Legendarny trader John Bollinger przerywa milczenie w sprawie obniżki stóp procentowych Fed

Jako doświadczony analityk z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w obserwacji rynku muszę przyznać, że wczorajsza obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną nie była całkowicie nieoczekiwana. Moją uwagę przykuła jednak pozytywna reakcja rynku, szczególnie w sektorze kryptowalut.

Wczoraj Rezerwa Federalna podjęła istotny krok, obniżając stopę funduszy federalnych o 0,5%. Decyzję tę podyktowano kontynuacją wzrostu gospodarczego, aczkolwiek przy wolniejszym tempie tworzenia miejsc pracy i niewielkim wzroście stopy bezrobocia. Inflacja, choć nadal nieco powyżej pożądanego poziomu, stopniowo zbliża się do celu Fed na poziomie 2%.

Po znacznej obniżce stawek na rynkach pojawiła się optymistyczna reakcja, szczególnie obserwując ekspansję w branży kryptowalut. Uwaga inwestorów pozostaje skupiona na nadchodzących decyzjach Rezerwy Federalnej, ponieważ w dalszym ciągu oceniają informacje gospodarcze i potencjalne ryzyko przed rozważeniem jakichkolwiek dalszych modyfikacji stóp procentowych.

Znaczącej odpowiedzi udzielił znany analityk finansowy John Bollinger, znany z opracowania wskaźnika handlowego Bollinger Bands. Gdy inwestorzy rozważali wpływ obniżki stóp procentowych, Bollinger zasugerował, że dostosowania te należy postrzegać jako przywrócenie normalnych warunków, a nie tylko rozluźnienie polityki pieniężnej.

Ron się tym zajmuje.

– John Bollinger (@bbands) 18 września 2024 r

Co dalej?

Mówiąc prościej, można wywnioskować, że po rozwiązaniu problemów z długimi pozycjami nie powinno być powodu do spadku. Jednak nie rozmawiamy o geopolityce, ponieważ jest to czynnik nieprzewidywalny, jak rzadki ptak latający. Głównym problemem są tutaj Nasdaq i S&P500, które nigdy nie przeszły typowej korekty. Jeśli inwestorzy zdecydują się teraz na zakup akcji blue chipów, istnieje możliwość, że Bitcoin może dalej spadać.

Pośrednio ktoś wypytywał Powella o możliwość recesji w następstwie obniżek stóp procentowych. Jego odpowiedź była jasna i prosta: w tej chwili nie ma żadnych przesłanek ani dowodów sugerujących recesję.

Z drugiej strony, po fazie szybkiego zaostrzania polityki pieniężnej przez Fed, typowa maksymalna strata indeksu S&P 500 w kolejnym roku wynosi około -20,7%. Z drugiej strony, gdy rozpoczyna się faza stopniowego zacieśniania polityki przez Fed, średni maksymalny spadek w tym samym okresie wynosi około -7,4%.

2024-09-19 14:32