Czy założyciel Binance spędzi 3 lata w więzieniu?

CZ Zhao, założyciel Binance, może spędzić trzy lata w więzieniu, zgodnie z najnowszymi sugestiami Departamentu Sprawiedliwości USA (DOJ). Nastąpiło to po przyznaniu się przez niego do winy za naruszenia ustawy o tajemnicy bankowej, co wskazuje na poważne problemy regulacyjne i prawne w sektorze kryptowalut. Wcześniej w ugodzie Zhao przewidywano maksymalny okres 18 miesięcy; jednakże Departament Sprawiedliwości nalega na surowszą karę ze względu na wagę jego przewinienia.

Departament Sprawiedliwości twierdzi, że zaniedbanie Zhao w ustanowieniu solidnych środków przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) na Binance spowodowało, że giełda została wykorzystana do nielegalnej działalności. Wśród nich znalazło się wykorzystanie usług mieszanych do prania pieniędzy i transakcji powiązanych z atakami oprogramowania ransomware i rynkami darknetu. Proponowane zdanie podkreśla znaczenie surowej kary dla ustanowienia precedensu w branży.

Dodatkowo dokument opisuje szerokie wykorzystanie Binance do działań zabronionych przeciwko amerykańskim sankcjom i przepisom dotyczącym prania pieniędzy. Według doniesień Zhao był świadomy niezbędnych wytycznych prawnych, ale rzekomo popierał te działania, co skomplikowało jego sytuację i dostarczyło uzasadnienia dla zaproponowanego przez Departament Sprawiedliwości surowszego wyroku.

Oprócz odbycia kary więzienia Zhao zgodził się zapłacić karę w wysokości 50 milionów dolarów. Oczekuje się, że wyrok w jego sprawie, pierwotnie zaplanowany na 30 kwietnia, będzie drugim co do wielkości postępowaniem sądowym, po sprawie Sama Bankmana-Frieda.

Represje regulacyjne wobec kryptowalut znacznie posunęły się od hossy w 2017 roku. Podmioty działające w tej dziedzinie ponoszą teraz realne konsekwencje za łamanie zasad, a potencjalne kary są znacznie surowsze. Prawdopodobnie spowoduje to, że inne platformy kryptograficzne będą jeszcze bardziej czujne, jeśli chodzi o przestrzeganie przepisów, szczególnie w przypadku przepisów amerykańskich, aby uniknąć podobnych problemów prawnych.

2024-04-24 12:58