Crypto Queen Ruja Ignatova: żyje czy nie żyje po napadzie na 4,5 miliarda dolarów?

  • Życie lub śmierć założycielki OneCoin i rzekomej oszustki, królowej kryptowalut Ruji Ignatovej, pozostaje tajemnicą. 
  • Ignatova oszukała inwestorów na 4,5 miliarda dolarów i zniknęła bez sprawdzalnego śladu życia i śmierci. 

Jako inwestor kryptowalutowy, który uważnie śledził sagę OneCoin, nie mogę powstrzymać się od poczucia mieszanki złości i intrygi w związku z tajemniczym zniknięciem Ruji Ignatovej, twórcy wielomiliardowego programu Ponziego. Zuchwałość jej oszustwa pozostawiła po sobie ślad dewastacji, a niewinni inwestorzy stracili swoje ciężko zarobione oszczędności.


Jako analityk badający sprawę OneCoin, jestem zanurzony w wciągającym kryminale. Zagadka otaczająca zniknięcie Ruji Ignatovej, rzekomej pomysłodawczyni tego krypto-ponziego schematu i nazywanej „królową kryptowalut”, rodzi więcej pytań niż odpowiedzi.

W 2014 roku Ignatowej udało się oszukać około 3,5 miliona ludzi na kwotę 4,5 miliarda dolarów za pośrednictwem swojej kryptowaluty OneCoin. Zwabiła ich obietnicami niezwykłych zysków przypominających Bitcoina.

Po śmiałym napadzie enigmatyczna Bułgarka z oksfordzkim wykształceniem zniknęła bez śladu, a dekadę później jej historia owiana była tajemnicą. Jej śmiały plan zapewnił jej miejsce wśród dziesięciu najbardziej poszukiwanych zbiegów FBI.

Czy królowa kryptowalut Ruja Ignatova żyje czy nie żyje?

Jako analityk niedawno zagłębiłem się w intrygującą sagę Ignatovej, zgłębiając kwestię jej obecnego statusu: żywa czy zmarła. W odkrywczym dochodzeniu prowadzonym przez BBC staraliśmy się rozwikłać tę zagadkę.

Intrygujące jest to, że według doniesień Ignatova była powiązana z bułgarskimi kręgami przestępczymi, a jej obrońcą i ochroniarzem był Hristoforos Nikos Amanatidis, znany jako Taki. Stowarzyszenie to rzekomo zapewniło Ignatovej warstwę ochrony zarówno przed dochodzeniami lokalnymi, jak i międzynarodowymi.

Dalsze dochodzenie ujawniło potencjalny związek między rzekomą działalnością Takiego związaną z handlem narkotykami a pieniędzmi przepływającymi w ramach transakcji OneCoin.

Jako badacz mogę przeformułować podane zdanie w następujący sposób:

Według dziennikarza śledczego Dimitara Stoyanova z „bird.bg” rzekomy obrońca Ignatowej mógł zamiast tego przemienić się w antagonistę.

Według doniesień martwe ciało Ignatovej odkryto pod koniec 2018 roku na Morzu Jońskim, które graniczy z zachodnim wybrzeżem Grecji. Na podstawie relacji BBC twierdzi się, że jej morderstwo zostało zaaranżowane przez Taki.

Tajemnica trwa

W raporcie BBC wyrażono niepewność co do prawdziwości oświadczenia, które badali, i wykorzystano to jako taktykę mającą na celu odwrócenie uwagi od dochodzenia.

Jednym z wyjaśnień sceptycznego podejścia do doniesień o śmierci Ignatovej było ciągłe umieszczanie jej na liście najbardziej poszukiwanych osób przez FBI.

Na podstawie ustaleń raportu Ignatova została wpisana na tę listę w 2022 roku i figuruje na niej do chwili obecnej. Według źródeł zawartych w raporcie FBI podejmuje działania mające na celu usunięcie danej osoby z listy po potwierdzeniu jej śmierci.

Jako inwestor kryptowalutowy uważnie śledzący wiadomości, nie mogę powstrzymać się od zaintrygowania tym rozwojem sytuacji. Jej utrzymywanie się na liście najbardziej poszukiwanych przez FBI z pewnością dodało nieoczekiwanego akcentu do jej opowieści. Zastanawiam się – czy ona wciąż jest wśród nas?

Jednak jedyną pewną rzeczą było to, że jej ofiary OneCoin nie doczekały się jeszcze wytchnienia.

Jako analityk ująłbym to tak: Pomimo odzyskania przez Taki kontroli nad aktywami Ingatovej w Dubaju, nie udało mi się w pełni przywrócić ich wartości. Zarzuca się, że nieruchomości te zostały zakupione ze środków pochodzących z nielegalnego programu OneCoin.

2024-06-04 18:15