Fundusz ETF Bitcoin firmy BlackRock osiąga 0 wpływów, ale nie powinno Cię to zniechęcać, ponieważ…

    IBIT firmy BlacRock rejestruje zerowe wpływy netto przez dwa dni z rzędu w miarę kumulowania się całkowitych wypływów.
    Bitwise twierdzi, że cena BTC może osiągnąć 250 tys. dolarów przed cyklem halvingu w 2028 r.

Jako badacz z doświadczeniem na rynkach finansowych i doświadczeniem w ścisłym śledzeniu Bitcoina, uważam, że ostatnie zmiany w napływie funduszy ETF (IBIT) BlackRock na Bitcoin ETF (IBIT) dotyczą szerszej tendencji, ale niekoniecznie wskazują na nią. Rzeczywiście warto odnotować dwa kolejne dni zerowego napływu netto i znaczne odpływy na początku kwietnia, ale należy pamiętać, że to tylko migawka szerszej dynamiki rynku.


Jako analityk zauważyłem intrygujący rozwój sytuacji w zakresie spotowego funduszu ETF (IBIT) firmy BlackRock. Po utrzymujących się od połowy stycznia codziennych napływach środków, w ciągu ostatnich dwóch dni do funduszu nie dołączyły żadne nowe środki.

Zaobserwowałem, że w dniach 24 i 25 kwietnia bieżące sumy wykazały ujemne skumulowane przepływy dla danych SoSo Value. Odpływ netto w tym okresie osiągnął znaczną kwotę 338,2 mln dolarów.

Fundusz ETF Bitcoin firmy BlackRock osiąga 0 wpływów, ale nie powinno Cię to zniechęcać, ponieważ…

Wpływy na Bitcoin ETF

Obserwatorzy rynku byli zaskoczeni tym rozwojem sytuacji, a niektórzy obecnie skupiają swoją uwagę na oczekiwanym w przyszłym tygodniu debiucie funduszu ETF z Hongkongu i potencjalnym zaangażowaniu instytucji takich jak Morgan Stanley.

Jednak pseudonimowy analityk rynku, Kamikaze Fiat, bagatelizował takie perspektywy, zauważając, że:

Jako badacz badający rynek kryptowalut zaobserwowałem, że około 12,5 miliarda dolarów inwestycji napłynęło do funduszy Bitcoin Exchange-Traded Funds (ETF) w okresie, gdy cena Bitcoina wzrosła z 44 000 dolarów do 73 000 dolarów. Ten napływ środków prawdopodobnie znacząco przyczynił się do wzrostu cen. Należy jednak pamiętać, że nie możemy ignorować potencjalnego wpływu przepływów natywnych, czyli inwestycji bezpośrednio na rynek kryptowalut, na zmiany cen Bitcoina w tym czasie.

Mam wątpliwości, czy Morgan Stanley będzie w stanie przyciągnąć tak dużą liczbę nowych nabywców Bitcoinów. Jeśli chodzi o fundusze ETF Bitcoin w Hongkongu, optymistyczne wydaje się założenie, że w ciągu pierwszego miesiąca napłyną one ponad 200 milionów dolarów. Moim zdaniem oczekiwania te graniczą z nierealistyczną nadzieją.

Czy spadek napływu BTC ETF odwróci się?

Przepływy amerykańskich funduszy typu spot BTC ETF odnotowały ogromny spadek w drugim kwartale.

W pierwszym kwartale najwięcej pieniędzy napłynęło na rynek w lutym i wyniosło 6 miliardów dolarów. Kolejny najwyższy napływ miał miejsce w marcu i przyniósł wzrost o 4,6 miliarda dolarów. W styczniu rynek pochłonął inwestycje o wartości 1,5 miliarda dolarów, dostosowując się do nowych ofert.

Jako badacz trendów w inwestycjach w ETFy zaobserwowałem, że w drugim kwartale całkowity napływ do funduszy ETF Bitcoin do 24 kwietnia wyniósł 170 milionów dolarów. Nie musi to jednak oznaczać, że popyt na te fundusze ETF zmalał. Przed wyciągnięciem takich wniosków istotne jest rozważenie różnych czynników wpływających na zachowanie inwestorów i dynamikę rynku.

Matt Hougan, CIO Bitwise, ma inną perspektywę. W niedawnym komunikacie do inwestorów finansowych wyraził przekonanie, że w nadchodzących miesiącach nadal jest miejsce na dodatkowe napływy środków na rynek.

Na poparcie swoich twierdzeń część oświadczenia Hougana brzmi następująco:

Mówiąc prościej, wykorzystanie notowanych na giełdzie w USA funduszy ETF na Bitcoin dopiero zaczyna zyskiwać na popularności. Istotnym czynnikiem przyczyniającym się do tego jest fakt, że te fundusze ETF nie były jeszcze szeroko oferowane w dużych instytucjach finansowych, takich jak Morgan Stanley i Merrill Lynch. Co więcej, instytucje wciąż są w trakcie przeprowadzania dokładnych badań i ocen, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do wzrostu popytu.

Co więcej, Bitwise Experts przewidywało, że dodatkowy popyt może pochodzić ze strony banków centralnych przed halvingiem Bitcoina w 2028 roku. Podkreślili tę kwestię.

„Moim zdaniem ludzie zaczną kupować Bitcoin przed kolejnym halvingiem. Podobnie jak złoto, Bitcoin funkcjonuje jako niedłużny pieniądz – aktywo, którego nie można stworzyć w drodze pożyczania, a tym samym zwiększenia jego podaży. Co więcej, w przeciwieństwie do suwerena obligacji, Bitcoin nie może zostać skonfiskowany przez zagraniczne rządy.”

Jako analityk Bitcoina zinterpretowałbym przewidywania Hougana w powszechnie przyjętym scenariuszu rynkowym w następujący sposób: przewiduję, że do czasu kolejnego halvingu Bitcoina w 2028 roku cena może przekroczyć 250 000 dolarów za monetę.

Jak kryptowaluta zareaguje na przyszłotygodniowe ruchy Departamentu Skarbu USA?

Jako analityk zinterpretowałbym perspektywę Arthura Hayesa w następujący sposób: W nadchodzącym tygodniu spodziewam się zwyżkowego trendu rynkowego dla BitMEX i Maelstrom, opierając się na moim przekonaniu, że planowany przez Departament Skarbu USA zastrzyk płynności w wysokości 1,4 biliona dolarów może znacząco wpłynąć na rynki z pozytywnym rozmachem.

Podczas zbliżającego się ogłoszenia przez Departament Skarbu USA zwrotu środków za drugi kwartał 2024 r. Hayes wskazał na trzy potencjalne sytuacje:

Jako badacz badający potencjalny wpływ poniższych trzech scenariuszy na rynki finansowe, chciałbym podzielić się swoją perspektywą. Jeśli wydarzy się którakolwiek z tych sytuacji – zmienne zastrzyki płynności – spodziewam się zauważalnego wzrostu cen akcji i istotnego ponownego przyspieszenia hossy na kryptowalutach.

Departament Skarbu USA co kwartał ogłasza informacje dotyczące zwrotów, które stanowią element dostosowań polityki zarządzania długiem. Ogłoszenia te często wywołują znaczącą reakcję na rynkach finansowych.

Ciekawie będzie zobaczyć, jak kolejne ogłoszenie wpłynie na Bitcoin latem.

2024-04-26 14:16