Gena Rowlands składa hołd: Jamie Lee Curtisowi, Danny’emu DeVito i innym uhonorowanym Aktorka The Notebook po jej śmierci w wieku 94 lat

Zastanawiając się nad niezwykłym życiem Geny Rowlands, jestem pod wielkim wrażeniem jej niezatartego wpływu zarówno na duży, jak i mały ekran. Jej kariera trwała siedem dekad i była po prostu niezwykła, a współpraca zaowocowała niektórymi z jej najbardziej pamiętnych występów. Magia, którą dzieliła ze swoim zmarłym mężem Johnem Cassavetesem – spółką, w ramach której wyprodukowano dziesięć filmów – jest naprawdę inspirująca.


Aktorzy z Hollywood wyrazili swój szacunek i kondolencje w Internecie po udostępnionej na początku tygodnia wiadomości o śmierci Geny Rowlands w wieku 94 lat.

Mówiąc prościej, ogłoszono, że dwukrotna laureatka Złotego Globu niestety zmarła w swojej rezydencji w Indian Wells w Kalifornii. Na chwilę obecną przyczyna jej śmierci pozostaje nieznana.

Można by inaczej sformułować to zdanie: Jamie Lee Curtis, aktor znany z „Pamiętnika”, zamieścił na Instagramie zdjęcie wraz ze wzruszającym hołdem złożonym aktorce.

„Odeszła znana aktorka Gena Rowlands” – powiedziała zdobywczyni Oscara w wieku 65 lat. „Była naprawdę niezwykła i dla mnie mentorką. Tak naprawdę film „Donna” był dla niej hołdem. Zachęcam was wszystkich obejrzeć „Kobieta pod wpływem”. Spoczywaj w pokoju wiedząc, że byłeś głęboko podziwiany i szanowany.”

Między innymi Danny DeVito, Amy Sedaris i Carrie Coon, idąc za przykładem Curtisa, złożyli serdeczny hołd wpływowej kobiecie w filmie „Kobiety pod wpływem”.

Mówiąc prościej, „It’s Always Sunny in Philadelphia” opublikowało wiadomość o treści „Gena, love”, której towarzyszył symbol serca i emotikon wyrażający smutek lub frustrację.

Aktorka Sedaris, która gra rolę w The Mandalorian, udostępniła zdjęcia aktora Rowlandsa z różnych filmów, w tym klatki z filmu Kobieta pod wpływem.

„Sedaris wyraził się: «Niech Gena Rowlands spoczywa w pokoju». Nie ma nikogo takiego jak ona. Absolutnie nikogo. Jest mi naprawdę smutno.

Aktor Michael Rapaport napisał: „Aktorka absolutnie zmieniająca reguły gry. Była cudowna i szorstka.

Ponadto krytyk filmowy Richard Roeper uhonorował gwiazdę, określając Rowlandsa mianem „palącego talentu”.

Jako oddany wielbiciel dzielę się osobistymi aktualizacjami na temat mojego ukochanego wzoru do naśladowania, aktorki Faye Dunaway. Jej syn, potomek Rowlanda Cassavetesa, Nick Cassavetes, który w 2004 roku wyreżyserował dla niej podnoszący na duchu film Pamiętnik, u boku Rachel McAdams i Ryana Goslinga, ujawnił trudną wiadomość. Podobnie jak jej bohaterka z „Pamiętnika”, u mojej idolki Faye zdiagnozowano chorobę Alzheimera.

W wywiadzie dla Entertainment Weekly w czerwcu 2024 roku ujawniono, że Gena od pięciu lat walczy z chorobą, a obecnie cierpi na zaawansowane stadia demencji.

Mówiąc prościej, Nick wspomniał, że jego matka przyjęła rolę „starszej Allie” i wiele dyskusji poświęcili trafnemu zobrazowaniu choroby Alzheimera. Od pięciu lat jego matka cierpi na chorobę Alzheimera.

„Jest w całkowitej demencji. To szaleństwo. Przeżyliśmy to, ona to zagrała, a teraz wszystko zależy od nas.

Pomimo wieloletniej kariery w Hollywood, trwającej dziesięciolecia, to właśnie kreacja Starej Allie w Notatniku przez Genę przekształciła film w trwały klasyk romantycznego.

Mówiąc prościej, „Pamiętnik” to filmowa adaptacja powieści Nicholasa Sparksa z 1996 roku, która opowiada szczerą opowieść o dwóch osobach – Noahu pochodzącym z klasy robotniczej i Allie pochodzącej z zamożnej rodziny. Pomimo odmiennych statusów społecznych, rozwijają w sobie głęboką miłość, sprzeciwiając się przy tym normom społecznym.

W filmie sceny niezwykłej pary z młodości przeplatają się z chwilami współczesnymi, w których starszy mężczyzna, który w przebraniu występuje pod pseudonimem „Duke”, opowiada swoją historię innemu seniorowi w domu opieki – swojej żonie Allie (Gena Rowlands), zmaga się z demencją.

Próbując utrzymać ich romantyczny związek i przypomnieć Allie o ich wspólnej historii pomimo problemów z pamięcią, Noah czyta pamiętnik, który napisała we wczesnych stadiach choroby. Ten pamiętnik stanowi kronikę historii ich miłości, pomagając mu odświeżyć wspomnienia o nim.

W rozmowie z magazynem O w 2004 roku Rowlands powiedziała, że ​​walka jej matki z chorobą wpłynęła na jej decyzję o zagraniu Allie.

1. „Przeżyłam podobne sytuacje z moją mamą i bez wskazówek Nicka nie zdecydowałabym się na wzięcie w tym udziału – to było po prostu zbyt trudne. Film był wymagający, ale piękny”.

W czerwcu Nick, który reżyserował swoją mamę w „The Notebook”, wspominał wzruszający moment, którym podzielił się z Entertainment Weekly.

Po zaprezentowaniu gotowego filmu szefom studiów zażądali powtórzenia niektórych scen. Mówiąc dokładniej, uważali, że Rowlands powinna ukazać bardziej intensywne emocje, gdy jej bohaterka przywołuje utracone wspomnienia i ponownie spotyka swojego kochanka Noaha (w tej roli James Garner).

Nick opowiedział o niewygodnym incydencie, kiedy musiał powiedzieć mamie o powtórkach, a jej reakcja nie była przyjemna; „Więc to moja gra aktorska wymaga przeróbek, prawda?” – zapytała.

Według syna Rowlanda wracają na powtórki i teraz sytuacja przypomina sfrustrowaną matkę. Zapytał: „Dasz sobie z tym radę, mamo?”, Na co ona odpowiedziała asertywnie: „Dam sobie radę ze wszystkim”.

„Przysięgam ci, na życie mojego ojca, to prawda: łzy popłynęły jej z oczu, kiedy zobaczyła [Garnera], i wybuchnęła płaczem. A ja pomyślałem: OK, cóż, mamy to… To jedyny raz, kiedy miałem kłopoty na planie.

Nick jest nie tylko zachwycony wieloletnim statusem filmu jako ukochanego, kultowego klasyka romansów na przestrzeni ostatnich dwóch dekad; miło wspomina też czas spędzony na planie u boku matki.

Wyraża zdziwienie, ile czasu minęło, ale wydaje mu się to logiczne. „Naprawdę liczy się jego istnienie” – zauważa. Co więcej, cieszy się, że działa dobrze i jest z tego bardzo dumny.

Urodzona w Wisconsin Gena urzekała publiczność zarówno na dużym ekranie, jak i na scenie przez niezwykłe 70 lat, zanim w 2014 roku w wieku 84 lat zdecydowała się zakończyć swoją znakomitą karierę.

Wiele jej znakomitych ról aktorskich zagrała we współpracy ze swoim małżonkiem, aktorem i reżyserem, Johnem Cassavetesem, który zmarł w 1989 roku i jest ojcem ich dzieci, Nicka, Alexandry i Zoe, obecnie dorosłych w wieku 54 lat.

Łącznie powstało ich wspólnie 10 filmów, m.in.: „Kobieta pod wpływem” (1974) i „Gloria” (1980). Role te przyniosły jej w obu przypadkach nominacje do Oscara dla najlepszej aktorki.

Choć przegrała Oscary, „Kobieta pod wpływem” przyniosła jej aktorski Złoty Glob. 

Ponadto pojawiła się w filmie Woody’ego Allena z 1988 roku zatytułowanym „Another Woman”, wcielając się w rolę Marion Post, profesor filozofii, która intryguje pacjentkę cierpiącą na choroby psychiczne o imieniu Hope.

Jako oddany wielbiciel, pozwólcie, że podzielę się kilkoma spostrzeżeniami na temat triumfów niezwykłej Geny na małym ekranie. Mając na swoim koncie cztery nagrody Emmy, zaszczyciła nasze telewizory urzekającymi rolami w kilku docenionych przez krytyków miniserialach i filmach. Wśród nich jest Historia Betty Ford (1987), rola, która pozostawiła niezatarty ślad w widzach takich jak ja.

Za rolę byłej pierwszej damy zdobyła zarówno nagrodę Emmy, jak i Złoty Glob.

W 2009 roku Gena otrzymała nominację do nagrody Primetime Emmy, co stanowiło ostateczne uznanie jej kariery. Nagrodę tę nagrodzono za jej znakomity występ gościnny w popularnym serialu telewizyjnym Monk emitowanym w USA.

W 2015 roku Gena otrzymała Honorową Nagrodę Akademii, którą wręczył jej syn Nick, po ogłoszeniu przez nią odejścia z aktorstwa.

23 lata po śmierci mojego ukochanego męża, Johna Cassavetesa w 1989 r., związałam się z szanowanym emerytem Robertem Forrestem.

Pobrali się w 2012 roku, ale ich romantyczny związek trwał od początku XXI wieku.

Robert często uczestniczy wraz z nią w premierach i wydarzeniach związanych z projektami Geny, takimi jak Histeryczna ślepota (2002), Notatnik (2004) i Kod Da Vinci (2006).

2024-08-15 20:20