Co to jest przewlekła białaczka szpikowa? Spojrzenie na raka stojącego za szokującym oświadczeniem na antenie gwiazdy Sunrise Edwiny Bartholomew

Jako oddana naśladowczyni Edwiny Bartholomew i jej inspirującej podróży, z ciężkim sercem piszę ten artykuł. Wiadomość o diagnozie u niej przewlekłej białaczki szpikowej jest niewątpliwie szokującą wiadomością, ale jako osoba, która przez lata widziała jej siłę i odporność, jestem pewna, że ​​stanie twarzą w twarz z tym wyzwaniem.


W najnowszej odsłonie Sunrise Edwina Bartholomew podzieliła się rozdzierającym serce odkryciem: zdiagnozowano u niej raka i podczas transmisji było wyraźnie wzruszone.

Ponieważ ja, oddany obserwator, dzielę się swoją osobistą podróżą, niedawno zdiagnozowano u mnie przewlekłą białaczkę szpikową, często określaną jako CML.

Matka dwójki dzieci stwierdziła, że ​​jest to wyjątkowo korzystne. Wspomniała, że ​​można temu zaradzić za pomocą codziennej pigułki. Przy odpowiedniej opiece zapewniała wszystkich, że całkowicie wyzdrowieje z choroby nowotworowej.

Według fundacji Leukemia Foundation przewlekła białaczka szpikowa to rzadka postać nowotworu atakującego krwiobieg i szpik kostny.

CML powoduje, że szpik kostny wytwarza zbyt wiele białych krwinek zwanych granulocytami.

Komórki te, często nazywane „blastami białaczki”, mają tendencję do gromadzenia się w szpiku kostnym, zakłócając proces wytwarzania prawidłowych krwinek.

Komórki również „wylewają się” ze szpiku kostnego i krążą po organizmie poprzez krwioobieg.

Co roku u Australijczyków wykrywa się około 330 przypadków przewlekłej białaczki szpikowej (CML), co stanowi niewielki ułamek, mniej niż 0,1% wszystkich zdiagnozowanych nowotworów.

Jako oddany obserwator chciałbym podzielić się spostrzeżeniami na temat przewlekłej białaczki szpikowej (CML). Chociaż może wystąpić na każdym etapie życia, znacznie częściej występuje u osób powyżej 40. roku życia. W rzeczywistości ta grupa demograficzna stanowi prawie 70% wszystkich zdiagnozowanych przypadków.

Występuje również częściej u mężczyzn niż u kobiet. 

Zazwyczaj przewlekła białaczka szpikowa (CML) zwykle postępuje stopniowo w początkowym okresie, przechodząc stopniowo przez trzy odrębne stadia – przewlekłe, przyspieszone i blastyczne – które mogą trwać od kilku tygodni do miesięcy.

Jako oddany wyznawca zrozumiałem, że u ponad 90% osób diagnozuje się tę chorobę we wczesnym, przewlekłym stadium. Na tym etapie liczba krwinek na ogół pozostaje w normalnym zakresie, a odsetek komórek blastycznych zarówno we krwi, jak i szpiku kostnym wynosi zazwyczaj 5% lub mniej.

Większość ludzi w fazie przewlekłej wykazuje niewiele, jeśli w ogóle, niepokojących objawów choroby.

Około 5% przypadków przewlekłej białaczki szpikowej (CML) może przejść ze stanu stosunkowo stacjonarnego do szybciej postępującego. Na tym przyspieszonym etapie może wystąpić wzrost liczby komórek blastycznych w szpiku kostnym i krwi.

W swoim naturalnym przebiegu zaawansowana przewlekła białaczka szpikowa (CML) może ewoluować w szybko postępującą postać CML, podobną do ostrej białaczki, ale należy pamiętać, że ta transformacja zachodzi w mniej niż 5% przypadków.

Ryzyko jest obniżone do zaledwie jednego procenta w przypadku pacjentów, którzy mają pozytywną odpowiedź na terapię lekową.

Około 2/3 przypadków przewlekłej białaczki szpikowej w fazie blastycznej (CML) ewoluuje w białaczkę podobną do ostrej białaczki szpikowej, podczas gdy reszta przekształca się w postać przypominającą ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Chociaż leczenie w dużej mierze zależy od fazy choroby, wieku i stanu zdrowia, większość pacjentów z CML będzie leczona lekami zwanymi inhibitorami kinazy tyrozynowej (TKI).

Leki te blokują aktywność enzymu zwanego bcr-abl, który zapobiega wzrostowi i proliferacji komórek białaczkowych. 

2024-09-06 05:33