Co właściwie „potwory” mają rację w sprawie Erika, sprawy morderstwa Lyle’a Menendeza

Kiedy zagłębiam się w tę wciągającą opowieść o braciach Menéndez, nie mogę powstrzymać się od wzruszenia, jaki wpływ te wydarzenia wywarły na życie zaangażowanych w nie osób. Jedną z takich osób jest Dominick Dunne, którego po mistrzowsku gra Nathan Lane. Mężczyzna, którego życie na zawsze zmieniła tragiczna śmierć córki Dominique z rąk jej byłego chłopaka. Podobieństwa między jego osobistą stratą a tragedią rodziny Menéndez są niezaprzeczalne, co dodaje jego relacji z procesu warstwę emocjonalnej intensywności.


Spektakl „Potwory” Ryana Murphy’ego spotkał się z krytyką ze względu na liczne błędy merytoryczne w sprawie morderstwa braci Menendez. Porozmawiajmy jednak, jakie aspekty historii serial udało się trafnie przedstawić.

Drugi sezon popularnego serialu Netflix zadebiutował 19 września z udziałem znanego zespołu, w skład którego wchodzą Nicholas Chavez, Cooper Koch, Javier Bardem, Chloë Sevigny, Nathan Lane, Ari Graynor, Dallas Roberts i Leslie Grossman.

Światło reflektorów padło na Lyle’a (Chávez) i Erika (Koch), którzy zostali uznani za winnych morderstwa własnych rodziców w 1989 roku. W szeroko nagłośnionej sprawie sądowej bracia oskarżyli swoich rodziców, José i Kitty, twierdząc, że doświadczyli wobec nich przemocy fizycznej, emocjonalnej i seksualnej; to rzekome złe traktowanie doprowadziło do odebrania im życia rodzicom.

Dzień po premierze serialu Erik skrytykował produkcję. „Czułam, że wyszliśmy poza oszukańcze i szkodliwe przedstawianie Lyle’a, tworząc stereotyp Lyle’a oparty na szkodliwych i oczywistych fałszywych informacjach znalezionych w serialu” – można przeczytać w oświadczeniu Erika opublikowanym na stronie Lyle’a na Facebooku. „Mogę tylko zakładać, że były one zamierzone. Z przykrością to mówię, ale uważam, że Ryan Murphy nie jest niewinny ani nie myli się co do szczegółów naszego życia i uważam, że zrobił to z celowym i szkodliwym zamiarem.

Murphy ze swojej strony bronił tego, że Potwory oferują wiele perspektyw.

Zaintrygowało go to, że złożył oświadczenie bez uprzedniego obejrzenia programu. Jeśli portretuje się własne życie, niezwykle trudnym jest być świadkiem jego rozgrywania się na ekranie, jak powiedział w tym samym miesiącu Entertainment Tonight. „Jeśli dołączysz do programu” – dodał – „szacuję, że około 60–65% treści dotyczy domniemanego nadużycia i kont osób. Do tego delikatnego tematu podchodzimy ostrożnie, zapewniając im możliwość wypowiedzenia się i otwarcie przedstawiamy ich świadectwa.

Ponieważ widzowie wciąż analizują, co nie wydarzyło się w scenariuszu, przejdźmy dalej i sprawdźmy, które sceny rzeczywiście opierały się na wydarzeniach z życia codziennego.

Zaskakujący szczegół pogrzebu

Podobnie jak w przypadku wielu odcinków programów Murphy’ego, w Monsters od czasu do czasu pojawiało się kilka strategicznie rozmieszczonych piosenek i to właśnie Milli Vanilli wyróżniała się, gdy fikcyjny Lyle wybrał „Girl I’m Gonna Miss You” do zagrania na pogrzebie swoich rodziców, ponieważ zawierał on emocje, które chciał doskonale oddać.

W rzeczywistości wygłoszenie pochwały przypadło Lyle’owi. Po dotarciu na nabożeństwo ku czci jego matki i ojca zdecydował się zamiast tego odtworzyć utwór.

Lyle jest łysy

W ekscytującym debiucie tej urzekającej serii wdałem się w ostrą sprzeczkę z Lylem, która zakończyła się, dość nieoczekiwanie, szarpnięciem za jego perukę i odsłaniając pod spodem łysinę. Później, kiedy Lyle został zatrzymany, jego dylemat dotyczący włosów nie ustąpił, a on miał obsesję na punkcie znalezienia rozwiązań, które umożliwiłyby mu pewne zamocowanie peruki.

W książce Rand z 2018 roku zidentyfikowano ten krytyczny moment jako istotny czynnik, który doprowadził Lyle’a i Erika do zepchnięcia na krawędź, co ostatecznie doprowadziło do odebrania im życia rodzicom.

W swoim piśmie Rand stwierdził, że w rzeczywistości miał na sobie perukę i wyglądało, jakby została brutalnie wyrwana z jego głowy, co przypomina agresywne skalpowanie. Usunięcie tej peruki wymagało specjalnego rozpuszczalnika. Jednak kiedy Kitty go zerwała, Lyle doświadczył intensywnego bólu.

Jako nastolatek Lyle zaczął tracić włosy, co skłoniło José do zabrania go po perukę wykonaną na zamówienie. Podczas postępowania sądowego zasugerowano, że stres wynikający z rzekomego złego traktowania José mógł jako efekt wtórny przyczynić się do wypadania włosów Lyle’a.

Jak wynika z artykułu przedstawionego podczas procesu, obrona argumentowała również, że widok łysiny starszego brata oraz uświadomienie sobie jego bezbronności i dyskomfortu pozwoliło Erikowi w końcu ujawnić swój długo skrywany sekret: że ich ojciec wykorzystywał go seksualnie przez dwanaście lat.

Ich wyznanie przed terapeutą Erika

Erik i Lyle zostali zatrzymani po serii nagranych rozmów z ich terapeutą, doktorem L. Jeromem Ozielem, które zawierały szczegóły dotyczące popełnionych przez nich morderstw. W tym czasie dr Oziel wdał się w romans z Judalonem Smythem, któremu zwierzył się ze swoich sesji terapeutycznych z braćmi Menéndez. Dopiero po zakończeniu ich związku Smyth zgłosiła się i zgłosiła policji wszystko, co wiedziała. W wyniku naruszenia tajemnicy pacjenta Oziel utracił w 1997 roku zdolność do prowadzenia terapii.

Potwory przedstawiły serię incydentów, które ostatecznie doprowadziły do ​​ich aresztowania, dając także wgląd w relacje pomiędzy Ozielem i Smythem. Ostatecznie zdecydowała się zająć stanowisko w imieniu obrony podczas procesu po rozwiązaniu ich związku.

Ich sprawa zakończyła się wieloma procesami

W 1990 roku Lyle i Erik zostali aresztowani, a każdemu z nich postawiono dwa zarzuty morderstwa pierwszego stopnia. Dopiero trzy lata później stanęli przed indywidualnym sądem. Ich obrona twierdziła, że ​​lata fizycznego, psychicznego i seksualnego wykorzystywania doprowadziły ich do popełnienia śmiertelnych czynów wobec własnych rodziców.

Proces zakończył się bez rozstrzygnięcia ze względu na brak porozumienia przez ławę przysięgłych w sprawie jednego werdyktu. Drugi proces odbył się w 1995 r., jednakże większość dowodów związanych z oskarżeniami o molestowanie była niedopuszczalna dla ich obrony. Ostatecznie Erik i Lyle, którzy byli sądzeni wspólnie, zostali skazani w 1996 r. za morderstwo pierwszego stopnia na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego. Od tego czasu ich apelacje były odrzucane, ale bez skutku.

Potwory zawiera sceny inspirowane obydwoma procesami.

Związek Erika i Lyle’a z O.J. Simpsona

Na kilka dni przed moim procesem naszą sytuację przyćmiła sensacyjna wiadomość o O.J. Simpsona, który stał się głównym podejrzanym po tragicznych morderstwach swojej byłej żony Nicole Brown Simpson i jej towarzysza Rona Goldmana w 1994 r. Pewnego razu, jako przedstawiony w jednym z odcinków popularnego serialu Netflix, wdałem się w rozmowę z O.J., a nawet udzieliłem mu porady prawnej.

Podczas dyskusji na temat potworów Erik i Simpson emanowali scenicznym entuzjazmem. Jednak zanim wszyscy trafili do więzienia, bracia Menendez znali już Simpsona, ponieważ ich ojciec pomógł zaaranżować dla niego kontrakt, gdy w latach 70. grał jako obrońca drużyny Buffalo Bills. W rezultacie Simpson był częstym gościem w domu Menendezów.

Zgodnie z książką Roberta Randa „The Menéndez Murders” z 2018 r. stwierdza się, że Erik i Lyle rozmawiali z Simpsonem na temat jego podejścia prawnego. Podobno Erik umówił Simpsona na spotkanie ze swoim prawnikiem, Johnniem Cochranem, podczas gdy Lyle zasugerował, aby Simpson przyznał się i przyjął ugodę.

Lyle złapany w więzieniu

Po aresztowaniu w serialu telewizyjnym zaobserwowano, jak fikcyjna postać Lyle wykonuje kilka rozmów telefonicznych z tajemniczą kobietą. Skok w czasie ujawnił, że Lyle rozmawiał z tajnym dziennikarzem, który potajemnie nagrywał ich rozmowy, a później opublikował szczere exposé. Przedstawiciel prawny Erika, Leslie Abramson (w tej roli Ari Graynor), wykorzystał tę książkę jako uzasadnienie braku zeznań Lyle’a podczas drugiego procesu, aby uniknąć przesłuchań.

Norma Novelli skontaktowała się z prawdziwym Lyle’em i oboje wierzyli, że współpracują nad książką opisującą jego doświadczenia życiowe. Jednak Novelli sprzeciwiła się woli Lyle’a, sprzedając nagrania, które wykonała bez jego wyraźnej zgody pisemnej lub ustnej. Książka zawierała kilka mniej przychylnych komentarzy Lyle’a, stawiających go w niekorzystnym świetle podczas późniejszego procesu. Później Novelli zapewnił, że Lyle wiedziała, że ​​nagrywa ich dyskusje, co zostało zakwestionowane przez jego zespół prawny, gdy sprawa trafiła do sądu.

W artykule z 1995 roku w „Los Angeles Times” doniesiono, że starszy brat braci z Beverly Hills, oskarżony o morderstwo, przechwala się w swojej książce, że raz walczył z prokuratorem okręgowym Gilem Garcettim i groził, że zrobi to ponownie. W trakcie trwającego procesu przyznaje, że być może będzie musiał sfabrykować zeznania dotyczące spotkań z psychologiem. Często wyraża obawy dotyczące swojego wyglądu i wizerunku publicznego.

Rozstanie Erika i Lyle’a

W najnowszym odcinku Monsters pokazano, że Erik i Lyle zamiast być trzymani razem, są przewożeni do różnych zakładów karnych. Początkowo zakładają, że jadą w to samo miejsce, ale Lyle zostaje wysłany do więzienia stanowego Mule Creek, podczas gdy Erik jest przerzucany między więzieniem stanowym Folsom a więzieniem stanowym Pleasant Valley.

W roku 2018 spotkali się ponownie, co nie zostało ujęte w programie, kiedy znaleźli się w tym samym mieszkaniu w Zakładzie Karnym im. Richarda J. Donovana. To było ich pierwsze spotkanie, odkąd zaczęli odbywać swoje wyroki około dwadzieścia lat temu.

Scenariusz „Przyjaciół” Erika

Jednym z kluczowych dowodów przeciwko Erikowi w tej sprawie była sztuka, którą napisał wspólnie ze starym przyjacielem Craigiem Cignarelli, opowiadająca o bohaterze, który morduje swoich bogatych rodziców w zamian za dziedzictwo. Scenariusz ten dostarczył prokuraturze dowód na to, że brutalny czyn Erika i Lyle’a wobec ich własnych rodziców mógł zostać starannie zaplanowany jako sposób na odzyskanie majątku.

Monsters żartobliwie zasugerowało, że Lyle często naśmiewał się z czegoś niekonwencjonalnego, zwanego „Przyjacielami”, co w rzeczywistości było popularnym serialem komediowym emitowanym w telewizji NBC w latach 1994–2004. Należy zauważyć, że poza kamerą Lyle i Erik konsekwentnie zapewniali, że zysk finansowy nie miał wpływu na przestępstwo, o które są oskarżeni.

Jeden z braci Menéndez stwierdził w klipie do nadchodzącego filmu dokumentalnego Netflix: „Dwoje dzieci nie dopuściło się tego przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści finansowych”.

Relacja Dominicka Dunne’a ze sprawy – i śmierć jego córki

W siódmej części „Potworów” ja, jako oddany zwolennik, odkryłem rozdzierający serce powód, dla którego pisarz Dominick Dunne, grany przez Nathana Lane’a, był pod głębokim wrażeniem makabrycznego czynu Lyle’a i Erika wobec ich rodziców. Siedem lat wcześniej moja droga córka Dominique Dunne została tragicznie uduszona przez swojego byłego chłopaka, Johna Sweeneya. Zapadła w śpiączkę i niestety zmarła pięć dni później. Sweeney został uznany za winnego umyślnego spowodowania śmierci i odbył karę trzech i pół roku więzienia.

Przed śmiercią w 2009 roku Dominick pisał dla Vanity Fair artykuły dotyczące procesu Dominique’a w sprawie morderstwa, opierając się na dziennikach, które prowadził przez cały ten okres. Znany wcześniej jako producent hollywoodzki, zyskał uznanie dzięki filmom takim jak „Chłopcy z zespołu” (1970) i ​​„Panika w Needle Park” (1971). Oprócz dokumentowania procesu Menéndeza Dominick omówił także sprawę O.J. Procesy Simpsona w 1995 r. i proces Phila Spectora w 2007 r.

Zawał serca przysięgłego wpływający na jego wyrok

W krytycznym momencie procesu ukazanego w „Potworach” ława przysięgłych znalazła się w impasie, zmagając się z pytaniem, czy Erik i Lyle zasługują na dożywocie za kratkami, czy też na ostateczną karę – karę śmierci. Jedna z przysięgłych, przytłoczona powagą swojej decyzji, uległa załamaniu emocjonalnemu, co spowodowało konieczność jej zastąpienia. Nowy przysięgły, podejmując decyzję, która ostatecznie odmieniła ich los, z pasją sprzeciwiał się odbieraniu życia Erikowi i Lyle’owi. Ta współczująca postawa doprowadziła do tego, że zamiast tego ich wyrok został zredukowany do dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia.

Moim zdaniem fachowo, chciałbym podzielić się intrygującym fragmentem historii, na który się natknąłem. Ja sam byłem ławnikiem w drugim procesie o morderstwo Menéndeza. Później miałam okazję podzielić się swoimi wyjątkowymi spostrzeżeniami na temat tego niezwykłego doświadczenia w wywiadzie z cenioną dziennikarką Mary Jane Stevenson.

Podczas procesu Lyle był bardziej o krok od wyroku śmierci niż Erik. Kilku jurorów, jak Bruce Seitz, wyraziło swoje opinie, zarówno wspierając, jak i przeciwstawiając się Lyle’owi. Po zakończeniu sprawy, rozmawiając z sędzią, który miał zawał serca, wspominaliśmy karę śmierci. Przypomniała sobie, że wyjaśniłem niektóre wytyczne sędziego dotyczące kary śmierci, jakie czynniki można brać pod uwagę, a jakich nie. To skłoniło ją do zastanowienia się, czy ona również byłaby w stanie oddać głos za wyrokiem śmierci w takich warunkach.

2024-09-25 08:54