Giełda kryptowalut Abra osiąga rozliczenie w wysokości 82,1 miliona dolarów z 25 stanami USA

  •  Abra dogaduje się z organami regulacyjnymi stanu USA w sprawie działania bez licencji.
  • Program Earn firmy Gemini rozlicza się i gwarantuje użytkownikom 1,1 miliarda dolarów w obliczu wyzwań regulacyjnych.

Jako badacz z doświadczeniem w branży fintech i aktywach cyfrowych uważnie śledziłem najnowsze wydarzenia dotyczące ugody Abra z organami regulacyjnymi stanu USA oraz podobne doświadczenia Gemini. Wydarzenia te podkreślają złożoność i wyzwania związane z poruszaniem się w ramach regulacyjnych w szybko rozwijającej się przestrzeni zasobów cyfrowych.


W ostatnim czasie Abra doszła do porozumienia z organami regulacyjnymi z 25 amerykańskich stanów w sprawie twierdzeń, że firma funkcjonowała bez niezbędnych licencji.

Warto zauważyć, że akcja ta była wymierzona nie tylko w firmę Abra, ale także w jej spółki zależne i dyrektora generalnego, Williama Barhydta. 

Warunki rozliczenia

Opracowując tę ​​kwestię, w komunikacie prasowym Konferencji Organów Nadzoru Banków Państwowych (CSBS) zauważono:

Po przywróceniu wirtualnych aktywów, które nadal są należne zgodnie z ugodą, poszkodowanym konsumentom zostanie zwrócona całkowita kwota 82,1 miliona dolarów.

Jako badacz badający ten temat odkryłem, że nastąpił znaczny wzrost nielegalnej działalności w różnych okręgach prawnych USA. Jednocześnie wdrożono różne inicjatywy w zakresie ochrony konsumentów, aby rozwiać te obawy.

Wyrażając wdzięczność za zaangażowanie amerykańskich organów regulacyjnych, przewodniczący CSBS i dyrektor ds. instytucji finansowych stanu Waszyngton, Charlie Clark, złożył to oświadczenie w komunikacie prasowym.

Organy nadzoru finansowego traktują priorytetowo ochronę konsumentów i zapobieganie nielegalnej działalności. Firmy lekceważące przepisy państwowe powinny spodziewać się konsekwencji swoich działań.

Szczegóły śledztwa

Jako inwestor kryptowalutowy natknąłem się na raporty z dochodzenia prowadzonego przez różne stanowe organy nadzoru finansowego z różnych części kraju, takich jak Arkansas, Connecticut, Georgia, Ohio, Oregon, Teksas, Vermont i Waszyngton.

Badając działalność Abry w trakcie dochodzenia, organy regulacyjne odkryły, że świadczyła ona usługi kryptowalutowe za pośrednictwem swojej aplikacji mobilnej bez uzyskania wymaganych zezwoleń.

Abra podjęła decyzję o wstrzymaniu depozytów aktywów wirtualnych od swoich amerykańskich klientów z dniem 15 czerwca 2023 r. Ponadto firma zaprzestała w tym czasie świadczenia usług zakupu, sprzedaży i handlu kryptowalutami dla klientów z USA.

Ponadto Abra była zobowiązana do zwrotu wszelkich pozostałych aktywów cyfrowych należących do klientów amerykańskich zamieszkałych w zaangażowanych stanach.

Odnosząc się do całego tego scenariusza, rzecznik Abra powiedział w oświadczeniu:

„Abra jest podekscytowana możliwością dalszych działań w związku z umową Termsheet osiągniętą z zespołem organów regulacyjnych ze Stowarzyszenia Organów Regulacyjnych ds. Przekaźników Pieniędzy, dotyczącą aplikacji Abra, którą firma Abra udostępniła wcześniej w USA.”

Bliźnięta wpadły w tę samą lukę

Nie trzeba dodawać, że nie jest to pierwszy taki przypadek.

Niedawno Departament Usług Finansowych stanu Nowy Jork (DFS) ujawnił, że Gemini wraz z Genesis i innymi pożyczkodawcami funkcjonowało bez nadzoru regulacyjnego ze strony DFS.

Po osiągnięciu ugody z DFS firma Genesis zapewniła użytkowników programu Earn, że otrzymają pełny zwrot kosztów w wysokości odpowiadającej wartości ich oryginalnych aktywów cyfrowych, wynoszącej łącznie około 1,1 miliarda dolarów.

Biorąc pod uwagę rosnące wykorzystanie zasobów cyfrowych w gospodarce amerykańskiej, przykłady takie jak ten podkreślają znaczenie przestrzegania wytycznych regulacyjnych. Pomaga to zachować zaufanie i stabilność w systemie finansowym.

2024-06-27 20:07