Ed Sheeran to „przebudzony dobroczyńca”, który powinien „wyjść i coś zrobić” po tym, jak skrytykował charytatywny singiel Band Aid z 1984 roku

Jako ekspert ds. stylu życia z dużym doświadczeniem w aktywizmie społecznym i rozrywce, jestem głęboko poruszony dyskursem wokół kultowego charytatywnego singla zespołu Band Aid z 1984 r. „Do They Know It’s Christmas?”. Mając zaszczyt współpracować z największymi nazwiskami w branży przy zbieraniu funduszy na różne cele, mogę zaświadczyć o potędze muzyki i jedności w wprowadzaniu zmian.


Organizator Live Aid przeciwstawił się krytyce charytatywnego singla Band Aid z 1984 roku, stwierdzając, że są to osoby zbyt świadome i mające dobre intencje, które zamiast tego powinny same podjąć działania.

78-letni Harvey Goldsmith zareagował po dodaniu Eda Sheerana do chóru krytyków, którzy wyrażali obawy, że piosenka „Do They Know It’s Christmas?” wzmacnia szkodliwe stereotypy dotyczące Afryki.

W 1984 roku Band Aid wydał singiel, w ramach którego zebrano fundusze na walkę z głodem w Etiopii. Później, w 2014 r., Ed Sheeran i inni wznowili tę inicjatywę, aby zaradzić epidemii wirusa Ebola.

W miksie z okazji 40. rocznicy wykorzystano niektóre słowa megagwiazdy ze starego nagrania. Ta wyjątkowa mieszanka łączy w sobie kilka różnych wersji charytatywnego singla.

Jako zagorzały fan muszę powiedzieć: „Gdybym miał jeszcze jedną szansę, aby ktoś mógł użyć mojego głosu jeszcze raz, łaskawie bym go odrzucił – tak jak zrobił to Ed Sheeran na Instagramie.

Goldsmith oświadczył dla Times Radio: „Niech ci, którzy nieustannie się wtrącają, zadufani w sobie i nadmiernie zatroskani, którzy wierzą, że znają odpowiedź na wszystko, wystąpią i podejmą działania.

Chcieliśmy zrobić coś, żeby pomóc. To takie proste.

„Nigdy nie pobrano ani centa kosztów ogólnych poza opłatą za audyt i kilkoma dziwnymi rachunkami prawnymi. I nadal to robimy. I robimy to dobrowolnie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni wypisałem lub podpisałem czeki na około 300 000 funtów.

Jeśli zaangażujesz się w rozmowy z organizacjami charytatywnymi, które często szukają wsparcia finansowego dla swoich inicjatyw, zyskasz wgląd w ich punkt widzenia na temat wymagań, przed którymi stoją.

„Rządy tego nie robią… więc jeśli ci wścibscy uważają, że to niewłaściwe, to życzę im powodzenia”.

33-letni Sheerer wyraził swoją opinię w filmie „Czy wiedzą, że to Boże Narodzenie?” pod wpływem jego przyjaciela, ghańsko-angielskiego rapera Fuse ODG. Artysta wycofał się z Band Aid 30 z powodu obaw związanych z tekstem piosenki.

Wcześniej wyraził swoje głębokie przerażenie po przeczytaniu oświadczenia: „W te Święta Bożego Narodzenia w Afryce Zachodniej nie ma pokoju i radości”.

Zwracając się bezpośrednio do sprzeciwu Sheerana, Goldsmith stwierdził, że jest to „trudne”.

„Ed Sheeran ma pełne prawo wyrażać swoje opinie” – kontynuował. „Wyraził swoje przemyślenia i dał szansę nieznajomej osobie o imieniu Fuse, aby przedstawiła swój punkt widzenia. Życzę im wszystkiego najlepszego.

Na debiutanckim wydawnictwie Band Aid pojawiło się kilku wybitnych artystów z lat 80., takich jak między innymi George Michael, Boy George, Spandau Ballet i Bananarama.

W 2004 roku ukazała się nowa wersja utworu, w której wystąpili popularni artyści z pierwszej dekady XXI wieku, tacy jak Busted, Robbie Williams, Daniel Bedingfield, Snow Patrol i The Sugababes.

W 2014 roku ukazała się najnowsza wersja Band Aid. Brali w nim udział znani artyści, tacy jak One Direction, Olly Murs, Paloma Faith i Rita Ora. Jednak teksty zostały zmienione, aby skupić się na zbieraniu funduszy na kryzys Ebola w Afryce.

W oświadczeniu artysta Fuse ODG, znany ze współpracy z Edem przy przebojowym utworze „Boa Me”, wyraził swoją opinię, że piosenka ta wzmacnia szkodliwe stereotypy.

W tym roku artysta, który niedawno wydał piosenkę „We Know It’s Christmas”, napisał: „Dziesięć lat temu zdecydowałem się nie brać udziału w Band Aid, ponieważ rozumiem negatywny wpływ, jaki często takie projekty mają na Afrykę”.

Chociaż te portrety mogą wzbudzić empatię i wsparcie finansowe, wzmacniają szkodliwe stereotypy, które utrudniają rozwój gospodarczy, turystykę i inwestycje Afryki, prowadząc do ogromnych strat w dochodach sięgających bilionów oraz podważając jej szacunek do samego siebie, honor i wyjątkowy charakter.

Jako zagorzały fan zauważyłem, że inicjatywy te często przedstawiają rozdzierające serce obrazy, które raczej budzą współczucie niż sprzyjają współpracy. Ten emocjonalny urok może zniechęcić nas do angażowania się w naprawdę wpływowy i produktywny sposób.

2024-11-26 03:21