Miliarder Friedland ostro krytykuje wykorzystanie energii przez Bitcoin

Jako inwestor kryptowalutowy z doświadczeniem w naukach o środowisku uważam, że spojrzenie Roberta Friedlanda na wydobywanie Bitcoinów i zużycie energii w Internecie jest zarówno intrygujące, jak i niepokojące. Chociaż prawdą jest, że wydobycie Bitcoinów wymaga znacznych ilości energii, należy zauważyć, że branża stale się rozwija i podejmowane są ciągłe wysiłki, aby uczynić wydobycie bardziej energooszczędnym.


Na Katarskim Forum Ekonomicznym Robert Friedland, magnat finansowy posiadający obywatelstwo amerykańsko-kanadyjskie, ostro skrytykował wydobywanie Bitcoinów, nazywając je „nieprzyzwoitym niewłaściwym wykorzystaniem energii”.

„Ogromne ilości energii są w pewnym sensie zużywane na marne” – powiedział Friedland.

W oparciu o aktualne dane zużycie energii przez Bitcoin przewyższa całkowite zużycie mediów w stanie Utah, czyli około 2% całkowitego zużycia energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych.

Wiele osób ma błędne przekonanie, że Internet jest bytem przyjaznym dla środowiska. Tak naprawdę w Internecie nie ma nic ekologicznego.

Podczas wyszukiwania w Google zużywasz mniej więcej tyle samo energii elektrycznej, ile zużywa 100-watowa żarówka przez 10 sekund. Natomiast wyszukiwanie AI może pochłonąć od 30 do 35 razy więcej energii, co równa się świeceniu tej samej żarówki przez kilka do kilkunastu minut.

Jako analityk wyraziłbym to w ten sposób: Bazując na obecnych trendach, uważam, że coraz częstsze wdrażanie sztucznej inteligencji (AI) może doprowadzić do znacznego wzrostu zapotrzebowania na energię. Wzrost ten może być wykładniczy, podobnie jak koncepcja nieskończoności.

Niektórzy eksperci branżowi, tacy jak dyrektor generalny Marathon Digital Fred Thiel, uważają, że sztuczna inteligencja (AI) i wydobywanie kryptowalut będą w przyszłości rywalizującymi ze sobą konsumentami energii. W rzeczywistości niektórzy górnicy przenieśli swoją uwagę na sztuczną inteligencję, aby poszerzyć swoje portfolio biznesowe.

Friedland skrytykował sektor wydobycia złota za nadmierne zużycie energii elektrycznej. Mówiąc prościej, jego zdaniem, gdyby wszystkie kopalnie złota zostały zamknięte na raz, ludzkość nie doświadczyłaby znaczących negatywnych konsekwencji.

2024-05-16 18:47