Czy SEC zostanie pozwana, jeśli fundusze ETF Ethereum zostaną odrzucone? Analitycy się zastanawiają

    Analitycy nie są zdecydowani, czy w maju odbędzie się postępowanie sądowe w przypadku odrzucenia ETH ETF.
    Ale szanse na zatwierdzenie w maju są ogólnie bardzo niskie.

W obliczu zbliżającego się terminu wydaje się niepewne, czy fundusze ETF Ethereum [ETH] zostaną zatwierdzone do maja. Niektórzy już spekulują na temat potencjalnych konsekwencji odrzucenia wniosków o fundusze ETF w maju.

„Czy Grayscale mógłby wszcząć pozew przeciwko SEC podobny do tego, który złożył w 2022 r., kiedy organ regulacyjny odrzucił jego propozycję przekształcenia GBTC w kasowy ETF Bitcoin [BTC]?”

Według Erica Balchanusa, analityka Bloomberg ETF, jest mało prawdopodobne, aby Grayscale podjął działania prawne, jeśli w maju fundusze ETF Ethereum nie zostaną zatwierdzone. Wyjaśnił, że wielkość rynku kontraktów terminowych ETF na Ethereum jest znacznie mniejsza niż na Bitcoin, co sprawia, że ​​podjęcie takiego kroku przez Grayscale jest mniej prawdopodobne.

Wiele osób uważa, że ​​Grayscale lub ktoś inny może złożyć pozew przeciwko SEC w związku z odrzuceniem przez nich spotowych funduszy ETF na Ether. Chciałbym jednak wzbudzić pewne wątpliwości co do tego założenia. W końcu ETF-y typu futures na Ether posiadają obecnie zaledwie 4% aktywów w porównaniu z ETF-ami na kontrakty futures na Bitcoin.

Analityk dodał,

„To dużo czasu i pieniędzy na coś, co może uzyskać tylko ułamek kwoty aum.”

JPMorgan spodziewa się postępowania sądowego w przypadku odrzucenia ETH ETF May

Balchunas ma odwrotną perspektywę niż analitycy JPMorgan. W rozmowie z The Block JPMorgan wyraził pozytywne nastawienie co do potencjalnej akceptacji ETF-ów typu spot na ETH.

Główny analityk JPMorgan, Nikolaos Panigirtzoglou, zauważył, że:

Jeśli w maju nie nastąpi zatwierdzenie ETF Ethereum, przewidujemy, że nastąpi spór prawny.

Pomimo optymizmu niektórych dyrektorów takich firm jak VanEck i CoinShares wyrazili sceptycyzm w stosunku do zgody May.

W niedawnym wywiadzie dla CNBC dyrektor generalny VanEck, Jan van Eck, dokonał porównania pomiędzy trwającym procesem zatwierdzania funduszu ETF typu spot Bitcoin a wcześniej złożonym funduszem ETF Ethereum. Wyraził pogląd, że w przypadku Ethereum następuje znaczny postęp.

Według dyrektora generalnego CoinShares, Jeana-Marie Mognettiego, jest mało prawdopodobne, że fundusz ETF Ethereum zostanie zatwierdzony w tym roku.

Mimo że CLO Grayscale Craig Salm wyraził pod koniec marca zaufanie do zgody May, braku zaangażowania organów regulacyjnych nie należy postrzegać jako ostatecznej oznaki wyniku.

Mimo to nie jest pewne, czy ktoś lub jeden z potencjalnych wnioskodawców złoży pozew po odrzuceniu w maju wniosków o spot ETF na ETH.

2024-04-11 20:07