Laura Dern twierdzi, że po otrzymaniu roli w Blue Velvet została zmuszona porzucić studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a teraz uczelnia uczy przy filmie Davida Lyncha: „Wkurza mnie”

Kiedy myślę o niezwykłej podróży Laury Dern po Hollywood, nie mogę powstrzymać się od emocji. Jako dziecko dwojga nominowanych do Oscara rodziców, Bruce’a Derna i Diane Ladd, niemal nieuniknione było, że pociągnie ją świat aktorstwa. Ale jej historia nie dotyczy wyłącznie rodowodu.

Laura Dern musiała rzucić studia, kiedy dostała swoją pierwszą główną rolę w filmie Davida Lyncha „Blue Velvet” z 1986 roku – obecnie ten właśnie film jest tam częścią programu nauczania.

Dern (57 l.) jest dobrze znana z roli Sandy Williams, córki detektywa, w kryminalnym thrillerze w stylu neo-noir, który zapoczątkował długotrwałą współpracę między nią a nominowanym do Oscara reżyserem Lynchem, obecnie 78-letnim.

Podczas niedawnego wywiadu dla podcastu „Where Every Knows Your Name” 57-letnia aktorka powiedziała, że ​​kiedy dostała tę rolę w 1985 roku, była studentką UCLA.

W wieku 17 lat nie mogłem powstrzymać podekscytowania perspektywą przyjęcia na UCLA. Spędziłem tam tylko dwa dni, zanim dostałem możliwość wzięcia udziału w przesłuchaniu do roli w Blue Velvet, na którym ostatecznie dostałem się. (LUDZIE donoszą, że podzieliła się tą historią ze współgospodarzami Tedem Dansonem i Woodym Harrelsonem.)

Dla Dern było to znaczące osiągnięcie, ponieważ od dawna podziwiała Lyncha z wielkim entuzjazmem i radością.

W tym okresie twórca zyskał uznanie krytyków dzięki takim filmom jak „Człowiek słoń” (1980), który przyniósł mu pierwsze nominacje do Oscara, oraz „Głowa do wycierania” (1977), niepokojący horror o surrealistycznym zabarwieniu.

Po nakręceniu filmowej wersji popularnej powieści science fiction „Diuna” przyciągnął większą rzeszę fanów, mimo że film nie odniósł zbyt dobrych wyników komercyjnych.

Jednak Dern napotkała początkową przeszkodę, gdy poprosiła szefa filmowego UCLA o urlop, aby zamiast tego nakręcić Blue Velvet.

Powiedziała, że ​​kierownik wydziału odpowiedział: „Absolutnie nie”.

Dern wspomina, że ​​powiedziałem: „Mam taką szansę”, na co odpowiedział: „Jeśli chcesz, zbadam szczegóły. Muszę jednak poinformować, że urlop jest mało prawdopodobny. To po prostu nie jest jest to w tej chwili opcja, nie jest to sytuacja awaryjna.”

Następnego dnia zadzwoniono do Derna, aby wrócił do swojego biura, po tym jak samodzielnie przejrzał sporny scenariusz.

Ale dla początkującej aktorki miał tylko więcej złych wiadomości.

Przypomniała sobie, jak kierownik wydziału powiedział jej: „Jeśli podejmiesz taką decyzję, obawiam się, że nie będziemy w stanie zatrzymać cię tutaj, na UCLA”.

Kiedyś nazwałam Dern, jej absolwentkę psychologii i dziennikarstwa, „szaloną”, bo przed studiami postawiła projekt z oceną R.

„Co więcej, po zapoznaniu się ze scenariuszem, porzucenie dla tego wyższego wykształcenia wydaje się irracjonalne”.

Ostatecznie Dern pojawił się w filmie Blue Velvet, a rola ta przyniosła Lynchowi nominację do nagrody Akademii w 1987 roku dla najlepszego reżysera.

Dern przyznał, że scenariusz do „Blue Velvet” był wówczas niezwykle zaskakujący, po czym podzielił się informacją, że ten niekonwencjonalny film jest obecnie wykładany w szkole filmowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że ​​jeśli pragniesz uzyskać tytuł magistra filmu w tej konkretnej szkole, przygotuj się na szczegółowe zapoznanie się z trzema konkretnymi filmami w ramach swojej pracy magisterskiej. I zgadnij, który z nich jest? Sam spędziłem tam dwa pouczające dni i powiem wam, że te filmy nie są przypadkowymi wyborami; mają one znaczną wagę i znaczenie w społeczności akademickiej.

Dodała: „Wkurza mnie”.

Zdjęcia do Blue Velvet odbywały się w Wilmington w Północnej Karolinie od sierpnia do listopada 1985 roku.

Jako zagorzały fan nie mogę powstrzymać się od wciągnięcia w mrożącą krew w żyłach opowieść o mojej ulubionej tajemnicy. Wszystko zaczęło się od makabrycznego odkrycia – odciętego ludzkiego ucha na polu. Nie wiedziałem, że to przerażające odkrycie doprowadzi mnie do emocjonującego śledztwa.

Jako obsesyjny fan nie mogę powstrzymać się od ponownego sformułowania opisu kłopotów postaci Derna w „Blue Velvet” z perspektywy pierwszej osoby: znajduję się w samym środku rozdzierającego serce trójkąta miłosnego pomiędzy Jeffreyem Beaumontem (MacLachlan ) i Dorothy Vallens (Rossellini). Och, agonia! Tęsknota! Nieznośne napięcie! Którego mężczyznę wybiorę? Moje serce tęskni za niewinnością i czystością Jeffreya, ale moje ciało przyciąga intensywność i urok Dorothy. Cóż za okrutne zrządzenie losu! Jak jedna biedna dusza może znieść takie męki? Niestety, decyzja należy do mnie. Którą ścieżkę mam wybrać? Bezpieczne i znajome, czy niebezpieczne i kuszące? Tylko czas powie.

Byłem tam, gdy 19 września 1986 roku Blue Velvet miało wielką premierę w kinach. W tym urzekającym filmie ukazali się niezwykłe talenty Dennisa Hoppera, Angelo Badalamentiego i Brada Dourifa.

Film otrzymał ocenę R ze względu na wyraźną nagość, ostrą przemoc i niepokojącą scenę gwałtu, co wywołało znaczną reakcję po premierze.

Jako ekspert ds. stylu życia miałem przyjemność oglądać różne filmy w trakcie mojej kariery. Jeśli chodzi o Blue Velvet Davida Lyncha, zdania są dość podzielone. Z jednej strony wielu entuzjastów i krytyków filmowych chwaliło to niekonwencjonalne arcydzieło, uznając je za kultowy klasyk, który przesuwa granice i kwestionuje percepcję. Jednak niektórzy krytycy bardziej głównego nurtu, jak słynny Roger Ebert, przyjęli odmienne stanowisko. W swojej recenzji Ebert przyznał Blue Velvet jedną gwiazdkę, wyrażając swoją dezaprobatę dla niekonwencjonalnej narracji i zawartości graficznej. Niezależnie od osobistych opinii, istotne jest docenienie różnorodności krytyki filmowej i wyjątkowego punktu widzenia, jaki każdy krytyk wnosi do dyskusji.

Podczas naszej współpracy miałem zaszczyt nawiązać silną twórczą więź z Lynchem. Tak bardzo docenił mój wkład, że zaprosił mnie do udziału w jego filmach „Dzikość serca” w 1990 r. i „Inland Empire” w 2006 r.

W świecie poza surrealistycznymi kreacjami Davida Lyncha Dern, urodzony przez nominowanych do Oscara rodziców Bruce’a Derna i Diane Ladd, odegrał znaczącą rolę w najważniejszych serialach filmowych, takich jak Park Jurajski i Szczęki.

Z radością dzielę się informacją, że zostałam uhonorowana Oscarem dla najlepszej aktorki drugoplanowej w „Historii małżeńskiej” (2020). Otrzymanie takiego wyróżnienia ze strony Akademii było naprawdę wielkim przeżyciem. W trakcie mojej kariery miałem szczęście zdobyć w sumie trzy nominacje do Oscara. Każda nominacja jest dla mnie niesamowitym potwierdzeniem mojej pracy i przypomnieniem o pasji i poświęceniu, jakie wnoszę w każdą rolę.

Ponadto zdobyła sławę telewizyjną, grając u boku Reese Witherspoon i Nicole Kidman w dwóch sezonach serialu dramatycznego HBO „Wielkie kłamstewka”.

Trzeci sezon jest obecnie w fazie przedprodukcyjnej.

2024-07-26 02:49