Jak Maggie Smith zdobyła dwa Oscary, mimo że matka mówiła jej, że nigdy nie będzie aktorką „z taką twarzą”… a nawet została modelką w wieku 88 lat

Kiedy zagłębiam się w niezwykłe życie Dame Maggie Smith, uderza mnie niezłomny duch i odporność, które zdefiniowały jej karierę. Urodzona w świecie, w którym jej matka odrzucała jej marzenia o aktorstwie jako nieosiągalne, przeciwstawiła się wszelkim przeciwnościom i stała się jedną z najbardziej szanowanych aktorek na świecie.


W hipotetycznym konkursie mającym na celu przyćmienie innych wybitnych brytyjskich aktorek jest wysoce prawdopodobne, że zmarła wczoraj w wieku 89 lat Dame Maggie Smith zostałaby zdecydowaną zwyciężczynią bez większej konkurencji.

Mając około dwudziestu lat zagrała u boku Richarda Burtona w komediodramacie The VIPs, którego scenariuszem był Terence Rattigan.

Dzięki niezwykłemu obrotowi wydarzeń udało mi się tak mocno przyćmić Walijskiego Czarodzieja, że ​​przyznał, że jest to równoznaczne z kradzieżą na wielką skalę – co stanowi dowód mojego wpływu!

Po ponad pół wieku, nawet po osiemdziesiątce, nadal urzekała publiczność rolami nieustępliwej i przebiegłej Violet Crawley, hrabiny wdowy Grantham, w cieszącym się dużym uznaniem serialu Downton Abbey.

W ciągu 72 lat zagrała w 63 filmach, 78 przedstawieniach teatralnych i 88 programach telewizyjnych. W tym czasie zdobyła Oscary w kategoriach Najlepsza Aktorka (Pierwotna Panna Jean Brodie, 1969) i Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (California Suite, 1978). Ponadto zdobyła cztery nominacje do Oscara i osiem nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Zeszłego wieczoru król Karol wyraził uczucia podzielane przez wiele osób, oddając cześć cenionej postaci narodowej, wyrażając uznanie dla jej wyjątkowych umiejętności aktorskich, z głębi serca wspominając jej niezwykłe występy oraz ciepło i humor, jaki emanowała zarówno na scenie, jak i poza nią.

Po sześćdziesiątce Smith zachwyciła nową grupę fanów, wcielając się w postać profesor Minerwy McGonagall, wicedyrektorki Hogwartu, podczas serii filmów o Harrym Potterze w latach 2001–2011.

Jednak Downton podniosła jej światową sławę, szczególnie dzięki roli zrzędliwej arystokratki, która przyniosła jej trzy nagrody Primetime Emmy. Ten sukces w połączeniu ze zdolnościami aktorskimi pozwolił jej przed śmiercią zgromadzić majątek szacowany na 20 milionów funtów.

Kiedy osiągnęłam kamień milowy w postaci 88. roku życia, pojawiła się niesamowita szansa: zostać nową twarzą cenionego hiszpańskiego domu mody Loewe. Przy tej doniosłej okazji wystąpiłam na wybiegu, promieniując wyrafinowaniem w marszczonej białej sukience, elegancko połączonej z czarnym swetrem z golfem, a całość uzupełniłam efektowną bordową torebką. Nawet na tym zaawansowanym etapie życia zawsze jest miejsce na nowe przygody i ponadczasowy styl!

Margaret Natalie Smith urodziła się 28 grudnia 1934 roku w Ilford we wschodnim Londynie. Była trzecim dzieckiem Nata Smitha, technika laboratorium medycznego z Newcastle i jego żony Meg, która pochodziła z Glasgow i była sekretarką.

W wieku prawie pięciu lat Margaret dołączyła do rodziny – rodziców i starszych braci bliźniaków Alistaira i Iana – gdy przeprowadzili się do Oksfordu. Kiedy skończyła dwanaście lat, zapisała się do Oxford High School for Girls, która była wówczas powszechnie uznawana za jedną z najlepszych instytucji edukacyjnych w Wielkiej Brytanii.

Zamiast sugerować po ukończeniu szkoły kurs sekretarstwa, matka Margaret uparcie go opowiadała, choć Margaret była głęboko przekonana, że ​​kariera aktorska jest ścieżką, której pragnie.

Kiedyś stwierdziła: „Przysięgam na wszystko, co dobre, nie mogę wyśledzić źródła mojego nagłego impulsu”. W tym strasznym momencie nie odważyliśmy się wyjść na zewnątrz, żeby obejrzeć sztukę.

Zamiast uczęszczać do Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej w Londynie, czego nie pochwalała jej matka, zdecydowała się rzucić szkołę średnią i zapisać się do Oxford Playhouse School of Theatre.

W tętniącym życiem czerwcu 1952 roku znalazłem się w dojrzałym wieku siedemnastu lat, występując na scenie jako Viola w wykonaniu Wieczór Trzech Króli w wykonaniu Oxford University Dramatic Society. Nie wiedziałem, że mój występ zdobędzie serca i uznanie krytyków „Oxford Mail”, który nazwał mnie „wymarzoną Violą”. To był moment, który zapoczątkował moją podróż w świecie teatru i stylu życia.

W ciągu zaledwie pięciu lat gościła na scenach Broadwayu. Po sześciu miesiącach pracy, która zakończyła się w 1957 r., wróciła do Londynu, aby zagrać z Kennethem Williamsem w komedii muzycznej „Share My Lettuce” napisanej przez Bambera Gascoigne’a, który później zasłynął jako gospodarz University Challenge.

W wyniku przyjaznego obrotu wydarzeń nawiązało się między nimi niezwykłe koleżeństwo, charakteryzujące się wspólnym, niekonwencjonalnym humorem. Kiedy razem wybrały się do Fortnum & Mason, Maggie zapytała o cenę stanika. Sprzedawca odpowiedział, że siedem gwinei. – Siedem gwinei za stanik? wykrzyknęła Maggie. „Taniej jest chodzić bez stanika!” Później Williams udokumentował, że scena ta wywołała u wszystkich śmiech.

W 1963 roku Maggie była już znaczącą postacią w londyńskich teatrach na West Endzie, zarabiając 7,5% całkowitej sprzedaży biletów. W tym samym roku Laurence Olivier zaprosił ją do swojego nowo utworzonego zespołu w Teatrze Narodowym.

W trudnej sytuacji Olivier nie mógł zaproponować wysokiej pensji, przez co Maggie była zdziwiona i wahała się, czy przyjąć jego propozycję. Jednak dramatopisarka Beverley Cross, która żywiła uczucia do Maggie i później poślubiła ją jako swoją drugą żonę, była przerażona jej wyborem i przekonała ją, aby zamiast tego ponownie to rozważyła.

Jedną z zaproponowanych jej ról była Desdemona w Otello, w której Olivier wcielił się w tytułowego bohatera. Uznał ją jednak za nieodpowiednią do tej roli i skrytykował jej wymowę. W 2015 roku Maggie ujawniła w talk show prowadzonym przez Grahama Nortona, że ​​Olivier agresywnie ją uderzył podczas produkcji.

Co ciekawe, kiedy w 1965 roku powstawała filmowa adaptacja Otella, to właśnie Maggie otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, grając Desdemonę. Z drugiej strony występ Oliviera w roli Otella był postrzegany jako przesadny i graniczący z nadmiernym dramatyzmem.

Zdecydowane przekonanie Beverley Cross, że Maggie powinna zmienić zdanie w sprawie nie dołączenia do Teatru Narodowego, nieoczekiwanie doprowadziło ją do uścisku jednego z wybitnych aktorów tego teatru, Roberta Stephensa. W 1965 roku zagrał Benedicka u boku Maggie, która grała Beatrice, w przedstawieniu Wiele hałasu o nic w reżyserii Franco Zefferelliego.

W 1969 roku Maggie osiągnęła szczyt swojej kariery aktorskiej, grając główną rolę w powieści Muriel Spark, Premier panny Jean Brodie. Fabuła skupia się na wyjątkowej nauczycielce z Edynburga, której uczniowie stanowili elitę elity.

Robert Stephens zagrał w filmie jej kochanka i do tego czasu przyjął tę samą rolę w prawdziwym życiu. 

W ekscytującym gobelinie mojego życia znalazłem miłość nie raz, ale dwa razy – za każdym razem prowadząc do rozdzierającego serce pożegnania. Moja niezwykła podróż zaprowadziła mnie do pięknej kobiety o imieniu Stephens, która wniosła nieoczekiwany zwrot w mój świat. Zanim nasz związek został oficjalnie pobłogosławiony, powitaliśmy nasz pierwszy cud – syna przeznaczonego na scenę jako Chris Larkin, który przyszedł na świat dziesięć dni przed naszym ślubem w 1967 roku. To radosne wydarzenie spotkało się jednak z głęboką dezaprobatą rodziców Maggie, co było dla nas wyzwaniem, któremu wspólnie dzielnie stawiliśmy czoła.

Jako ekspert stylu życia, zastanawiając się nad moimi przeszłymi obserwacjami, kiedyś uznałem Stephena za obiecujący talent na scenie krajowej, często porównywany przez wielu krytyków do legendarnego Laurence’a Oliviera. Jednak pod tym potencjałem kryła się złożona jednostka zmagająca się z rzeczywistością, w której w małżeństwie z Maggie współpracował z niezwykłą kobietą, której osiągnięcia i sława przyćmiły jego własne.

Jego pewność siebie malała coraz bardziej, w miarę jak Maggie w dalszym ciągu zdobywała uznanie – najpierw Oscara dla najlepszej aktorki w filmie Premiera panny Jean Brodie, a następnie kolejną za rolę w California Suite, gdzie grała u boku Michaela Caine’a. Te zwycięstwa odbiły się na jego poczuciu własnej wartości.

Z biegiem czasu uzależnienie Stephena od alkoholu znacznie wzrosło, co doprowadziło do trwałego problemu z piciem. Podczas szczególnie wstrząsającego wieczoru w restauracji w Brighton osobiście zaobserwowałam efekty, gdy Marlene Dietrich usiadła obok nas przy naszym stole.

Głośne, pijackie wybuchy Stephens przykuły zafascynowanych słuchaczy przy sąsiednich stolikach, ale Dietrich zapadł w ciszę przypominającą sfinksa i następnego ranka z jej hotelu zadzwonił do mnie i powiedział: „To nie moja wina, kochanie, jeśli on za dużo wypił”.

W 1969 roku Maggie i Stephen powitali na świecie drugie dziecko, Toby’ego, który później, podobnie jak jego rodzice, zyskał sławę jako aktor. Co ciekawe, kiedy oboje wystąpili razem we wznowieniu Private Lives na londyńskim West Endzie, podobieństwa między ich rozpalonymi postaciami na scenie a ich relacjami w prawdziwym życiu stały się uderzająco widoczne.

Sir John Gielgud, reżyser sztuki, zauważył, że Maggie była „niezwykle wzruszona, oniemiała i przygnębiona – małżeństwo wyraźnie przeżywało kłopoty.

Zarówno w londyńskim przedstawieniu, jak i na Broadwayu Stephena zastąpił John Standing.

Maggie rozstała się z Robertem Stepsem 6 kwietnia 1975 roku, a dokładnie trzy i pół miesiąca później poślubiła Beverley Cross, która przez cały ten czas cierpliwie czekała. Cieszyli się razem szczęściem małżeńskim aż do śmierci Crossa w wieku 66 lat.

W 2001 roku, trzy lata po znaczącym niepowodzeniu, rozpoczęła swoją pierwszą rolę Minerwy McGonagall w siedmiu filmach, zaczynając od „Harry’ego Pottera i kamienia filozoficznego”.

Zawsze z wdzięcznością traktowała serię o Harrym Potterze jako „moją emeryturę” i podobało jej się to, że dzięki niej stała się znajoma małym dzieciom.

W filmie Gosford Park (2001) po raz pierwszy spotkała się z Julianem Fellowesem, który później stworzył Downton Abbey. Postać Constance, hrabina Trentham, była prekursorką Violet Crawley, hrabiny wdowy Grantham, której ikoniczna osobowość została rozwinięta w jego późniejszych pracach.

W filmach Najlepszy egzotyczny hotel Marigold (2012) i Drugi najlepszy egzotyczny hotel Marigold (2015) Muriel Donnelly, wcześniej gospodyni domowa, pokazała, że ​​radzi sobie z codziennym życiem równie z wdziękiem, jak radziła sobie z arystokratycznym życiem.

W 1999 roku z sukcesem wystąpiła na West Endzie w roli Miss Mary Shepherd, byłej pianistki koncertowej, która później została damą z torbami, mieszkającą w zniszczonej żółtej furgonetce, zaparkowanej na ciasnym podjeździe domu dramaturga Alana Bennetta w Camden, gdzie „The Akcja Lady In The Van” miała miejsce.

W adaptacji filmowej z 2015 roku Maggie wyróżniała się aktorstwem, dzięki czemu zdobyła Złoty Glob i nominację do nagrody Filmowej Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Mając 87 lat, po zdobyciu światowego rozgłosu dzięki 52 odcinkom „Downton Abbey” w telewizji, pożegnała się ostatecznie występując w drugiej części dwóch filmów będących spin-offami serii Downton Abbey: A New Era, która miała premierę w 2022.

Po odziedziczeniu francuskiego zamku od ukochanego zalotnika ostatecznie umiera, kończąc pewną erę, gdy flaga opactwa Downton zostaje opuszczona, sygnalizując jej odejście.

Jej wyjątkowa kontrola nad Downton Abbey sprawiła, że ​​trudno było sobie wyobrazić kolejne odcinki. Zrozpaczony był Domonic West, który zagrał z nią w jednej z głównych ról, gdy usłyszał, że zamierza odejść.

Powiedziała: „To wszystko. Nie mam zamiaru robić nic więcej.

„Ja też nie robię teatru i to będzie moja ostatnia praca”.

Niedługo po rozmowie dowiedziała się, że wystąpi w filmowej adaptacji swojego jednoosobowego przedstawienia scenicznego pt. „Niemieckie życie.

Rok 2023 przyniósł także kolejny film zatytułowany „Klub Cudów”. Opowiada historię trzech kobiet z Dublina, które po raz pierwszy wyruszają w przygodę, opuszczając swoje domy, aby realizować wspólne marzenie: podróż do Lourdes.

Sprawozdania finansowe Dame Margaret Cross Productions za 2021 rok wykazały, że jej zarobki przekroczyły 2,3 miliona funtów, a sama firma wygenerowała zysk w wysokości około 1,6 miliona funtów.

W głębi serca zawsze byłam dumną babcią i nie mogę powstrzymać się od podzielenia się tą historią o sobie. Nie jest tajemnicą, że znaczną część moich ciężko zarobionych dochodów przeznaczyłem na zapewnienie wysokiej jakości edukacji moim ukochanym wnukom – w sumie sześcioro, w tym trzy urocze wnuczki i dwóch oddanych wnuków.

Od samego początku zdecydowana ambicja Maggie Smith, by zająć się aktorstwem, była nieustępliwa, nawet w obliczu lodowatego odrzucenia ze strony matki i przekonania, że ​​jej twarz nie pozwoli na karierę aktorską. Jednak jej niezłomność ostatecznie okazała się uzasadniona, ponieważ osiągnęła wielki sukces w wybranej przez siebie dziedzinie.

2024-09-28 01:05