Gena Rowlands, aktorka „Pamiętnika”, umiera w wieku 94 lat

Jako oddany wielbiciel Geny Rowlands jestem głęboko poruszony jej śmiercią. Jej niezwykły talent i poświęcenie swojemu rzemiosłu, zwłaszcza przejmujący portret pacjentów z chorobą Alzheimera w filmach takich jak Notatnik oraz własne doświadczenia życiowe z tą chorobą poprzez matkę, pozostawiły niezatarty ślad w moim sercu.


Aktorka Gena Rowlands, znana z roli w odnoszącym sukcesy dramacie romantycznym „Pamiętnik” i współpracy z małżonkiem reżysera Johnem Cassavetesem, zmarła 14 sierpnia w wieku 94 lat.

Jak podaje Deadline, Rowlands zmarła w swoim domu w Indian Wells w Kalifornii, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Nie podano przyczyny śmierci, ale Rowlands zmagał się z chorobą Alzheimera. TMZ jako pierwsza przekazała tę wiadomość.

Us Weekly skontaktował się z przedstawicielami Rowlands.

Jako ekspertka ds. stylu życia ujęłabym to w następujący sposób: W 2004 roku ja, Gena Rowlands, pojawiłam się na ekranie przejmującą rolą Allie, kobiety zmagającej się z chorobą Alzheimera, w filmie „Pamiętnik”. Ten poruszający film został po mistrzowsku wyreżyserowany przez mojego syna Nicka Cassavetesa. Co ciekawe, w tym roku wyszło na jaw, że moja rola Allie nie była tylko grą – ja także w prawdziwym życiu zmagałam się z chorobą Alzheimera.

Śmierć gwiazd 2024

W Entertainment Weekly powiedział, że jego matka wcieliła się w starszą postać o imieniu Allie, a oni poświęcili dużo czasu na dyskusję o chorobie Alzheimera, aby zapewnić autentyczność. W ciągu ostatnich pięciu lat u niej samej zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Obecnie jest w zaawansowanym stadium demencji. To prawie surrealistyczne, powiedział, ponieważ oni to przeżyli, ona to przedstawiła, a teraz muszą sobie radzić z konsekwencjami.

W rozmowie z magazynem „O” w 2004 roku Gwyneth Paltrow podzieliła się spostrzeżeniami na temat tego, jak walka jej własnej matki z chorobą Alzheimera wpłynęła na jej kreację bohaterki „Pamiętnika”.

W rozmowie z mediami podzieliła się tym, że wcielenie się w postać cierpiącą na chorobę Alzheimera w „Pamiętniku” na podstawie powieści Nicholasa Sparksa było szczególnym wyzwaniem, ponieważ doświadczyła tej choroby już wcześniej z własną matką. Przyznała, że ​​gdyby Nick nie reżyserował filmu, mogłaby nie przyjąć tej roli ze względu na jej intensywność emocjonalną. Opisała to jako trudne, ale satysfakcjonujące doświadczenie filmowe.

W 2015 roku Rowlands zawiesiła buty aktorskie; jej gablotę z trofeami zdobią cztery nagrody Emmy, dwa Złote Globy i liczne nominacje do Oscara. Współpracowała ze swoim byłym mężem Cassavetesem przy dziesięciu filmach, w tym „Kobieta pod wpływem” z 1974 r., za którą otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki, oraz „Gloria” w 1980 r., która zapewniła jej drugą nominację do Oscara dla najlepszej aktorki.

Poza tym pokazała swój talent zarówno na dużym, jak i małym ekranie. Jej pierwszy występ na scenie miał miejsce w sztuce „The Seven Year Itch”, natomiast w telewizji wystąpiła w serialu „Top Secret” oraz jako stała członkini obsady w wiele znanych programów telewizyjnych.

2024-08-15 11:54