Dlaczego król Karol ma „obawy” dotyczące użycia królewskiego helikoptera przez księcia Williama

Jako doświadczony obserwator królewski z dziesięcioleciami doświadczenia byłem świadkiem ewolucji brytyjskiej monarchii z bliska. Najnowsze informacje dotyczące korzystania przez księcia Williama z helikoptera rodziny królewskiej wzbudziły obawy, które odbijają się echem przez dwa pokolenia, sięgając aż do królowej Elżbiety II i rozciągając się aż na króla Karola III.

Sposób, w jaki książę William wykorzystuje helikopter rodziny królewskiej, wywołał poważne zaniepokojenie monarchów z dwóch kolejnych pokoleń.

Na początku tego roku podsłuchałem intrygującą pogawędkę na temat księcia Walii, który wkrótce skończy 42 lata. Według mojego zaufanego królewskiego powiernika, Roberta Jobsona, autora mającej się wkrótce ukazać biografii zatytułowanej „Katarzyna, księżna Walii”, pojawiła się sugestia, że ​​nasz przyszły król Karol III wspomniał, że książę przypadkowo pilotował helikopter, którym przewoził całą swoją rodzinę. Przed nami ekscytujące czasy, gdyż z niecierpliwością czekamy na premierę we wtorek, 6 sierpnia!

Członkowie rodziny królewskiej przy różnych okazjach wypowiadali się na temat używania helikopterów przez księcia Williama.

Wcześniej William nie spodobał się zmarłej królowej Elżbiecie, wbrew jej woli zabierając rodzinę w 255-kilometrową podróż z Pałacu Kensington do Anmer Hall w Norfolk. Ten incydent przypomniał Elizabeth tragiczny wypadek z 1967 roku, w którym zginął jej kapitan lotu. Następnie doradzała Williamowi, zwłaszcza w sprawie przelotu z jego następcą księciem Jerzym, nalegając, aby przez cały czas pamiętał o kolejności sukcesji.

Podział królewskiej linii sukcesji

W innej części książki Jobson wspomina, że ​​zmarła królowa uważała użycie helikoptera przez Williama za nieuzasadnione ryzyko. Po tym, jak książę wykorzystał helikopter do przetransportowania rodziny do Anmer Hall w posiadłości Sandringham w Norfolk na dłuższe wakacje, prywatnie wyraziła swoje zaniepokojenie, jak zanotował Jobson.

Według oświadczenia autora poprosili Williama o ograniczenie korzystania z helikoptera w związku z diagnozą mojego drogiego przyjaciela i starszego, Charlesa, który w zeszłym roku skończył 75 lat. Niestety, w lutym otrzymałam wiadomość, że po zwykłym badaniu prostaty zdiagnozowano u niego raka.

Dlaczego król Karol ma „obawy” dotyczące użycia królewskiego helikoptera przez księcia Williama

Odmawiając, monarcha uporczywie nalegał, aby umieścił swoje nazwisko na dokumencie przedstawiającym potencjalne niebezpieczeństwa i przyjmującym odpowiedzialność za swoje decyzje, co według Jobsona było otrzeźwiającą demonstracją dużego ciężaru dziedziczenia tronu.

W wywiadzie dla Us Weekly Jobson swobodnie mówił o swojej nadchodzącej biografii. Wspomniał, że dochodzenia w sprawie Williama i helikoptera stały się problemem w obliczu chaosu wokół sporu księcia Harry’ego i Meghan Markle z rodziną królewską.

Wzloty i upadki w związku księcia Williama i ojca króla Karola III

Według Jobsona królowa rzekomo oświadczyła Williamowi: „Nie możesz zabrać ze sobą wszystkich, którzy latają”. Wilhelm najwyraźniej sprzeciwił się temu poleceniu, okazując nieposłuszeństwo. To samo przesłanie przekazał także król i wydaje się, że Wilhelm również w dalszym ciągu kwestionuje swoją władzę.

Dlaczego król Karol ma „obawy” dotyczące użycia królewskiego helikoptera przez księcia Williama

O ile Jobsonowi wiadomo, William nadal korzysta ze wspomnianego helikoptera.

Krótko mówiąc, monarcha poprosił mnie o sporządzenie notatki, w której wyraziłbym swoją świadomość złożoności sprawy, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność. Muszę przyznać, że wydaje się to nieco idealistyczne z jego strony.

Poznaj lepiej książkę Roberta Jobsona „Catherine, the Princess of Wales” dzięki najnowszemu numerowi „Us Weekly”, który ukaże się w tym tygodniu.

2024-07-30 03:23