Japońska MicroStrategy kupuje więcej Bitcoinów

Jako badacz z różnorodnym doświadczeniem w hotelarstwie, konsultingu, a obecnie analizie finansowej, uważam, że ostatnie posunięcia Metaplanet są fascynujące. Prowadząc tanie hotele w okresie dewaluacji jena japońskiego na początku tego roku, rozumiem ich motywację do zabezpieczenia się przed taką niestabilnością gospodarczą.

Japoński doradca inwestycyjny Metaplanet kupił dodatkowe 57,273 BTC za 3,4 miliona dolarów. 

Według stanu na 20 sierpnia firma posiada Bitcoiny o wartości około 22 milionów dolarów. 

Jako osoba, która od dłuższego czasu śledzi rynek kryptowalut, mogę śmiało powiedzieć, że to posunięcie firmy jest przemyślane. Dzięki mojemu osobistemu doświadczeniu bycia świadkiem szybkiego wzrostu i potencjału Bitcoina uważam, że inwestowanie w tak dużą kwotę może potencjalnie przynieść znaczne zyski w dłuższej perspektywie. Należy jednak pamiętać o nieodłącznym ryzyku związanym z kryptowalutami, ponieważ ich wartość może ulegać drastycznym wahaniom w krótkim czasie. Niemniej jednak, jeśli zarządzana jest ostrożnie i strategicznie, inwestycja ta może okazać się przełomem dla firmy.

Początkowo Metaplanet zastosował podejście MicroStrategy, ustanawiając w maju Bitcoin jako swoją główną walutę rezerwową.

Początkowo Metaplanet funkcjonowała jako firma doradcza specjalizująca się w technologii Web3. Później skupiła się na promowaniu Bitcoina podobnie jak MicroStrategy. Zanim jednak wkroczył w sferę cyfrową, zarządzał niedrogimi udogodnieniami.

Intencją zmiany Bitcoina dla spółki notowanej na giełdzie było zabezpieczenie jej przed spadkiem wartości japońskiego jena. Na początku roku waluta japońska odnotowała znaczny spadek w stosunku do dolara amerykańskiego w związku z decyzją Rezerwy Federalnej USA o nieobniżaniu stóp procentowych.

W kwietniu jen osiągnął najniższy poziom w stosunku do dolara amerykańskiego od początków lat 90. XX wieku. W tamtym czasie japońska gospodarka borykała się z trudnościami związanymi z załamaniem się bańki na rynku nieruchomości. Obecna dewaluacja jena wynika jednak przede wszystkim z nieprzyjaznej sytuacji makroekonomicznej.

Bitcoin od dawna był reklamowany przez swoich zwolenników jako zabezpieczenie przed nieodpowiedzialną polityką monetarną. 

Początkowo MicroStrategy strategicznie wykorzystywała część swoich rezerw gotówkowych do inwestowania w Bitcoin jako środek zabezpieczający przed inflacją. Z biegiem czasu stała się największym właścicielem korporacyjnym tej wiodącej waluty cyfrowej. Obecnie firma posiada Bitcoiny o wartości około 13,8 miliarda dolarów.

Pomimo sukcesu MicroStrategy, Bitcoin nie został wdrożony w korporacjach.  

2024-08-20 11:11