ich niezwykłe zdolności wpływają na nasze postrzeganie życia, naszą wartość i emocje? To spotkanie może wywołać takie uczucia, jak zazdrość, podziw, idolizm, obsesja i miłość. Wszystkie te uczucia mogą wynikać z pozornie nadludzkich zdolności, jakie może posiadać postać.
Kontynuuj przewijanie, aby zobaczyć wybrane przez Us Weekly najlepsze biografie muzyczne wszechczasów:
„Córka górnika” (1980)
Jako koneser stylu życia urzekła mnie niezwykła podróż przedstawiona w „Córce górnika”, filmie biograficznym, który zagłębia się w życie legendarnej artystki muzyki country Loretty Lynn. Ta wciągająca opowieść rozgrywa się od jej skromnych początków w dotkniętym biedą Kentucky, poprzez wczesne małżeństwo w wieku 15 lat, a ostatecznie triumfalną drogę do sławy. Film nosi tę samą nazwę co jedna z jej najbardziej kultowych piosenek, wydana w 1970 roku, która głęboko odbiła się szerokim echem zarówno wśród krytyków, jak i publiczności.
Według biografii muzyka George’a Vecseya z 1976 roku, film zajął siódme miejsce na liście najlepiej zarabiających filmów w 1980 roku. Lynn osobiście wybrała Sissy Spacek do roli jej w filmie, a Spacek ostatecznie otrzymał za nią Oscara dla najlepszej aktorki porywająca kreacja (film był nominowany łącznie do siedmiu Oscarów).
„Amadeusz” (1984)
Film Amadeus, oparty na produkcji scenicznej z 1979 roku, przedstawia fikcyjną opowieść o życiu Wolfganga Amadeusa Mozarta, podkreślając jego rywalizację z kompozytorem Antonio Salierim . O sukcesie filmu świadczy osiem nagród Akademii, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera (Miloš Forman) i najlepszego aktora pierwszoplanowego (F. Murray Abraham)).
Dramat historyczny „Amadeus” wyróżnia się żywotnością, oryginalnością i wyjątkową grą głównych bohaterów, oferując wciągającą i przyjemną eksplorację życia znanego kompozytora.
„La Bamba” (1987)
Zatytułowany na cześć rock and rollowej wersji meksykańskiej piosenki ludowej „La Bamba” spopularyzowanej przez Ritchiego Valensa, film, zatytułowany po prostu La Bamba, stanowi kronikę krótkiego wzlotu i upadku muzyka z Chicano w przemyśle muzycznym. Ten film wyreżyserowany przez Luisa Valdeza, nazwany przez „The Times” „najlepszym filmem biograficznym o muzyce z lat osiemdziesiątych”, charakteryzuje się potężną muzyką, walkami rodzinnymi, dyskryminacją i rozdzierającym serce zakończeniem, które ma dodatkową wagę ze względu na fakt, że jest oparte na prawdziwych wydarzeniach.
„Selena” (1997)
Znakomita kreacja Seleny Quintanilla-Pérez przez Jennifer Lopez w filmie biograficznym z 1997 roku była kamieniem milowym, czyniąc ją pierwszą latynoską aktorką, która otrzymała za swoją rolę milion dolarów. Ten wyjątkowy występ wyniósł wschodzącą gwiazdę na niezrównane wyżyny sławy.
Oprócz fascynującego portretu ikony muzyki Tejano, której życie zakończyło się przedwcześnie w wieku 23 lat, Selena wyróżnia się potężną ścieżką dźwiękową i rozdzierającą serce narracją, której autorem i reżyserem jest Gregory Nava.
„8 mil” (2002)
W swojej pierwszej roli aktorskiej Eminem jest główną bohaterką filmu, obok imponujących kreacji Brittany Murphy, Kim Basinger i Mekhi Phifer. Film zatytułowany 8 Mile to udramatyzowany portret dzieciństwa Eminema i początków jego kariery rapowej w jego rodzinnym mieście Detroit.
Film odniósł ogromny sukces kasowy, zdobywając uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków. Zdobył nawet Oscara za oryginalną piosenkę zatytułowaną „Lose Yourself”.
„Promień” (2004)
Film zatytułowany „Ray” stanowi kronikę trzydziestu lat życia znanego muzyka soulowego Raya Charlesa. Jamie Foxx występuje w tym filmie w nagrodzonej Oscarem roli. W filmie występują także Kerry Washington, Regina King i Clifton Powell, którzy wnieśli swój talent do tej historii. Film zagłębia się w zawiłości życia Charlesa, jednocześnie oddając hołd jego znakomitej karierze.
„Idź po linie” (2005)
Według dwóch relacji z życia Johnny’ego Casha, film „Walk the Line” skupia się na jego wczesnych latach, przedstawiając jego historię miłosną z June Carter (w tej roli Reese Witherspoon) oraz jego zmagania z uzależnieniami. Joaquin Phoenix znakomicie wcielił się w postać Casha, a Witherspoon zdobyła swoją pierwszą i jedyną nagrodę Akademii za rolę Cartera.
„La Vie en Rose” (2007)
Zatytułowany na cześć słynnej melodii „La Vie en Rose” w niekonwencjonalny sposób opowiada o życiu znanej francuskiej piosenkarki Édith Piaf. Film przenosi nas od trudnych wczesnych lat spędzonych w burdelu w Normandii po radzenie sobie ze smutkiem, nadużywaniem substancji psychoaktywnych i komplikacjami zdrowotnymi w późniejszym życiu. Wizerunek piosenkarki autorstwa Marion Cotillard charakteryzuje się elegancją i wytrzymałością, co zapewniło jej pierwszą nagrodę Akademii za rolę francuskojęzyczną.
„Prosto z Compton” (2015)
Film pod reżyserią Ice Cube’a i Dr. Dre, dwóch założycieli NWA, film „Straight Outta Compton” opowiada historię grupy hiphopowej z Compton doświadczającej zarówno wzrostu, jak i upadku. Film ten zdobył nagrodę NAACP Image Award dla najlepszego filmu i stał się inspiracją dla przebojowego albumu Dr. Dre z 2015 roku zatytułowanego „Compton.
„Bohemian Rhapsody” (2018)
Film „Bohemian Rhapsody” skupia się na życiu Freddiego Mercury’ego, począwszy od powstania Queen, aż po kultowy koncert Live Aid w 1985 roku. Produkcja była nadzorowana przez menadżera Queen, Jima Beacha, a Brian May i Roger Taylor byli doradcami przy filmie. Rami Malek stworzył porywającą kreację Merkurego, która przyniosła mu Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Dodatkowo film zdobył Oscary w takich kategoriach jak montaż filmu, montaż dźwięku i miksowanie.
„Rakieta” (2019)
W przeciwieństwie do wielu wcześniejszych filmów biograficznych, „Rocketman” wyróżnia się tym, że jest dramatem muzycznym zbudowanym w całości wokół katalogu muzycznego Eltona Johna. Film prowadzi widzów przez wzloty i upadki kariery legendarnego piosenkarza, a kreacja Johna w wykonaniu Tarona Egertona spotkała się z szerokim uznaniem zarówno widzów, jak i krytyków. Tym, co sprawiło, że „Rocketman” był przełomowy, był fakt, że była to jedna z pierwszych dużych produkcji studyjnych, w których pojawiła się scena miłosna gejów.
„Elvis” (2022)
W niezwykłej metamorfozie Austin Butler przemienia się w Elvisa Presleya w tym żywym przedstawieniu historii życia króla rock and rolla. Dzięki wyjątkowemu talentowi Baza Luhrmanna i współczesnym interpretacjom kultowych utworów Elvisa, film stanowi kronikę wczesnych lat Presleya, jego błyskawicznego rozwoju, zmagań ze sławą i ostatecznego upadku. Narracja zagłębia się w jego romantyczne uwikłania, walkę z uzależnieniem i napięte relacje przez całe życie. Tom Hanks w mrożącej krew w żyłach roli pułkownika Toma Parkera, menadżera Elvisa, który w filmie przyjmuje antagonistyczną rolę.
- EUR PLN PROGNOZA
- USD PLN PROGNOZA
- NEAR PROGNOZA. NEAR kryptowaluta
- Binance ujawnia wymianę i rebranding Fantom na Sonic – czy powinieneś sprzedać FTM teraz, czy poczekać?
- Analiza tygodniowego spadku Toncoina: czy nadchodzi większy spadek?
- PRIME PROGNOZA. PRIME kryptowaluta
- Dogecoin w punkcie przełomowym: co oznacza wsparcie 0,30 USD
- UXLINK PROGNOZA. UXLINK kryptowaluta
- GRIFFAIN PROGNOZA. GRIFFAIN kryptowaluta
- LINK PROGNOZA. LINK kryptowaluta
2024-11-10 20:54