Historia Bitcoina po halvingu – wszystkie szczyty, które cena BTC może osiągnąć, ale których nie może

    Raport Galaxy Digital podkreślił trzy różne poglądy na temat wpływu halvingu Bitcoina.
    Arthur Hayes powiązał instytucjonalny popyt na BTC z kwestiami rynku obligacji skarbowych.

Za niecałe dwa dni nastąpi czwarty halving Bitcoina (BTC), wywołując wiele oczekiwań i kontrowersji na rynku. Niektórzy inwestorzy uważają, że to wydarzenie doprowadzi do gwałtownego wzrostu ceny Bitcoina, co czyni tę prognozę byczą.

Inna przeciwna część uważa, że ​​halving ma charakter niedźwiedzi, podczas gdy inni uważają go za nieistotny.

Jednak większość analityków zgadza się co do jednego – każdy halving jest wyjątkowy i inny.

Patrząc wstecz na dwie ostatnie hossy, Coinbase Institutional w swoim ostatnim oświadczeniu podkreślił ich odrębność.

Trendy wzrostowe na rynku kryptowalut są zróżnicowane. Poprzednie trendy wzrostowe trwały około 3,5 roku każdy. Doświadczamy czegoś takiego już od około 1,5 roku. Ceny wzrosły w ciągu ostatnich dwóch trendów wzrostowych około 113-krotnie i 19-krotnie. Jak dotąd ceny wzrosły czterokrotnie, zgodnie z obecnym trendem.

Wpływ halvingu BTC: bycze, niedźwiedzie i neutralne poglądy

W niedawnym raporcie Galaxy Digital przeanalizowało trzy perspektywy tego, jak nadchodzący halving Bitcoina (BTC) może wpłynąć na rynek kryptowalut.

Historia Bitcoina po halvingu – wszystkie szczyty, które cena BTC może osiągnąć, ale których nie może

W optymistycznym scenariuszu w raporcie wskazano, że zmniejszenie nagród blokowych o połowę (w procesie zwanym halvingiem) skutkuje mniejszą ilością Bitcoinów wprowadzanych do obiegu każdego dnia. Spadek podaży może prowadzić do wzrostu popytu i ostatecznie spowodować wzrost cen.

Dodatkowo presja sprzedaży górników zmniejsza się, gdy ich nagrody za bloki zostaną obniżone o połowę.

Po halvingach Bitcoina w listopadzie 2012 r., lipcu 2016 r. i maju 2020 r., kiedy nagrody za wydobycie zostały obniżone o połowę, presja sprzedażowa ze strony społeczności górniczej spadła. To zmniejszenie presji sprzedaży spowodowało wzrost wartości Bitcoina. Podobne wzrosty cen mogą nastąpić po kolejnym halvingu.

Zamiast postrzegać nadchodzący halving bitcoina jako wzrostowy, niektórzy uważają, że będzie to sytuacja typu „sprzedaż przed wydarzeniem”. Oznacza to odejście od poprzednich cykli, w których cena bitcoina była niższa aż do halvingu.

Zatem grupa niedźwiedzi uważa, że ​​halving został już uwzględniony w cenie. W raporcie zauważono, że:

Przed dwoma ostatnimi spadkami cen Bitcoin spadł o ponad 42% w stosunku do swoich poprzednich rekordowych poziomów. Innymi słowy, na tym etapie znaczące wzrosty z lat 2017 i 2020 nie rozpoczęły się jeszcze w historii cen Bitcoina.

Co więcej, niedźwiedzie argumentują, że wydarzenie po halvingu może negatywnie wpłynąć na większość górników i potencjalnie osłabić bezpieczeństwo sieci.

Niektórzy analitycy społeczności kryptowalut przyjmują bardziej wyluzowane podejście do wydarzenia związanego z halvingiem Bitcoina, postrzegając je jako mające niewielki (neutralny) wpływ na cenę cyfrowej waluty. Zgodnie z tą perspektywą na cenę BTC wpływa przede wszystkim popyt rynkowy i szersze warunki gospodarcze.

W raporcie przedstawiono neutralną opinię:

Podczas hossy po halvingu Bitcoina na wzrost cen wpływają raczej zmiany popytu niż podaży. Czynniki takie jak globalna płynność finansowa, stopy procentowe banku centralnego i szersze trendy gospodarcze mogą odgrywać znaczącą rolę w tej korelacji.

Arthur Hayes, założyciel BitMEX i CIO w funduszu kryptograficznym Maelstrom, ma w tej sprawie wyrafinowane spojrzenie.

W niedawnym wywiadzie Hayes podzielił się tym, dlaczego instytucje inwestują w Bitcoin. Wyjaśnił,

Inwestorzy instytucjonalni są zainteresowani Bitcoinem z powodów innych niż fakt, że jest to istniejąca kryptowaluta. Pokusa leży w zmieniającym się krajobrazie finansowym, a w szczególności w potencjalnym upadku rynków obligacji skarbowych. Tendencja ta zakorzeniła się, gdy Fed zainicjował podwyżki stóp procentowych w marcu 2022 r. W związku z tym inwestorzy decydują się na alokację zasobów na Bitcoin w ramach większego strategicznego posunięcia.

Mówiąc prościej, istnieje wiele powodów, które mogły mieć wpływ na wzrost lub spadek ceny Bitcoina w momencie wystąpienia halvingu.

Zamiast koncentrować się wyłącznie na ruchach cen spowodowanych halvingiem kryptowaluty, korzystniejsze może być uwzględnienie również innych czynników rynkowych w celu optymalnego pozycjonowania transakcji lub inwestycji.

2024-04-18 15:35