Krypto sumienie? Oszust zwraca monety stablecoin o wartości 9,3 mln dolarów po 10 miesiącach

  • Oszust zwrócił 9,3 miliona dolarów z 24 milionów dolarów skradzionych monet stabilnych po 10 miesiącach.
  • Zwrócone środki stanowią 38,26% pierwotnej kradzieży.

Jako doświadczony analityk z dużym doświadczeniem w branży kryptowalut, uważam ten ostatni obrót wydarzeń za dość intrygujący. Wiadomość, że oszust zwrócił skradzione monety typu stablecoin o wartości 9,3 miliona dolarów po prawie 10 miesiącach, jest naprawdę niezwykła i rodzi wiele pytań.

Jako badacz badający najnowsze osiągnięcia w świecie kryptowalut, byłem zaskoczony nieoczekiwanym obrotem wydarzeń: oszust zwrócił niczego niepodejrzewającej ofierze monety typu stablecoin DAI o wartości 9,3 miliona dolarów. Społeczność kryptowalut pełna jest intrygujących spekulacji na temat przyczyn tego dziwacznego czynu i jego potencjalnego wpływu na przyszłe praktyki bezpieczeństwa w dziedzinie walut cyfrowych.

Oszustwo i nieoczekiwany zwrot pieniędzy

We wrześniu ubiegłego roku incydent phishingowy spowodował utratę różnych aktywów kryptograficznych o wartości około 24,2 miliona dolarów, takich jak Lido Staked Ether (stETH) i Rocket Pool (rETH).

To oszustwo zostało zapowiedziane przez ScamSniffer we wrześniu ubiegłego roku, kiedy napisał na Twitterze:

„szaleństwo! ktoś stracił 24,23 mln dolarów w stETH i rETH w wyniku phishingu kryptograficznego 8 godzin temu!”

13 lipca ten sam specjalista ds. zapobiegania oszustwom kryptowalutowym ogłosił w tweecie, że ich narzędzie skanujące odzyskało DAI o wartości 9,27 miliona dolarów dla strony dotkniętej.

Krypto sumienie? Oszust zwraca monety stablecoin o wartości 9,3 mln dolarów po 10 miesiącach

Minęło około dziesięciu miesięcy, odkąd w 2023 r. dana osoba została oszukana w ramach programu phishingowego o wartości 24,2 mln dolarów, w wyniku którego posiadała 9579 tokenów Lido Staked Ether (stETH) i 4850 tokenów Rocket Pool (rETH).

Jako analityk natknąłem się na wiele przypadków, w których ludzie nieświadomie dali się nabrać na oszustwa popełniane przez oszustów podających się za zaufane podmioty. Jednak w tym konkretnym przypadku sprawy przybrały intrygujący obrót: w zeszłym tygodniu oszust zwrócił część skradzionych środków, wynoszącą 38,26%, w dwóch odrębnych transakcjach.

Dekodowanie motywów oszusta

W świecie kryptowalut wyjaśnienie częściowego zwrotu pieniędzy pozostaje niewyjaśnione i owiane intrygą. Domysły spekulantów są różne i sugerują wszystko, od niepokojów sumienia po obawę przed rychłym aresztowaniem.

Co zaskakujące, ten niezwykły przykład zadośćuczynienia za przeszłe występki w sferze kryptograficznej wprawił wiele osób w oszołomienie, biorąc pod uwagę, że osoby, które padły ofiarą takich oszustw, rzadko odzyskują skradzione aktywa cyfrowe.

Chociaż odzyskanie części środków w monetach stabilnych po padnięciu ofiarą oszustwa typu phishing jest niewielkim pocieszeniem, nie zmniejsza to niebezpieczeństw nieodłącznie związanych z tego typu programami.

To wydarzenie stanowi wyraźne przypomnienie o niestabilnym i nieprzewidywalnym rynku aktywów cyfrowych, podkreślając znaczenie ciągłego wdrażania silnych protokołów bezpieczeństwa.

2024-07-16 10:17