Inwestor-miliarder Mark Cuban ostro krytykuje program antykryptograficzny przewodniczącego SEC

Jako doświadczony analityk finansowy uważnie śledzący branżę kryptowalut, uważam, że krytyka Marka Cubana pod adresem przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera jest uzasadniona. Niedawne działania regulacyjne SEC wobec legalnych firm kryptograficznych i jej niespójne podejście do klasyfikacji aktywów stworzyły niepewność i stłumiły innowacje w tej przestrzeni.


Jako analityk zauważyłem, że coraz większa liczba szefów branży wyraża swój sprzeciw wobec Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) i jej przewodniczącego Gary’ego Genslera w Stanach Zjednoczonych. Najnowszym członkiem tego chóru jest inwestor-miliarder Mark Cuban. Korzystając ze swojego oficjalnego konta X, Kubańczyk publicznie skrytykował przewodniczącego SEC za pewne niedociągnięcia na czele komisji.

Jako inwestor kryptowalutowy zauważyłem, że podejście Gary’ego Genslera do regulacji branży nie jest zgodne z pierwotną misją SEC, jaką jest ochrona inwestorów przed oszustwami. Tak naprawdę, według Marka Cubana, Gensler nie uchronił ani jednego inwestora przed oszukańczymi praktykami. Zamiast tego stworzył środowisko, które jest prawie nie do pokonania, aby legalne firmy kryptograficzne mogły prosperować. Takie stanowisko regulacyjne mogło nieumyślnie uderzyć w serce niezliczonych przedsiębiorstw i zniweczyć marzenia wielu przedsiębiorców.

Wielu inwestorów kryptowalutowych i graczy z branży pozostaje zaniepokojonych podejściem regulacyjnym SEC, w szczególności stosowaniem przez nią działań egzekucyjnych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy SEC wszczęła pozwy przeciwko Coinbase, Binance i Kraken, twierdząc, że niektóre aktywa oferowane na ich platformach mogą być papierami wartościowymi.

Co istotne, organ regulacyjny stwierdził, że Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Solana (SOL) i Polygon (MATIC) należą do kategorii kontraktów inwestycyjnych.

Jako inwestor kryptowalutowy zauważyłem, że proponowana klasyfikacja Ethereum i innych kryptowalut wywołała intensywne debaty w branży, szczególnie dotyczące Ethereum i jego potencjalnego ETF. Ponieważ proces zatwierdzania spotowego funduszu ETF Ethereum wydaje się być już na horyzoncie, istnieje duża niepewność co do ostatecznego wyniku tego produktu. Obecnie większość znawców branży wydaje się zgadzać, że szanse na zatwierdzenie są niewielkie, ale wciąż czekamy na jaśniejsze wytyczne organów regulacyjnych rynku co do ich ostatecznego stanowiska w tej sprawie.

Mark Cuban, wykorzystując niejasność w krajobrazie regulacyjnym sektora kryptowalut, wezwał Kongres do przekazania nadzoru Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC) w celu uzyskania jaśniejszych i skuteczniejszych regulacji.

W ciągu ostatnich kilku lat między Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) a Komisją ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarami (CFTC) toczyła się cicha walka o władzę w sprawie tego, które aktywa zaliczają się do kategorii zabezpieczania rynków. Czasami ich perspektywy się kolidowały, co prowadziło do niespójnych definicji.

Jako inwestor kryptowalutowy nie mogę nie zauważyć rosnącego zapotrzebowania na działania regulacyjne na rynku kryptowalut. Wprowadzenie spotowych ETF-ów Bitcoin tylko dolało oliwy do ognia.

2024-05-11 16:22