Górnicy Bitcoinów staną w obliczu ciosu o wartości 10 miliardów dolarów spowodowanego halvingiem

Na podstawie najnowszego raportu Bloomberga przewiduje się, że górnicy Bitcoina poniosą straty w wysokości ponad 10 miliardów dolarów w wyniku nadchodzącego halvingu, który ma nastąpić w ciągu najbliższych czterech i pół dnia.

Wydobywanie nowych bloków w Bitcoinie przyniesie teraz nagrodę w wysokości jedynie 3,125 BTC zamiast dotychczasowych 6,25 BTC.

Spółki wydobywcze o ponadprzeciętnych wydatkach są przygotowane na znaczną porażkę w związku ze zbliżającą się obniżką.

W przeszłości górnicy odrabiali straty po obniżkach nagród za bloki ze względu na wzrosty cen lub hossę, które miały miejsce po każdym halvingu. Na przykład według Chainalytic górnicy gromadzili gotówkę przed pierwszymi dwoma halvingami w 2012 i 2016 r. Tendencja ta nie utrzymywała się jednak przed trzecim halvingiem w 2020 r. Biorąc pod uwagę historię Bitcoina związaną z poprzednimi cyklami wydobywczymi, górnicy zdecydowali się na dłużej czekać ze sprzedażą swoich rezerw, oczekując wyższych cen.

W ostatniej rundzie salda puli wydobywczych spadły łącznie o ponad 20%. Spadek ten jest jednak mniej dramatyczny w porównaniu z pierwszymi dwoma halvingami Bitcoina. Co ciekawe, cena Bitcoina osiągnęła nowy rekord tuż przed halvingiem, co dało górnikom pewność sprzedaży części swoich zasobów w ramach przygotowań na potencjalnie trudne skutki halvingu.

Podwójne uderzenie

Oprócz halvingu Bitcoina górnicy muszą stawić czoła rosnącej konkurencji ze strony firm zajmujących się sztuczną inteligencją w branży wydobywczej.

Dyrektor generalny Core Scientific, Adam Sullivan, zwrócił uwagę, że dostawy energii elektrycznej w USA zostały znacznie ograniczone.

Duże firmy technologiczne, takie jak Amazon, są gotowe zainwestować ogromne sumy pieniędzy w budowę centrów danych. W rezultacie znalezienie i zabezpieczenie niedrogich kontraktów energetycznych może stać się dla górników większym wyzwaniem.

2024-04-15 09:23